Suomalaiset kaukana kärjestä Seefeldin sprinteissä – Verneri Suhonen uutena nimenä maailmancup-pisteille

Suomalaishiihtäjille ei jäänyt kovinkaan paljon käteen Itävallan Seefeldissä käydyistä maailmancupin vapaan hiihtotavan sprinttikilpailuista.
Miesten kilpailussa kolme suomalaista onnistui pääsemään karsinnasta jatkoon, heistä parhaana Ristomatti Hakola, joka hiihti kolmanneksi nopeimman ajan. Muut jatkoonpääsijät oliva Martti Jylhä ja vasta 20-vuotias sprintterilupaus Verneri Suhonen. Kukaan heistä ei kuitenkaan päässyt omasta jatkoerästään eteenpäin.
Lopputuloksissa Hakola oli lopulta 13:s, Jylhä 22:s ja hienosti ensimmäisen maailmancupin pisteensä napannut Suhonen 30:s.
Sprintin ykköstykki Hakolan vire näyttää olevan hieman hakusessa, sillä alkukaudesta tuloksena oli kolmesta sprinttikisasta nelossija, mutta tänä vuonna hän ei ole päässyt kertaakaan edes välieriin.
Naisissa Suomella oli kilpailussa vain kaksi edustajaa, ampumahiihtäjä Mari Laukkanen ja Andrea Julin. Heistä vain Laukkanen pääsi karsinnasta jatkoon, mutta meno tyssäsi jo ensimmäiseen alkuerään. Lopputuloksissa Laukkanen oli 21:s, Julin jäi 46:nneksi.
Kilpailujen voittoon hiihtivät miehissä Norjan hiihtohirmu Johannes Höstflot Kläbo, joka otti jo kauden viidennen sprinttivoittonsa kuudesta mahdollisesta. Naisissa voittoon ylsi sveitsiläinen Laurien Van Der Graaff.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Suomalainen naisjuoksija kaupittelee maksullista sisältöä itsestään – tällaisia julkaisuja voi ostaa
- Paljastus: Reetta Hurskeen henkilökohtaisessa elämässä iso muutos
- Kaisa Mäkäräiseltä uusi aluevaltaus – jälki olikin sitten rumaa
- Avussa lauottiin suoraa tekstiä Wilma Murrosta ja hänen ”siviilielämästään”
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Voi ei: Suomen olympiasensaatiosta saatiin shokkiuutinen
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- Kaisa Mäkäräiseltä uusi aluevaltaus – jälki olikin sitten rumaa
- Paljastus: Reetta Hurskeen henkilökohtaisessa elämässä iso muutos
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Avussa lauottiin suoraa tekstiä Wilma Murrosta ja hänen ”siviilielämästään”
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”