Olympialaisissa eteläkorealaiset raivon valtaan saanut urheilija hakeutui sairaalahoitoon – ”Trauma on suurempi kuin luulimme”
Kuva: Getty Images
Pyeongchangin olympialaisissa rajun ryöpytyksen kohteeksi joutunut pikaluistelija Kim Bo-reum on hakeutunut hoitoon ahdistuksen vuoksi.
Kim joutui olympialaisten aikaan korealaisten lynkkaamaksi naisten joukkuekisan jälkimainingeissa. Kotiyleisön suosikki Etelä-Korea jäi kilpailussa seitsemänneksi.
Kisan päätteeksi Kim sekä Park Ji-woo vierittivät syyn heikosta menestyksestä joukkuekaverinsa Noh Seon-yeongin harteille. Noh purskahti itkuun suorassa lähetyksessä sen jälkeen, kun hänen joukkuekaverinsa olivat nolanneet hänet.
Selkkaus johti siihen, että yli 600 000 korealaista allekirjoitti vetoomuksen, jossa vaadittiin sekä Kimin että Parkin erottamista Etelä-Korean maajoukkueesta kiusaamisen takia.
Valtava negatiivinen julkisuus on jättänyt jälkensä Kimiin. Urheilija on joutunut hakemaan apua henkisiin ongelmiin.
– Kim on valittanut henkisestä ahdistuksesta ja hermostuneisuudesta olympialaisten jälkeen. Kimin olympialaisista saama trauma on suurempi kuin luulimme. Myös hänen äitinsä ahdistui suuresti ja he hakeutuivat yhdessä sairaalaan lääkärin suosituksesta, luistelijan edustajan tiedotteessa kerrotaan.
Kim ylsi Pyeongchangin kisoissa hopealle naisten yhteislähtökilpailussa. Palkintojenjakotilaisuudessa luistelija polvistui yleisön edessä ja useat tulkitsivat tämän anteeksipyynnöksi. Se ei kuitenkaan lieventänyt korealaisten vihaa.
– Tuollaisille kiusaajille ei pidä koskaan antaa anteeksi, olivatpa he sitten koulussa, työpaikoilla tai urheilussa. Sanon tämän koulukiusaamisen uhrina, eräs kirjoittaja sauhusi verkossa AFP:n mukaan.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Olympialaisten avajaiset 6.2.2026: Televisiointi, radiolähetys, selostajat ja esiintyjät
- Norjasta kovaa tekstiä: Krista Pärmäkosken päätöstä pidetään ”idioottimaisena”
- Jasmi Joensuu ulos – Suomen olympia-avauksen hiihtäjät valittu
- Suomen olympiadebytantti: ”Kriittiset hetket käsillä”
- Krista Pärmäkoskelle huudeltiin kesken valmistautumisen
- Johannes Kläbolla yllättävä ongelma olympialaisissa: ”Olen täysin riippuvainen siitä”
- Olympialaisten venäläisurheilijoilla yhteyksiä sotaa tukevaan toimintaan
- Suomen ampumahiihtäjämiehet hullutelevat somessa – katso video
- Ikävä tilanne olympialaisissa – kannettiin paareilla pois
- Talviolympialaisiin kaavaillaan merkittävää muutosta
- Shokkitieto pysäytti Perttu Hyvärisen – näin Iivo Niskanen reagoi asiaan
- Suvi Minkkinen kohtasi yllättävän haasteen Italiassa
- Olympialaisten ohjelma tänään – aikataulu, suomalaiset ja tv-lähetykset
- Ruotsalaishiihtäjälle haetaan poikkeuksellista etuoikeutta
- Kalle Rovanperän isä myönsi rikoksen
- Yle teki kovan päätöksen Kaisa Mäkäräisestä
- HS: Kalle Palander täräytti suorat sanat Lindsey Vonnin vammasta – kova väite mediapelistä
- IL: Matti Heikkinen sai sisäpiiritietoa Norjasta: ”Yritin kertoa Iivolle”
- Suvi Minkkinen täräytti tuloistaan Iltalehdelle: ”Minähän tienaan tuon tuplana”
- Norjassa ei ymmärretä tätä – ”Minun mielestä täyttä hölynpölyä”