Shokkiuutinen tipahti – saadaanko Kristiina Mäkelästä kunnon uutispommi?
Suomen Urheiluliiton huippu-urheilujohtaja Tuomo Salonen ja kehitysjohtaja Jarkko Finni ovat aloittaneet uuden SF-Podcastin, jossa käsitellään suomalaista yleisurheilua.
Ohjelmassa nostettiin heti esille tapaus Maryna Bekh-Romanchuk. Toukokuussa kerrottiin, että moninkertainen arvokisamitalisti on asetettu väliaikaiseen kilpailukieltoon.
Kyseessä on suomalaisittain merkittävä uutinen. Uransa viime vuoteen lopettanut Kristiina Mäkelä otti nimittäin ukrainalaisen takana EM-hopeaa vuonna 2022 Münchenin kolmiloikan finaalista. Finni otti esille asian.
– Maryna Bekh-Romanchuk kärähti tuossa. Hei, tartutaan hei tuohon. Bekh-Romanchuk. Meitä suomalaisia ja meitä yleisurheiluihmisiä kiinnostaa ehdottomasti se, että tuleeko Kristiina Mäkelästä Euroopan mestari takautuvasti, avasi Finni.
Salonen avasi sen jälkeen seikkaperäisesti, mistä mahdollisesti on kyse.
– Hyvä kysymys tietysti. Se kiinnostaa. Minulla on aikaisemmasta työsuhteesta tapauksesta jotain tietoa. Kaikkea ei varmasti voi julkaista tähän. Voidaan miettiä tällaisesta dopingtapauksesta. Ehkä siitä näkökulmasta, että nyt on julkaistu, laitettu väliaikaisen kilpailukieltoon urheilija.
– Se tarkoittaa sitä, että ei nyt toistaiseksi saa kilpailla. Asian käsittely on kesken. Mutta se mitä ei ole julkaistu on se, että milloin tämä käry on tapahtunut. Testosteronikärystä oli kyse. Käytännössä suurin osa tapauksista ei ole kovin vanhoja silloin, kun ne julki tulleet puhutaan joistain viikoista tai kuukausista korkeintaan siinä.
– Mutta tietysti pieni mahdollisuus on aina olemassa siitä, että ne on niitä vanhoja pakastintestejä, mitä kaivetaan melkein kymmenen vuoden takaa ja testataan siinä. Siitä riippuen, mutta hylkäykset menee testauspäivästä tai rikkomuksen päivästä eteenpäin. Sanotaan, että todennäköisyys on yleensä sen puolella, että hylkäysperioodi ei ole kovin pitkä siitä julkaistu taaksepäin, selvitti Salonen.
– Jäädään sitä oottamaan tässä ja katsotaan, mitä tapahtuu. Lisätietoja varmasti tämän kokoluokan tapauksesta tulee, selvitti Salonen.
LUE MYÖS
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Motonet GP Kuortane 20.6.2026: Aikataulu, tv, osallistujat
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Nuori suomalainen skeittilupaus haastoi maailman huiput Roomassa
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa