Video: Tästä eivät mestaruusjuhlat paljon parane – suomalaishakkurin isku käynnisti villin menon!
Kuva: Juha Tamminen
Mikko Oivasen edustama Olympiacos Piraeus voitti Kreikan lentopallomestaruuden suoraan kolmessa ottelussa. Näin Olympiacos pääsi kuittaaamaan PAOK:ille kolmen kauden kalavelat.
Mestaruus ratkesi keskiviikkona, kun Olympiacos löylytti thessalonikilaisia tulikuumassa kotisalissaan erin 3–0 (25–22, 25–21, 25–20).
– Komeasti hoideltiin pelit kotia – kaksi viimeistä vieläpä 3–0, niin ei siinä PAOK:illa ollut paljoa sanottavaa. Itselleni tämä oli varmasti paras finaalisarja koskaan. Kovat pelit, ja tänään sain olla taas isossa roolissa, ottelupallon kenttään lyönyt Oivanen (19/+13) myhäili Lentopalloliiton tiedotteessa.
Oivasen iso rooli on luettavissa myös tilastoista. Suomalaishakkuri takoi kolmessa loppuottelussa tehot 50/+35.
Liigamestaruuden lisäksi Olympiacos voitti tällä kaudella myös liigacupin. CEV:n Challenge Cupin loppuottelussa italialainen Ravenna oli vahvempi. Samoin kävi Kreikan Cupin välierässä PAOK:ia vastaan.
[nosto tasoitus=”oikea”]Kun mestaruus tuli, niin jatkosta neuvotellaan. Muuten ei olisi tarvinnut edes keskustella.[/nosto]
– Heikoimmat pelit tulivat pahaan saumaan. Tuolloin koko porukalla oli huonompi jakso, kun kova ottelutahti otti veronsa. Mestaruus on kuitenkin kolmen vuoden tauon jälkeen se kaikkein tärkein asia, joten olemme kaikki tyytyväisiä, Oivanen summasi.”Mielelläni jatkaisin täällä”
Oivasen kesäsuunnitelmiin kuuluu muutaman viikon lomailu Puolassa ja Suomessa sekä tietenkin treeniä. Ennen lähtöä Kreikasta neuvotellaan myös jatkokuvioista. – Kun mestaruus tuli, niin jatkosta neuvotellaan. Muuten ei olisi tarvinnut edes keskustella, Oivanen tiivisti kreikkalaisen mentaliteetin. – Mielelläni jatkaisin täällä. Loppukuussa 32 vuotta täyttävä Oivanen on pelannut Suomen ja Kreikan lisäksi ammattilaisena Turkissa, Puolassa, Ranskassa, Qatarissa, Kiinassa ja Iranissa. Aikuisten maaotteluita Huittisen miehelle kertyi vuosina 2005–15 kaikkiaan 214. Katso villiä menoa Olympiacosin mestaruusjuhlista jutun alussa olevalta videolta. Allaolevalla videolla taas näkyvät ottelun ratkaisuhetket. Oivasen isku käynnistää juhlat videon ajassa 1.47. Lähde: Lentopalloliiton tiedote.LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Englanti teki historiaa dartsissa – täysin käsittämätön näytös finaalissa
- Täysi verilöyly UFC:ssa – mestaruusottelun tähti vietiin sairaalaan
- Jukolan viesti muuttui painajaiseksi – Olli Ahonen joutui ensiapuun
- Motonet GP Kuortane 20.6.2026: Aikataulu, tv, osallistujat
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Nuori suomalainen skeittilupaus haastoi maailman huiput Roomassa
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Suomen korkeushyppytähti pysäytti kilpailunsa kesken – valmentajalta välitön tilannepäivitys
- Maailman kärkitulos syntyi näyttävästi – pituushyppytähti säväytti jättituloksella
- Tero Pitkämäen poika teki sen taas – neljän voiton jyräävä näytös ja keihäs lensi pitkälle
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jättipaukku hiihtomaailmassa – miljoonasponsori jättää maailmancupin
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”