Pohjoismaiden kovimpiin UFC-nimiin kuuluva kevyen raskaan sarjan MM-haastaja Alexander ”Mauler” Gustafsson on pian valmis palaamaan vapaaotteluhäkkiin. Katkenneesta solisluusta kärsinyt ruotsalaisottelija kävi onnistuneessa leikkauksessa ja ilmoitti palaavansa hiljalleen harjoittelun pariin.

– Uutta päivitystä! Hoidin olkapääni kuntoon ja oloni on loistava. Solisluussani on ollut nyt kolmen kuukauden ajan metallilaatta pitämässä sitä paikallaan. Nyt teen kuntoutusta ja palaan pikkuhiljaa treenisalille. En malta odottaa, että pääsen taas häkkiin, Gustafsson hehkutti Facebook -päivityksessään.

Ruotsalainen on kuulunut muutaman vuoden ajan UFC:n kevyen raskaan sarjan hurjimpiin MM-haastajiin. Tukholman All Stars Gym -salilla treenaava rankingykkönen on otellut mestaruusvyöstä kahdesti Jon Jonesia ja Daniel Cormieria vastaan.

Viimeksi hän otteli tämän vuoden toukokuussa, jolloin hän päihitti Glover Teixeiran tyrmäyksellä. Tämän jälkeen mies joutui pitkälle tauolle rikottuaan solisluunsa harjoituksissa. Mies on kärsinnyt aiemminkin ikävistä loukkaantumisista, kuten pahoista selkävaivoista.