Lähes kolmannes lapsista on kokenut harrastuksessa kiusaamista: Myös heikko taloudellinen tilanne vaikuttaa merkittävästi – ”Tulokset ovat huolestuttavia”
Kuva: Getty Images
Valtaosa lapsista ja nuorista kokee olevansa varsin tyytyväisiä elämäänsä. Nuoret ovat onnellisempia kuin kertaakaan viimeisen parinkymmenen vuoden aikana. Valtaosalla lapsista ja nuorista on myös jokin harrastus. Harrastavien lasten ja nuorten osuus on kasvanut vuosikymmenen alusta, mutta heikoksi koettu taloudellinen tilanne vaikuttaa edelleen merkittävästi lasten ja nuorten harrastamiseen. Myös kiusaaminen ja syrjintä on huolestuttavan yleistä liikuntaharrastamisessa.
Liikunta on yhä lasten ja nuorten yleisin harrastus. Kyselyyn vastanneista 88 prosenttia kertoi harrastavansa jotain liikuntaa. Lapsena liikutaan sekä omatoimisesti että ohjatusti, mutta pääosin porukassa. Iän myötä liikutaan entistä enemmän omatoimisesti ja yksin. Urheilu- tai liikuntaseurassa on mukana vajaa puolet 7–29-vuotiaista lapsista ja nuorista. Nuoremmissa ikäluokissa seurassa harrastaminen on yleisempää.
Lapsista ja nuorista 11 prosenttia kertoi, ettei harrasta lainkaan liikuntaa. Harrastamattomuuden syyksi kerrottiin muun muassa se, ettei pidä liikunnasta, liikunta on liian kilpailuhenkistä, tai pelätään ettei tule hyväksytyksi porukassa.
Lähes kolmannes on kokenut liikuntaharrastuksessa kiusaamista ja syrjintää
Kiusaamista, syrjintää ja epäasiallista kohtelua esiintyy varsin paljon lasten ja nuorten liikuntaharrastuksissa. Kolmannes kaikista 10–29-vuotiaista vastaajista kertoo kokeneensa liikuntaharrastuksessaan usein (5 %) tai joskus (26 %) kiusaamista, syrjintää tai muuta epäasiallista käytöstä. Kiusaamisen, syrjinnän ja epäasiallisen kohtelun kohteeksi joutuvat erityisesti yli 15-vuotiaat sekä ne lapset ja nuoret, jotka kokevat kuuluvansa johonkin vähemmistöryhmään. Esimerkiksi lapsista ja nuorista, jotka kokevat kuuluvansa seksuaalivähemmistöön, noin 60 prosenttia kertoo joskus tai usein tapahtuvasta kiusaamisesta ja syrjinnästä liikuntaharrastuksessa.
– Tulokset ovat huolestuttavia, sillä suuri osa harrastamisesta tapahtuu aikuisten valvonnassa. Kun lasten liikunnan harrastamisen pitäisi olla kivaa vapaa-ajan toimintaa, vastapainoa vaativalle koulutyölle ja opinnoille, tällaisten lukujen pitäisi herättää jokainen löytämään ratkaisuja kiusaamiseen ja syrjintään, sanoo Nuorisotutkimusverkoston vastaava tutkija Mikko Salasuo.
Lähde: Valtion liikuntaneuvoston ja valtion nuorisoneuvoston tiedote
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Nuorten SM-kisat päättyivät – Vilma Väliharju nosti esiin hämmästyttävän luvun
- Silja Kososen suuri hetki – valmentaja ei säästellyt tunteitaan
- Keihästähdeltä onnellinen uutinen – julkaisi kuvia juhlapäivästä
- Seiska: Antti Pennanen ja uusi rakas: yhteinen bisnes
- Valtavia eroja! SM-liigan pelaajabudjetit julki kaudelle 2026-27
- Olympiavoittajan ilta synkkeni rajusti – joutui sairaalahoitoon
- Ylen toimittajalle jäi karu kuva Birminghamista – nostaa esiin kolme asiaa
- Jasmi Joensuu kertoo lupaavia uutisia – katse jo ensi kaudessa
- Ella Junnila vaikeni viikoiksi – paljastaa nyt syyn
- Suomi-Ruotsi-maaottelu 2026: Aikataulu, ohjelma, tv, liput
- Alisa Vainio lähetti toiveen Ylen välityksellä: ”Alkaa ahdistaa”
- Antero Mertaranta: paluu entiseen työhön!
- Nyt lähti lapasesta? Kaupunginjohtaja ylisti Alisa Vainiota – Aleksi Valavuori iski takaisin
- Nuorten maailmanmestari Enni Virjonen teki sen taas – nyt irtosi kultaa sivulajissa
- Timanttiliigassa syntyi hurja ennätys – tätä ei ole nähty koskaan ennen
- Siirtoennätys! Yle Urheilu: Suomalainen superlupaus siirtyy Leicester Cityyn
- Ella Junnila vaikeni viikoiksi – paljastaa nyt syyn
- Suomi-Ruotsi-maaottelun esiintyjät julki – ”Haluamme uudistaa elämystä”
- Ella Mikkolalta kutkuttavaa puhetta: ”Ei mikään mahdottomuus”
- Veera Mattila lähetti yhden viestin suomalaisille EM-kisojen jälkeen