Kokematon Suomi taipui toistamiseen Chilelle

Suomen miesten maajoukkue kärsi Unkarin leirinsä toisessa ottelussa loppiaisena tappion Chilelle. Numerot kirjattiin sunnuntaina Chilen eduksi lauantaita selvemmin maalein 29-22 (11-11).
Varsin kokemattomalla ryhmällä Unkarissa ollut Suomi sai sunnuntain ottelun alla vielä jobinpostia, kun rutinoidummasta päästä oleva Oscar Kihlstedt ei pienen loukkaantumisen myötä ollut pelikuntoinen. Suomi avasi ottelun kuitenkin hyvin.
– Ensimmäinen jakso oli meillä hyvin hallussa, mutta sitten siihen tuli virhesuma ja vaikka tauolle mentiin vielä tasalukemissa, niin se selvästi vaikutti, päävalmentaja Kaj Kekki totesi.
– Meillä oli täällä paljon pelaajia, joilla rutiinitaso ei vain ole sellainen, ettei tällainen vaikuttaisi. Usko menee vähän liian helposti ja virheet johtavat siihen, että seuraavassakaan tilanteessa ei olla ihan terävinä. Näin kävi tänäänkin.
Chile paineli tauon jälkeen karkuun ja lopulta seitsemän maalin voittoon. Lauantaina Suomi kärsi niukemman kahden maalin tappion.
Leiri kokonaisuutena tarjosi Kekin mukaan kuitenkin paljon positiivista.
– Ainakin se jäi käteen, että aika kokemattomat pelaajat saivat nyt peliaikaa ja vastuuta. Maalipaikkoja pystyimme luomaan paljon sunnuntainakin, mutta emme sitten vain panneet palloa paikoista sisään. Viivapelimme oli myös hyvää, Kekki kertasi.
Kokemattomuus näkyi ennen kaikkea puolustuksessa, jossa käytännössä Benny Broman oli ainoa vakiomies.
– Molemmissa otteluissa meillä oli puolustuksessa kolmikko, joka ei seurajoukkueessaankaan pelaa avauksessa. Hyppy sieltä maajoukkueen avaukseen on aika iso ja kyllähän se väkisinkin näkyy.
– Jatkoa ajatellen saimme täältä joka tapauksessa vastauksia moniin kysymyksiin.
Suomi jatkaa EM2020-karsintoja huhtikuussa, jolloin vastassa on Bosnia-Hertsegovina kahdesti – 11.4. kotona ja 13.4. vieraissa.
Chile – Suomi 29-22 (11-11)
Suomen maalintekijät: Fredrik Forss 5, Ian Martin 5, Benny Broman 3, Robin Sjöman 3, Teemu Tamminen 2, Joacim Broman 1, Robin Granlund 1, Roni Syrjälä 1, André Udd 1.
Lähde: Käsipalloliiton tiedote
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Lotta Haralan tapauksessa shokkikäänne – IL: Tämä puhelu tuhosi kaiken
- Tämä näky Tokion MM-kisoissa oli liikaa – Annimari Korte murtui kyyneliin
- Alisa Vainio antoi palaa – puhui suunsa puhtaaksi MM-kisojen urheilijoista
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Riitta-Liisa Lassilalta älytön veto – muilla ei mitään jakoa
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- Yle: Nooralotta Nezirille ikävää kohtelua MM-kulisseissa – tämä mies pelasti naisen
- IL:ssä shokkiheitto – tässäkö Wilma Murron uusi valmentaja?
- Voitte lähteä: Ylen suosikkitoimittajille näytettiin ovea
- Lotta Harala hylättiin – minuutteja myöhemmin selvisi vielä brutaalimpi totuus
- Kamerat tallensivat – Wilma Murron käytös Elina Lampelaa kohtaan ei jätä paljon epäselväksi
- Suomalaisjuoksija sai miesvieraan hotellihuoneeseensa Tokiossa – ”Mukava yllätys”
- IL: Krista Tervo ei voinut käsittää, mitä kilpakumppani teki hänelle moukaripaikalla
- Wilma Murron ex-valmentaja avautui Ylelle – ”Ikävää sanoa”
- MM-kisatähti julkaisi bikinikuvan – naisella oli selvä viesti näille ihmisille
- Tero Pitkämäeltä shokki-ilmoitus – keihäsässä avautui nyt IS:ssä
- Voitte lähteä: Ylen suosikkitoimittajille näytettiin ovea
- Ylen asiantuntija katsoi Saga Anderssonin touhua – tuomio tuli välittömästi
- Yle: Nooralotta Nezirille ikävää kohtelua MM-kulisseissa – tämä mies pelasti naisen