Suomi kohtaa Viron lentopallon EM-kisojen avauksessa – ”Kun saa hyvän menon päälle, voi tulla mitä vaan”

Lentopallon miesten EM-kilpailut käynnistyvät torstaina.
Suomi kohtaa odotetussa avausottelussa Puolan Gdanskissa etelänaapurimme Viron. Suomella ei Viron kanssa ole viime vuosina ollut pelejä, mutta joukkue tunnetaan kyllä hyvin videoiden perusteella.
Keskitorjuja Sauli Sinkkonen on perehtynyt avausvastustajan otteisiin.
– Viron pelejä katsoin muutaman MM-karsinnoista. Heillä on kovat keskitorjujat ja hyvä passari. Viro pelaa monipuolisesti ja käyttää nopeita 1-tempohyökkäyksiä myös. Mitään vaihtoehtoja ei voi keskitorjujana jättää pois, Sinkkonen sanoo.
Seuraavissa alkulohkon peleissä Suomi kohtaa isäntäjoukkue Puolan lauantaina ja Serbian maanantaina.
– Täällä on kova taso ja jokainen peli on melkein kuin pudotuspeli. EM-kisoissa on aina muutamia joukkueita, joita voi nimetä ennakkosuosikeiksi, mutta Slovenian hopeamitali viime kisoista osoittaa, että kun saa hyvän menon päälle, niin voi tulla mitä vaan.
– Kyllä näitä pelejä on odotettu jo viimeiset kaksi viikkoa. Hyvillä fiiliksillä lähdetään turnaukseen. Tästä odottamisesta tulee positiivista sähköä, ja pelaajat varmasti antavat täydet tulevissa peleissä.
Gdanskiin odotetaan tuhansia suomalaisfaneja Ergo Areenan katsomoihin kannustamaan Suomen joukkuetta.
– Faneista saa myös energiaa, kun näkee, miten sinivalkoinen porukka on katsomoissa ja kannustaa. Nyt siihen on jo tottunut, että aina on turnauksissa paljon omaa porukkaa.
Lähde: Lentopalloliitto
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä