Beach volleyn suomenmestaruudet ratkaistiin Jyväskylässä
Kuva: Getty Images
Ennakkosuosikit pitivät finaaleissa pintansa, kun Pekka Piippo ja Jyrki Nurminen ottivat toisen peräkkäisen suomenmestaruutensa ja naisissa Taru Lahti-Liukkonen ja Anniina Parkkinen veivät mestaruuden vakuuttavalla esityksellä.
Miesten finaalissa nähtiin vuoden 2016 finaalin toisinto, kun vastakkain olivat kaksi turnauksen ennakkoon kovinta paria Jyrki Nurminen / Pekka Piippo ja Santeri Siren / Miro Määttänen. Piipon ja Nurmisen kova pelirutiini riitti toiseen peräkkäiseen mestaruuteen Sirenin ja Määttäsen hyvästä painostuksesta huolimatta.
Sirenin ja Määttäsen saatua ensimmäisessä erässä aloitussyöttönsä kulkemaan, Pekka Piippo oli vaikeuksissa niin vastaanoton kuin hyökkäyksenkin kanssa. Siren/Määttäsen veivät erän nimiinsä selvin numeroin 21–15.
– Minulla oli koko pelin vaikeuksia vastaanotto-hyökkäyksessä. Vastustaja tuli peliin hyvällä syötöllä ja ennakkoon olikin jo tiedossa, että tulevat syöttämään minulle kaikki pallot, Pekka Piippo analysoi otteitaan finaalissa.
Piippo/Nurmisen voitettua tasainen toinen erä, Piippo näytti kolmannessa erässä vahvuutensa verkolla. Erän alkupuolella otetut kaksi peräkkäistä torjuntapistettä toivat hallitseville suomenmestareille johtoaseman, joka piti erän loppuun saakka. Voitto irtosi lopulta erin 2–1 (15–21, 21–18, 15–8).
– Muutama hyökkäysvirhe ensimmäisen erän alussa meni vähän pään sisään ja itseluottamus laski. En saanut omaa peliä käyntiin ennen kuin vasta kolmannen erän alussa, Piippo totesi.
Naisten finaalin ratkaisun avaimena vahva sideout-peli
Naisten finaalissa ennakkosuosikit Taru Lahti-Liukkonen ja Anniina Parkkinen voittivat Ida Sinisalon ja Niina Ahtiaisen suoraan kahdessa erässä 2–0 (21–17, 21–14). 21-vuotiaalle Parkkiselle suomenmestaruus oli ensimmäinen.
– Teimme tänään Tarun kanssa vähän vähemmän virheitä kuin vastustaja. Lisäksi meidän oma sideout-peli oli tänään kovaa. Luulen, että ne olivat meidän avaimet voittoon tänään, Parkkinen sanoi.
Finaalien tulokset:
Miehet
Pekka Piippo / Jyrki Nurminen – Santeri Siren / Miro Määttänen 2–1 (15–21, 21–18, 15–8)
Naiset
Taru Lahti-Liukkonen / Anniina Parkkinen – Ida Sinisalo / Niina Ahtiainen 2–0 (21–17, 21–14)
(Lähde: Lentopalloliitto)
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- EM-kisojen alla yllättävä ilmoitus – eurooppalaistähti lopettaa uransa välittömästi
- Suomalainen olympiapainija joutuu oikeuteen – syytteet koskevat useita rikoksia
- Silja Kosonen | Uutiset, ura, tilastot ja saavutukset
- Otto Invenius paljasti ikävän uutisen – ”Jouduin leikkauspöydälle”
- Krista Tervo | Uutiset, ura, tilastot ja saavutukset
- Alisa Vainio | Uutiset, ura, tilastot ja saavutukset
- Wilma Heltelä | Uutiset, ura, tilastot ja saavutukset
- Kalevan kisat 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, liput
- Moukaritähti Krista Tervo ilahdutti seuraajiaan – kihlattu teki yllätysesiintymisen
- IL: Tero Pitkämäki kertoo suomalaisen yleisurheilun suurimman ongelman
- Riitta-Liisa Lassila voitti suuren pelkonsa – julkaisi pysäyttävän tunnustuksen
- Suomalaislupaus teki kovan ratkaisun – keskeyttää koko kilpailukautensa
- Kaisa Mäkäräinen vaihtoi täysin vapaalle – kesäkuvat ihastuttavat
- Harvinainen avautuminen – Emma Tainio paljasti, mitä pikajuoksijan arki todella on
- 16-vuotias urheilija teki uskomattoman tempun – rikkoi kaksi Euroopan ennätystä samalla kertaa
- Suvi Minkkinen katosi vuoristoon – tuoreet kuvat paljastavat leirielämän kulissien takaa
- IL: Tero Pitkämäki kertoo suomalaisen yleisurheilun suurimman ongelman
- Silva Saarinen teki sen taas – suomalaistähti juhli Yhdysvaltain mestaruutta
- Vilma Itälinna avautui rajusti kulissien takaa – ”Painoa harteilla”
- EM-kultaa Suomeen – suomalainen teki hurjan tempun