Huipputapaamisen satoa: Pohjois-Korea aikoo olla olympialaisissa jatkossakin – Seuraaviin kisoihin osallistumisessa on kuitenkin pieni ongelma
Kuva: Getty Images
Kansainvälisen olympiakomitean (KOK) puheenjohtaja Thomas Bach kertoo Pohjois-Korean olevan sitoutunut olemaan mukana myös kaksissa seuraavissa olympialaisissa.
Bach on parhaillaan kolmipäiväisellä vierailulla Pohjois-Koreassa ja keskusteli maan johtajan Kim Jong-unin kanssa virallisessa, noin puolen tunnin mittaisessa tapaamisessa. Kaksikko jatkoi tämän jälkeen keskusteluja maan pääkaupungissa Pjongjangissa järjestetyn jalkapallo-ottelun aikana.
– He kertoivat meille aikovansa ehdottomasti olla mukana Tokiossa 2020 ja Pekingissä 2022, Bach kertoi uutistoimisto AFP:lle tapaamisen jälkeen.
Ainakin Tokioon osallistuminen vaatii vielä lisäneuvotteluja, sillä Japanin ja Pohjois-Korean suhteet ovat erittäin viileät johtuen muun muassa Pohjois-Korean Kimin aikana aloittamasta ydinaseohjelmasta. Tällä hetkellä Japani ei päästä maahan lainkaan pohjoiskorealaisia.
Myös pohjoiskorealaisten agenttien takavuosina (1977-1983) tekemät japanilaisen sieppaukset ovat nousevan auringon maassa vielä tuoreessa muistissa.
Pyeongchangin olympialaisiin Pohjois-Korea lähetti yhteensä 22 urheilijaa. Maa on ollut mukana kaikissa kesäolympialaisissa vuodesta 1992 lähtien. Talviolympialaisista maa on pitänyt välillä taukoa, koska päteviä urheilijoita ei aina ole löytynyt.
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen uusi juoksutähti liekeissä – Veera Mattila paineli kauden kärkituloksen
- Kaisa Mäkäräinen katosi Suomesta – julkaisi yllätyskuvat ulkomailta
- Iivo Niskanen pyytää nyt apua suomalaisilta – suloinen video villitsi seuraajat
- Suomalaishiihtäjä meni kihloihin – julkaisi rakkauskuvat somessa
- Esapekka Lappi ajoi rajusti ulos – lähetti viestin kisan jälkeen
- Nyt jysähti! Miesten moukarissa nähtiin Suomen ennätys
- Suomalaisgolfari liekeissä Tanskassa – murskaava tulos nosti suomalaisen kärkeen
- Mäkihyppylegenda ajautui kriisiin – uran loppu nyt todellinen uhka
- Virolainen ampumahiihtokaunotar jakoi herkän päivityksen puolisostaan
- Ilona Mononen räjäytti pankin Brysselissä – suomalaislupaus juoksi hurjan ennätyksen
- Ilona Mononen räjäytti pankin Brysselissä – suomalaislupaus juoksi hurjan ennätyksen
- Suomen yleisurheiluun nousee uusi nimi – Portugalista kovat lukemat
- Suomalaishiihtäjä meni kihloihin – julkaisi rakkauskuvat somessa
- Nyt jysähti! Miesten moukarissa nähtiin Suomen ennätys
- Mäkihyppylegenda ajautui kriisiin – uran loppu nyt todellinen uhka
- Topi Parviainen mykistyi Seppo Rädyn treenitarinoista – ”Ei semmoiseen pysty”
- Minna Kauppi teki yllättävän päätöksen – suuri muutos elämässä
- Kaisa Mäkäräinen katosi Suomesta – julkaisi yllätyskuvat ulkomailta
- Ella Junnilan treeni päättyi tuskanhuutoon – nyt uusi päätös kisakaudesta
- Virolainen ampumahiihtokaunotar jakoi herkän päivityksen puolisostaan