MM-haastaja tyrmäsi kovin sanoin UFC-mestarin väitteet huippumatsista – ”Täysin valeuutisia”
Kuva: Getty Images
UFC:n naisten höyhensarjan maailmanmestari Cristiane ”Cyborg” Justino väitti tällä viikolla ottelevansa vain kuusi viikkoa edellisen MM-ottelunsa jälkeen painoluokan kovimpiin haastajiin kuuluvaa Megan Andersonia vastaan promootion Australian otteluillassa. Entinen Invicta-promootion mestari ei kuitenkaan pitänyt brassitähden vihjailusta, vaan tyrmäsi ne suoraan pötypuheina.
– Enpä tiennyt, että voit hyväksyä ottelun, jota sinulle ei ole edes tarjottu. Cris eikä hänen tiiminsä ei ole saanut mitään tarjousta otella minua vastaan Australiassa huhuista. UFC yritti kyllä järjestää ottelua, mutta Perthin ottelukortti on jo varattu kokonaan täyteen. Joten emme tule ottelemaan kuuden viikon päästä siellä. He voivat sanoa mitä vaan ja yrittää saada minut näyttämään huonolta, mutta näin asia on, MM-haastaja kihisi Instagram-päivityksessään.
Justino puolusti MM-vyötään viime viikonloppuna UFC:n kääpiösarjan entistä tittelinhaltijaa Holly Holmia vastaan vakuuttavin ottein. Anderson ei ole taas otellut viime vuoden tammikuun jälkeen. Australialainen Megan Anderson on voittanut urallaan kahdeksan ja hävinnyt kaksi ammattilaisottelua. Uransa vuonna 2013 aloittanut kamppailija saavutti Invictan höyhensarjan maailmanmestaruuden tammikuussa päihitettyään Charmaine Tweetin toisen erän teknisellä tyrmäyksellä.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- IS: Jasmi Joensuu oli minuuttien päässä katastrofista – Arsi Ruuskanen pelasti
- Mette Baas hyytyi oudosti – asiantuntija tyrmää yhden väitteen
- IS: Pahasti loukkaantuneesta Inka Heneliuksesta pysäyttävä tieto
- Antti Aalto täräytti jälleen – ”Olosuhde ei ollut helpoin”
- Wilma Murto lipsui kerran päätöksestään – syy paljastaa paljon
- Immun Fight Club – IFC 21.3.2026: Tulokset
- SE-nainen herkistyi Ylen haastattelussa – yllättävä notkahdus
- Anni Kärävä säväytti jälleen – laittoi kovan näytön pöytään
- Aki Manninen paljastaa suunnitelmansa – tyrmäyskin mahdollista
- Viaplay: Suomen maajoukkuehiihtäjälle riitti: ”Ei tuosta tule v**tu mitään”
- Arsi Ruuskasesta tuli surullinen tieto
- Veronika Stepanova jatkaa provosointia – suoraa kuittailua ruotsalaisille
- Viaplay: Suomen maajoukkuehiihtäjälle riitti: ”Ei tuosta tule v**tu mitään”
- Anni Kärävä säväytti jälleen – laittoi kovan näytön pöytään
- Suuri tragedia – 27-vuotias ampumahiihtäjä on kuollut
- SE-nainen herkistyi Ylen haastattelussa – yllättävä notkahdus
- Jessie Diggins paljasti yllättävän asian Suomesta
- Viaplay: Suksifarssi Yhdysvalloissa – Jasmi Joensuu joutui lainaamaan välineet
- ”Hölynpölyä!” – joukkuekaveri tyrmää Johannes Kläbon puheet täysin
- Aki Manninen paljasti IL:lle: näin paljon tienaa Immu-ottelusta!