Carolina Panthersin NFL-seura on vaihtanut omistajaa 2,275 miljardin dollarin hintaan. Kauppahinta rikkoi Yhdysvaltain urheiluhistorian suurimman urheiluseuran kaupan ennätyksen.

Panthersin aiempi omistaja Jerry Richardson myi tällä viikolla pitkään hallitseman seuransa amerikkalaiselle hedgerahaston johtajalle David Tepperille ennätyshintaan. Richardson oli perustanut seuran alun perin vuonna 1993, ja joutui pulittamaan NFL-liigalle jopa 206 miljoonaa dollaria sen perustamisoikeuksista.

Richardson omisti yli 20 vuoden ajan 43 prosenttia seurasta. Loput 52 prosenttia olivat 14 rajoitetun osakkaan hallussa.

Tänä keväänä jenkkipohatta koki kuitenkin ajan olevan kypsä myydä seura eteenpäin. Lopulta pitkän kauppaprosessin jälkeen ostajaksi löytyi 60-vuotias amerikkalainen liikemies Tepper, joka kuuluu maailman rikkaimpiin hedgerahastojen johtajiin.

Tepperin nettovarallisuus oli viime vuoden helmikuussa Forbesin mukaan jopa 11,7 miljardia dollaria.

Pitkäaikaisena amerikkalaisen jalkapallon ystävänä tunnettu Tepper on ollut aiemminkin NFL-seuran osaomistajana. Mies omisti vielä tämän vuoden alkuun saakka viiden prosentin osuuden Pittsburgh Steelersin seurasta.