Miesten seitsenottelussa todella jännittävä mestaruustaisto
Kuva: Juha Tamminen
Miesten seitsenottelun Suomen mestaruudesta käydään tuimaa taistelua moniotteluiden SM-halleissa Helsingin Liikuntamyllyssä. Lauantain jälkeen kilpailua johtaa Oriveden Ponnistuksen Juuso Hassi 27 pisteen erolla Lappajärven Veikkojen Elmo Savolaan.
Hassi keräsi neljästä lajista 2993 pistettä. Kenttäurheilijat-58:n Petri Lemmetyinen ja Valtimon Vasaman Joona Kokkola ovat iskuetäisyydellä jaetulla kolmannella sijalla pistein 2877.
Hassi juoksi 60 metriä 7,21, hyppäsi pituutta 683, työnsi kuulaa 13,62 ja hyppäsi korkeutta 189.
– 60 metrillä ei oikein irronnut, ja pituushyppyyn en ole tyytyväinen. Siinä olisi pitänyt päästä lähemmäs seitsemää metriä. Kuula ja korkeus olivat kauden parasta tekemistä, Hassi kertaili.
Toinen kilpailupäivä alkaa 60 metrin aitajuoksulla, jossa mestaruutta puolustava Savola on selvästi Hassia nopeampi. Seiväshypyssä ja 1000 metrillä kaksikko on ollut varsin tasaväkinen.
– Mestaruudesta tulee tiukka taistelu, kolme viimeisintä Kalevan kisojen kymmenottelua voittanut Hassi tuumi.
Savola pyrähti Liikuntamyllyssä 60 metriä 7,17, ponkaisi pituutta 664, pukkasi kuulaa 13,69 ja jakoi korkeudessa lajivoiton Hassin kanssa tuloksella 189.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kaisa Mäkäräisen pukukopista löytyi melkoinen yllätys Ylellä – tämä mies oli syyllinen
- Suvi Minkkinen paljasti kisan jälkeen todellisen luonteensa – ei ”jalat maassa tyyppi”
- Riitta-Liisa Lassila lähti minilomalle – matkassa ”tietty poikakaveri”
- Valmentajamies katsoi Kerttu Niskasen touhua maalialueella – veti hetkessä rajun johtopäätöksensä
- Eiköhän se ollut siinä: Brutaali totuus Anne Kyllösestä paljastui
- Sami Jauhojärveltä rajua tekstiä Suomen armeijasta: ”Valitettava fakta”
- Jasmi Joensuu ei voinut peitellä hymyään – hempeä paljastus henkilökohtaisesta elämästä
- Hiihtotähti ei pelkää sontamyrskyä – latasi Ylelle suoran näkemyksensä venäläisistä hiihtäjistä
- Tätä ei TV:ssä nähty: Kerttu Niskasen valmentajamies todisti Johannes Kläbon raivokohtausta
- Kaisa Mäkäräinen lausui Ylellä selvää tekstiä Suomen ampumahiihtonaisista