Miesten ampumahiihdosta hurja jännitysnäytelmä! Yllätysnimet kärkisijoille, flopannut Fourcade antoi myrskyvaroituksen – suomalaisittain kaksi upeaa onnistumista

Saksan Arnd Peiffer nappasi olympiakultaa jännittävässä ampumahiihdon miesten pikamatkan kilpailussa. Saksalainen piti hermonsa kurissa lähes kaikkien muiden sortuessa ohilaukauksiin ammuntaosuuksilla.
Kilpailun kärki oli todella yllätyksellinen. Peiffer ja hopealle hiihtänyt Tsekin Michal Krcmar olivat ainoat nollat ampuneet kärkipään yllättävät kilpailijat. Peifferin voittomarginaali oli 4,4 sekuntia. Pronssille tiensä raivannut Italian Dominik Windisch ampui yhden sakon häviten voittajalle vain 7,7 sekuntia.
Voitto oli tarjottimella monelle, mutta viimeiset laukaukset napsuivat ohi lähes järjestään kaikille. Toisaalta kilpailun suurimmat ennakkosuosikit Martin Forucade ja Johannes Bö ampuivat peräti kolme hutia jo avauspaikalla. Fourcade oli hurjassa vireessä, sillä hän hävisi voittajalle kolmesta pummistaan huolimatta vain 22 sekuntia. Lopputuloksissa hän oli kahdeksas.
Suomalaisittain kilpailu sujui odotuksiin nähden iloisesti. Tero Seppälä oli 20. yhdellä hutilaukauksella. Myös Olli Hiidensalo ampui hienosti nollat. Hän oli 19. ottaen uransa parhaimman sijoituksen. Myös Tuomas Grönman selvitti tiensä takaa-ajokisaan. Hän oli 43:s.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Mutkaton suomalainen nettikasino
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Kalle Palander täräytti suorat sanat Jasmi Joensuusta
- Nyt alkoi tapahtua – suomalaisjuoksija murskasi ennätyksensä
- Yleisurheilijan ”liian niukka asu” suututti – nainen antoi palaa
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Kerttu Niskasen ja valmentajamiehen haave toteutui vihdoin
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä harva puhuu – Nooralotta Neziri kertoi nyt koko karun totuuden
- Riitta-Liisa Roponen astui nyt esiin – paljasti ikävän totuuden eroonsa liittyen
- TS: Kerttu Niskanen rajujen syytösten kohteena
- Tero Pitkämäki jätti Oliver Helanderin valmentamisen – nyt selviää melkoisia faktoja legendasta
- Suomalainen yleisurheilunainen sai Daniel Ståhlin villiintymään
- Mieletön kehitysloikka – Armand Duplantisin Johanna-sisko kääntää nyt päitä
- Suvi Minkkinen saapui juhliin melkoisessa lookissa – ”Vau”
- Surkeasti kauden aloittanut Ella Junnila puhui suunsa puhtaaksi
- Hiihtotähti lähti yllättäen maajoukkueesta – nyt puhuvat pomot
- Jasmi Joensuu toisti uhkauksensa Ylellä – ”Se on lopulta minun päätökseni”
- Tästä saadaan kunnon sontamyrsky – Krista Pärmäkoskikin sohaisi ampiaispesää