Helsingin olympialaissa kultamitalin voittanut painilegenda on kuollut – ”Hänen uransa jätti inspiroivan perinnön”
Kuva: Getty Images
Vuoden 1952 Helsingin kesäolympialaisissa kultaa vapaapainissa voittanut amerikkalainen painija Bill Smith on kuollut 89-vuotiaana. Yhdysvaltain painiliitto kunnioitti miehen muistoa hienolla muistotiedotteella.
Amerikkalaislegenda saavutti ansiokkaan uransa mittaan todella paljon urheilullista menestystä. Vuoden 1952 Helsingin olympiakullan lisäksi kaksi yliopistosarjan NCAA:n mestaruutta. Miehen voittamattoman yliopistouran ottelutilastoksi jäi 52 voittoa ja vain yksitasapeli.
Smith saavutti myös AAU:n kansallisen mestaruuden kolme kertaa. Huippupainija voitti myös vuoden 1956 olympialaisten Yhdysvaltojen karsintakilpailut, mutta ei voinut osallistua enään olympialaisiin aloitettuaan valmentajauransa jo muutama vuosi aiemmin.
Vuonna 1978 Smith valittiin Yhdysvaltain painin Hall of Fame -kunniagalleriaan.
Kilpailu-uransa jälkeen Smith panosti uraan painivalmentajana. Jenkkitähti niitti vakuuttavia tuloksia nuorten tulevaisuuden toivojen luotsina johtaen muun muassa Illinoisin Rock Islandin lukiojoukkueen kansalliseen mestaruuteen.
Hän oli mukana rakentamassa myös San Fransiscon kreikkalais-roomalaisen olympiapainikerhon toimintaa, ja pian salista nousi yksi lajin johtavista opinahjoista.
Yhdysvaltain painiliitto USA Wrestling ylisti Smithin perintöä vuolaasti lauantaina julkaisemassaan tiedotteessa.
– Hänen legendaarinen uransa opiskelijaurheilijana, olympiaurheilijana ja valmentajana jätti inspiroivan perinnön. Haluaisimme tarjota syvimmät osonottomme Smithin läheisille Hall of Famen puolesta, tiedotteessa tunnelmoitiin.
Lähde: Inside The Games
LUE MYÖS:
- EM-kultamitalisti Silja Kosonen leikkauspöydälle – ”todellakin haluan”
- Hilla Uusimäki teki Suomen ennätyksen – silti pettymys painaa
- Nuori kiinalaistähti teki jälleen historiaa – ”Olen todella innoissani ja onnellinen”
- Lentopallon EM-kisat 2026: Aikataulu, ottelut, tv
- Jokereissa pakka uusiksi – Tomek Valtonen pudotti kolme uutta hankintaa
- Ennätyskausi jätti hampaankoloon – Emilia Karell kertoo nyt miksi
- Urheilucast: Jori Lehterälle viritellään siirtoa Liigan jättiseuraan – ”Aina saa olla aktiivinen”
- Lotta Kemppinen yllätti treenivideollaan – julkaisu räjähti suosioon
- Norjalainen juoksutähti kuoli järkyttävässä onnettomuudessa
- Norjan hiihdossa kuohuu taas – huippuhiihtäjältä raju syytös valmentajan toiminnasta
- Urheilucast: Jori Lehterälle viritellään siirtoa Liigan jättiseuraan – ”Aina saa olla aktiivinen”
- Jokereissa pakka uusiksi – Tomek Valtonen pudotti kolme uutta hankintaa
- Norjan hiihdossa kuohuu taas – huippuhiihtäjältä raju syytös valmentajan toiminnasta
- Lotta Kemppinen yllätti treenivideollaan – julkaisu räjähti suosioon
- Suomeen MM-pronssia! – lämpötila kohosi jopa 37 asteeseen
- Ennätyskausi jätti hampaankoloon – Emilia Karell kertoo nyt miksi
- Norjalainen juoksutähti kuoli järkyttävässä onnettomuudessa
- Ella Junnilan elämässä suuri käänne – julkaisi kuvat hääpäivästään
- Oho! Esko Eerikäinen hyppää häkkiin – tässä vastustaja
- Nuori suomalaislupaus räväytti – Mette Korhonen vei naisten SM-kullan