Cheerleadingin SM-kilpailuissa huippusuorituksia – ”Joka vuosi on onnistuttava ja kehityttävä, jotta pysyy huipulla”

Helsingin jäähallilla kilpailtiin eilen cheerleadingin suomenmestaruuksista kuudessa eri sarjassa, kolmessa aikuisten sarjassa ja kolmessa junioreiden sarjassa. Mukana oli ennätysmäärä joukkueita, jotka olivat selvittäneet tiensä finaaliin karsintakilpailujen kautta. Päivän aikana nähtiin lähes 60 kilpailusuoritusta.
Naisten cheersarjassa mestaruus ratkesi hyvin pienellä piste-erolla kun helsinkiläinen HAC Elite voitti sarjan vauhdikkaalla ja lähes virheettömällä suorituksellaan. Mestaruus oli joukkueelle kolmas perättäinen. Hopealle sijoittui jyväskyläläinen Jaguars Venus ja pronssille ylsi Funky Team Wild Flyers Helsingisytä.
Naisten tanssisarjassa kärkikolmikon pisteet olivat niin ikään hyvin lähellä toisiaan. Suomen mestaruuden nappasi tamperelainen DTC Dancers, toiseksi sijoittui helsinkiläisjoukkue GS Cyrenes ja kolmannen sijan saavutti Oulun NLC Ladies Dance Team.
– Tiukka kilpailu kertoo kokonaisvaltaisesta tason noususta Suomessa. Molemmissa naisten sarjoissa on jo pidempään koottu MM-kisoihin liittojohtoiset maajoukkueet, joiden huippuosaaminen on levinnyt myös seurajoukkueisiin ja näkyy täällä SM-kisoissa. Kehityssuuntaan voi olla tyytyväinen, Suomen cheerleadingliiton puheenjohtaja Riikka Taivassalo toteaa.
Aikuisten sekajoukkueiden sarjan SM-kultaa voitti jo peräti yhdeksännentoista kertaa perättäin helsinkiläinen Funky Team Gorillaz. Sarjassa toiseksi ylsi myös helsinkiläinen HAC X-ray ja kolmanneksi jäi helsinkiläinen GS Phoenix.
– Vaikka mestaruusjuhlinta on jo tuttua, niin joka vuosi on silti onnistuttava ja kehityttävä, jotta pysyy huipulla. Sekajoukkueiden sarjassa kilpailu joka vuosi kovenee. On hienoa, että Suomeen on saatu lisää myös huipputason sekajoukkueita. Miesharrastajien määrä kasvaa koko ajan, Gorillaz-joukkueen urheilijat Venla Pesonen ja Ville Virtanen sanovat.
Lähde: Suomen Cheerleadingliiton tiedote
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Maailmalta todellinen shokkiheitto Susijengin Miikka Muurisesta
- MM-kisat ovella – MTV:lle raju väite Elina Lampelan kunnosta
- Krista Pärmäkosken elämään ilmestyi tämä mies – nainen teki nyt yhden asian selväksi
- Uusi ura – Suomen keihästähti teki aluevaltauksen
- Krista Tervo ällistytti japanilaisella punttisalilla
- Hiihtotähden suhde päättyi eroon – ”Lähdimme eri teille”
- H-hetki lähestyy: Kristiina Mäkelä tekee uuden aluevaltauksen – jokainen voi antaa oman tuomionsa
- UFC-tähti Conor McGregorilta shokki-ilmoitus
- Ampumahiihtäjä jätti Suomen ja maajoukkueen – nainen hempeili nyt rakkaansa kanssa
- Mike Tysonin uusin ulostulo sai fanien raivon repeämään – ”Viimeinen pisara minulle”
- Hiihtotähden suhde päättyi eroon – ”Lähdimme eri teille”
- Ampumahiihtäjä jätti Suomen ja maajoukkueen – nainen hempeili nyt rakkaansa kanssa
- Krista Pärmäkosken elämään ilmestyi tämä mies – nainen teki nyt yhden asian selväksi
- Silja Kosonen teki muutoksen ulkonäköönsä – Tokion MM-kisoissa kaikki sen sitten näkevät
- Uusi ura – Suomen keihästähti teki aluevaltauksen
- Krista Tervo ällistytti japanilaisella punttisalilla
- MM-kisat ovella – MTV:lle raju väite Elina Lampelan kunnosta
- Maailmalta todellinen shokkiheitto Susijengin Miikka Muurisesta
- Nooralotta Neziri ja Lotta Harala laittoivat pystyyn melkoisen show’n lentokentällä
- UFC-tähti Conor McGregorilta shokki-ilmoitus