Aleksi Ojala varmisti paikkansa yleisurheilun MM-kisoihin
Kuva: Juha Tamminen
Turun Weikkojen Aleksi Ojala sinetöi paikan yleisurheilun MM-kisajoukkueessa voittamalla maantiekävelyn Suomen mestaruuden Laitilassa. Ojalan voittoaika 30 kilometrillä oli 2.13.23. Se alitti kirkkaasti Suomen Urheiluliiton Lontoon MM-kisanäytön rajaksi asettaman 2.17.00.
Ojala kuten naisten 20 kilometriä ajalla 1.36.27 voittanut Lappeenrannan Urheilu-Miesten Elisa Neuvonen, johti Laitilan keskustassa käveltyä kilpailua alusta loppuun. Ojalan aika on hänen ennätyksensä ja vie hänet kotimaan kaikkien aikojen tilastossa neljänneksi.
– Aika hyvin pystyin hallitsemaan kävelyn alusta loppuun, vaikka kaksi punaista lappua tuomareilta tuli. Se kertoo, että tekniikan kanssa on vielä tekemistä. Nyt keskityin tekniikkaan koko ajan. En antanut ajatuksen herpaantua siitä lainkaan, Ojala sanoi.
Ojalalla on 50 kilometrin MM-tulosraja rikottuna viime vuodelta, mutta SM-kilpailu sovittiin hänelle MM-näyttöpaikaksi, koska sitten toissa kevään Dudincen ennätyskisan, Ojalan 50 kilometrin kilpailut eivät ole jatkuneet maaliin asti.
Rion olympialaisissa ja kevään Euroopan cupissa Tshekin Prodebradyssä Ojalalle tuli hylkäys ja tämän kevään Dudincen kilpailu jäi kesken pyörtymisen takia.
– Aleksin fyysinen kunto on hyvä. Nyt käytetään kaikki energia tekniikan kehittämiseen, totesi valmentaja Antti Kempas.
Kempas muodostaa Jani Lehtisen ja Juha Kinnusen kanssa Ojalan valmennuksesta vastaavan tiimin. Ojala ja Reima Salonen päättivät hiljattain yhteisellä sopimuksella vuosien valmennusyhteistyön.
Kinnusella ja Partasella murheita
Elokuisten MM-kisojen 50 kilometrille jo valitut Jalasjärven Jalaksen Jarkko Kinnunen ja Lappeenrannan Urheilu-Miesten Aku Partanen olivat Laitilassa toinen ja kolmas ajoin 2.14.09 ja 2.15.10. Kummankaan kilpailu ei ollut ongelmaton. Kinnunen ei saanut kilpailun aikana nestettä imeytymään ja oksensi rajusti maalissa. Kiusana oli myös vanha takareiden hermotusongelma. Nyt Kinnunen sai kivun kuriin löysäämällä vauhtia hetkeksi ja kirimällä sitten vauhdin takaisin. – Pikkuisen aina hiljensin. Pystyin sen jälkeen taas tulemaan uudelleen lujaa. Se oli positiivista. Juomisen kanssa oli ongelmia alusta alkaen. Se toimii harjoituksissa, mutta kilpailussa, kun mukana on jännitysmomentti, käy joskus näin, Kinnunen sanoi. Partasella oli kävelyssä samat takkuiset tuntemukset kuin Prodebradyn Euroopan cupin kilpailussa. – Rintaranka ja selkä olivat jäykkänä. Se teki kävelystä työlästä. En saanut oikein sykettä nousemaan. Tuntui, että sydän olisi jaksanut enemmän, mutta kroppa, lähinnä jalat antoivat sellaisia merkkejä, etten halunnut väkisin rutistaa, Partanen sanoi. Kinnunen ja Partanen siirtyvät kesäkuun 21. päivän Italiaan vuoristoleirille, josta he palaavat kotimaahan hieman ennen Seinäjoella heinäkuussa käytäviä Kalevan kisoja. (Lähde: SUL)LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- James Bond -elokuvassa esiintynyt moottoriurheilun tähti sai LGBTQ-palkinnon
- Romahdus Lappeenrannassa – SaiPa vetäytyy liigasta
- Tragedioiden läpi taistellut sankari on poissa – moottoriurheilulegenda on menehtynyt
- Ottelun loppu sai ruman käänteen – NHL-kaukalossa nähtiin sekopäinen temppu
- Olympiavoittaja teki radikaalin päätöksen – tylyttää somekulttuuria
- Barcelonan supertähti Lamine Yamal löysi uuden rakkauden – mysteerinainen paljastui
- Janni Hussilta paljastus MM-rallin kulisseista – näin Portugalissa juhlitaan vappua
- Kisakentiltä suoraan studioon – Minja Korhosen uusi aluevaltaus
- ”Saatan lopettaa urani” – Lindsey Vonnin järkyttävä tilanne paljastui
- Wilma Heltelän kilpasisko kilpailukieltoon dopingrikkomuksesta
- Vain 22-vuotias olympiaurheilija lopettaa – syy pysäyttää
- Suomalaislupaus huippuopissa – treenasi maailman ykkösen leirissä
- Hilla Niemelä niputti kautensa – lähetti suoran viestin Krista Pärmäkoskelle
- Kaisa Mäkäräinen: yllättävä lajivaltaus!
- Janni Hussi julkaisi kuvan sängystään vappuna – ”olkaa villejä”
- Talviurheilun yhdysvaltalaislegenda päättää kilpauransa
- Uusi hiihdon superpari? – yhteinen romanttinen lomavideo leviää
- Harri Heliövaara loisti paineen alla – voiton päässä finaalista
- Venla Lehtonen julkaisi kuvia kulissien takaa – raskas kausi jätti jälkensä
- Aleksandr Bolshunov räväytti – syyttää olympialaisia syrjinnästä