Suomen olympiamitalitoivo teki historiaa arvostetussa kilpailussa Kaliforniassa!
Kansainvälisenä naistenpäivänä rullalautamerkki Vans järjesti jo kahdeksannen vuosittaisen naisten Combi Pool Classic -rullalautakilpailun skeittiparkissaan Kaliforniassa.
Suomen Olympiajoukkueen kiinnitys, Lizzie Armanto, oli yksi 24 tapahtumaan kutsutun naisen joukossa. Hän nappasi korkeimman palkintopallin kisassa, jonka järjestäjänä toimii myös World Cup Skateboarding. Kilpailuun oli kutsuttu maailmanlaajuisesti ansioituneimpia naisrullalautailijoita. Kymmenen parhaan joukkoon kipusi Armanton lisäksi Australian, Japanin ja Amerikan skeittarilupauksia.
Armanto rullalautailee Vansin tiimissä ja on ensimmäisenä naisrullalautalijana saavuttanut arvostetun kisan ykkössijan jo toistamiseen. Aikaisemmin hän on saavuttanut yli 30 palkintosijaa lajissaan. Voitollaan Armanto nappasi myös tuntuvan 28 000 dollarin pääpalkinnon ammattilaissarjassa.
Suomalais-amerikkalainen Lizzie aloitti skeittauksen vuonna 2007 kotiseudullaan Kaliforniassa ja on sittemmin menestynyt useassa kansainvälisessä arvokisassa. Viime vuonna Lizzie teki Tony Hawkin tunnetuksi tekemän hurjan 360 Loopin maailman ensimmäisenä naisena.
Tammikuussa Suomen Rullalautaliitto ja Olympiakomitea julkistivat Lizzie Armanton ensimmäisenä kiinnityksenä Suomen edustusjoukkueeseen Chasing the Spot -hankkeen yhteydessä, joka tukee Suomea edustavia rullalautailijoita kansainvälisissä kilpailuissa. Kisamenestys maailmalla tukee Armanton mahdollisuuksia edustaa Suomea Tokion kisoissa 2020. Lähde: Suomen Rullalautaliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Frida Karlsson voitti kaksi olympiakultaa – sitten iski vaikeat ajat
- Suomen nopein mies katosi kilparadoilta – viimeisestä startista yli vuosi
- Tuomas Heikkilä teki ison linjauksen – kaikki paukut nyt yhteen tavoitteeseen
- Suomalaiskaksikko säikäytti Euroopan mestarit – jättiyllätys oli jo käsissä
- Alisa Vainion tontille tulee hiihtokuningatar – ”Elämäni parhaassa juoksukunnossa”
- Venäjän olympiavoittaja raivostui MM-kisojen päätöksestä – ”Pellejä!”
- Lotta Haralan arki helpottui: ”Tuntui h*lvetin hyvältä”
- Emma Tainiolta rankka paljastus arjestaan
- Riemu repesi Suomen leirillä – odotettu paluu sai maajoukkuekaverin innostumaan
- Keniassa taas dopingepäily – maratonin huippunimi sivuun
- Riemu repesi Suomen leirillä – odotettu paluu sai maajoukkuekaverin innostumaan
- Alisa Vainion tontille tulee hiihtokuningatar – ”Elämäni parhaassa juoksukunnossa”
- Maailmanmestari Enni Virjonen vaihtoi vapaalle – tällaista elämä on urheilun ulkopuolella
- Lotta Haralan arki helpottui: ”Tuntui h*lvetin hyvältä”
- Emma Tainiolta rankka paljastus arjestaan
- Therese Johaug palaa jälleen kisaradalle – vastaan asettuu Norjan ennätysnainen
- Patrik Laine: osoite vaihtuu jälleen!
- Suomalaisaituri teki suuren elämänmuutoksen – ”Tuntuu ekaa kertaa tosi oikeelta”
- Ristomatti Hakola paljasti Ylelle – sai käänteentekevän puhelun
- Keniassa taas dopingepäily – maratonin huippunimi sivuun