Voimisteluliitolta rohkea aluevaltaus – uudet lajit saaneet vaikutteita parkourista

Kansainvälisen voimisteluliiton lajivalikoima laajenee piakkoin. Vielä on kuitenkin epäselvää, että kuinka uusien lajien rantautuminen tapahtuu käytännön tasolla.
Kansainvälinen voimisteluliitto FIG teki äskettäin merkittävän päätöksen kokouksessaan Azerbaidžanin Bakussa. FIG:n tekemän linjauksen mukaisesti sen alaisuudessa kilpaillaan jo ensi vuonna kahdessa uudessa, esteradoilla suoritettavissa lajeissa.
Näiden lajien viralliset nimet eivät ole vielä selvillä. Suunnnitelmien mukaan Obstacle Course Sprintissä kisataan kelloa vastaan. Obstacle Course Freestyle on puolestaan tuomareiden arvostelema laji.
– FIG hakee uusia muotoja voimisteluun. Kansainvälisessä liitossa on herätty siihen, että erityisesti nuorten suosimia lajeja halutaan mukaan, Suomen Voimisteluliiton pääsihteeri Maria Laakso kertoo.
FIG kaavailee, että uusien lajien maailmancup järjestetään jo ensi vuodesta lähtien ja MM-kisat olisivat ohjelmassa vuonna 2020.
Yhteistyössä parkourin asiantuntijoiden kanssa
FIG on konsultoinut uusien lajien tiimoilta parkourin asiantuntijoita. FIG:n uudet lajit eivät kuitenkaan ole parkouria, vaikka niissä onkin samoja elementtejä.
– Kehonhallinta on tuttua voimistelusta, Laakso arvioi yhtäläisyyksiä.
Suomen Voimisteluliiton ja Suomen Parkour ry:n edustajat tapaavat toisensa toukokuun lopulla. Tapaamisen tavoitteena on lisätä tietoisuutta lajien välillä. Osapuolet kartoittavat mahdollisuuksia tehdä yhteistyötä Suomessa.
– Kansainvälisen voimisteluliiton tiedotteet parkouriin pohjautuvien uusien kilpailulajin laatimisesta ovat tulleet yllätyksenä Suomen parkour yhdistykselle sekä koko parkour-yhteisölle. Perinteisesti laaja kansainvälinen parkour-yhteisö, johon Suomi on kuulunut lajin rantautumisesta lähtien, ei kannata kilpailuja, Suomen Parkour ry:n puheenjohtajan Juho Kuusisaari toteaa.
– Olemme avanneet keskustelun yhteistyön hengessä Voimisteluliiton kanssa ja järjestöt tapaavat asiaa koskien pian. SPY julkistaa virallisen tiedotteen asiasta heti, kun tosiasiat ovat selvitetty ja keskustelut kaikkien osapuolien kanssa käyty, Kuusisaari lisää.
Parkouria voisi kuvailla urbaaniksi liikuntamuodoksi, jossa liikutaan kaupunkiympäristössä mahdollisimman sulavasti ja ympäristöä hyödyntäen. Parkour ei ole kilpailulaji.
– Lajin edustajien ja harrastajien keskuudessa ei ole ollut kysyntää kilpailulle. Parkour on laji, jossa pyritään kehittämään omia taitojaan ja harrastamaan lajia kukin omalla tasollaan. Riskit pyritään aina minimoimaan, mutta kilpailuasetelma saattaa ajaa riskinottoon, Kuusisaari toteaa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Frida Karlsson poseerasi hiihtomiehen kanssa – fanit villiintyivät
- Täysi vastaantulija – Suomen keihässensaatio romahti: ”Pettynyt olen”
- Mahtikaaret voi unohtaa – Krista Tervolta karu päivitys
- Krista Pärmäkoski sai ikävän yllätyksen – ”Mulla on iso ongelma”
- Eronnut Riitta-Liisa Roponen avautui – tämä asia selvisi nyt naiselle
- Hiihdon maailmantähti tylytti Iivo Niskasta: ”Rehellisesti sanottuna…”
- Nooralotta Neziri palasi koti-Suomeen – hyväksyi karun totuuden: ”Ei ole enempää annettavaa”
- SE-tulos murskaksi – Suomessa hirmukaari: ”Huhhuh mikä kisa”
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Suru-uutinen: Legenda on poissa – suuri suomalainen urheilumies on kuollut
- Wilma Murto tiputti jymyuutisen – IL:ssä esitettiin ikävä epäily
- Yle: Wilma Murto jätti kuin nallin kalliolle – mies veti johtopäätöksensä: ”Turha jäädä roikkumaan”
- Ikävä tieto Yhdysvalloista – Jessie Digginsille kävi huonosti
- Viivi Lehikoinen teki aluevaltauksen – taululle tärähti heti historiallinen aika
- Kaisa Mäkäräinen rikkoi somehiljaisuuden – päivitys olikin sitten lyhyt ja karu
- Peliliike: Norjan hiihtonainen nappasi Therese Johaugin veljen
- Moukariässä Suvi Koskinen teki muutoksen ulkonäköönsä – fanien tuomio oli selvä
- Silja Kosonen pamautti mahtikaaren – naisen välitön reaktio kertoo kaiken
- Hiihtoässä Anita Korva esitteli mieletöntä nykykuntoaan – siinä on nainen timmissä tikissä