Johan on soppa! Tyson Furyn serkulta värikästä uhoa Anthony Joshuan suuntaan
Kuva: Getty Images
Tyson Furyn serkku, raskassarjan nyrkkeilijä Hughie Fury on alkanut kärttää ottelua suurinta osaa painoluokan MM-vöistä hallitsevaa Anthony Joshuaa vastaan.
Sukulaismiehensä tapaan Fury tarjoili varsin mielikuvituksellisia sanankäänteitä perustellessaan oikeuttaan otteluun. Nyrkkisankarin mukaan hän päihittäisi Joshuan siksi, että entinen olyampivoittaja ei ole koskaan kohdannut ketään hänen kaltaistaan ottelijaa.
– Joshua on maailmanmestari, enkä voi ottaa sitä häneltä pois. Haluaisin todella sen ottelun. Hän ei ole koskaan otellut ketään minun kaltaistani vastaan. Kukaan ei ole otellut minun kaltaista vastaan. Olen aivan erityyppinen raskassarjalainen kuin mitä olet nähnyt, Fury uhosi Boxing Scenen haastattelussa.
Furylla on kuitenkin ensin edessään ottelu Britannian mestaruusottelu Sam Sextonia vastaan Boltonissa tänä lauantaina. Toiveissa on paluu voittojen tielle. Fury hävisi viime syyskuussa Joseph Parkerille.
Uusiseelantilainen Parker käytti voittoaan ponnahduslautana MM-mittelöön Joshuan kanssa. Mies hävisi kuitenkin WBO-liiton mestaruutensa Joshuan käsittelyssä.
Nyt brittinousukas vannoo olevansa entistä kehittyneempi ottelija. Kunnianhimoisen Furyn tähtäimessä on nousu raskassarjan ruhtinaaksi.
– En ole vielä edes lähelläkään huippuani. Olen vasta 23, ja saan koko ajan kokemusta. Raskassarjalaiset eivät ole valmiita ennen 26 vuoden ikää. Tämän jälkeen tulen kolkuttelemaan hänen [Joshuan] ovea. Kun saan käsiini mestaruusvyöt, aion pitää niistä kiinni pitkään.
Lähde: Boxing Scene
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Tragedia F-liigassa – Classic-valmentaja Mika ”Amu” Ahonen menehtyi kesken finaalisarjan
- Nyt puhuu Jari-Matti Latvala: verottaja tuhosi uran
- Järisyttävä väite: Tämän kuskin Red Bull haluaa Max Verstappenin tilalle
- Jari-Matti Latvala täräytti oman mielipiteensä Janni Hussin taidoista – selvä näkemys
- Järkyttävä summa – näin paljon supermies tienasi ennätysjuoksullaan
- Korkeushyppääjä sairastui vakavasti – järkyttävä paljastus seurauksista
- Takaisku ei lannistanut – Wilma Heltelältä voimakas viesti somessa
- Melkoinen moka – Ruotsin hiihtomaajoukkueen uusi päävalmentaja paljastui nolosti
- IS: Jonne Koski yllättyi yhdestä asiasta Iivo Niskasessa
- Huipputähti järkyttyi stylistin hinnasta – lähes 20 000 euroa meni yhdessä illassa
- KSML: Suvi Minkkiseltä jättipaljastus uran jatkosta!
- Suomen hiihtomaajoukkueeseen jättiuudistus – Norjan huippuosaaja liittyy tiimiin
- Vilma Nissinen nousi A-maajoukkueeseen – jätti hyvästit taustajoukoille
- Melkoinen moka – Ruotsin hiihtomaajoukkueen uusi päävalmentaja paljastui nolosti
- Takaisku ei lannistanut – Wilma Heltelältä voimakas viesti somessa
- IS: Jonne Koski yllättyi yhdestä asiasta Iivo Niskasessa
- IL: Annemari Sandellin avioerossa uusi käänne
- Oliver Helanderilta ihana perheuutinen – kuvasarja herkistää
- Korkeushyppääjä sairastui vakavasti – järkyttävä paljastus seurauksista
- Kaikki muuttui yhdessä treenissä – näin huippukausi kääntyi painajaiseksi ruotsalaiselle