Historiallinen voitto: Classic on maailman paras seurajoukkue! – Murskasi Ruotsin mestarin Champions Cupin finaalissa
Kuva: Juha Tamminen
Classic Tampereelta on kolmas suomalainen joukkue, joka on napannut salibandyn maailman parhaan seurajoukkueen tittelin.
Classic löi eilen illalla Gävlessä pelatussa Champions Cupin loppuottelussa Ruotsin mestari Storvretan maalein 10-3. Aiemmin ovat suomalaisista kyenneet maailman parhaan seurajoukkueen titteliin HIFK (2000-2001) ja SSV (2009-2010 ja 2011-2012). Salibandyn eurocupia on pelattu vuodesta 1993 alkaen.
Classic teki finaalissa eroa jo avauserässä, kun Joonas Pylsy laukoi tamperelaiset johtoon, ja Stovretan tasoituksen jälkeen Classic onnistui erän lopussa erikoistilanteista. Jussi Piha nosti alivoimalla upeasti uuden johdon, ja tasavajaalla Joonas Pylsy laukoi eron jo kahteen. Toisen erän ensimmäisellä puolikkaalla Sami Johansson, Joonas Pylsy ja Eemeli Salin nakuttelivat Classicin jo 6–1-johtoon ennen kuin Storvreta onnistui kaventamaan ylivoimalla. Ruotsalaisten uusi kavennus heti päätöserän alkuun nostatti jännitettä hetkeksi, mutta kohta Krister Savonen taituroi rangaistuslaukauksesta Classicille seitsemännen osuman. Lopussa tamperelaiset komistelivat vielä lukemia erikoistilanteista iskien muun muassa kaksi kertaa tyhjiin.
Classic on voittanut Salibandyliigan mestaruuden 2016, 2017 ja 2018. Joukkueen pelaajista kymmenen (Sami Johansson, Juha Kivilehto, Janne Lamminen, Mikko Leikkanen, Jussi Piha, Joonas Pylsy, Eemeli Salin, Nico Salo, Krister Savonen ja Lassi Toriseva) sekä valmentajat Samu Kuitunen ja Juha Jäntti voittivat neljä viikkoa sitten Prahassa Suomelle salibandyn MM-kultaa. MM-finaalissa kaatui tuolloin Ruotsin maalein 6-3.
Classic on ainoa suomalainen sekä miehissä että naisissa maailman parhaaksi yltänyt seura. Classicin naiset juhlivat Euroopan Cupin voittoa jo kaudella 2003-2004.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Naisten syöksylaskukisassa hurjia ulosajoja – yksi vietiin paareilla pois
- Juha Mieto lataa suoraan IS:lle – ”Iivo Niskaselta en odota kultaa”
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Venla Lehtoselta tunteikas päivitys
- Mitä ihmettä? Aleksandr Bolshunovin nimi ilmestyi lähtölistalle – sitten tapahtui jotain yllättävää
- Kaisa Mäkäräinen nähdään taas kilpailemassa
- Atleetti: Iivo Niskanen tuo olympialaisiin salaisen aseen – ”Siitä saa selkeän hyödyn”
- Yllättävä tieto Joakim Abrahamssonista Ylellä
- Hurjia meriittejä ja iso aukko: Tiesitkö tätä maajoukkueen uudesta päävalmentajasta
- Aleksandr Bolshunov sai ikäviä uutisia
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Yle: Jasmi Joensuu ja Emil Liekari puhuvat suunsa puhtaaksi uudesta päävalmentajasta
- Kova ehdotus: Suomi talviolympialaisten isäntämaaksi
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Ylellä tipahti kova arvio Saara Keskitalosta
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suorat sanat Suomen uudesta hiihtopäävalmentajasta