Suomen yleisurheilumaajoukkueen vaatefarssi on ohi – ”Olemme erittäin tyytyväisiä ja innoissamme”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen yleisurheilumaajoukkueet kilpailevat kesäkuusta alkaen Craftin asusteissa. Joukkue on saanut viimeisissä arvokisoissa käyttöönsä vanhoja Asicsin vaatteita.
Suomen Urheiluliitto (SUL) ja Oy Trexet Finland Ab ovat tehneet maajoukkueiden vaatetuksesta vuoteen 2022 yltävän sopimuksen. Craftista tulee samalla SUL:n pääyhteistyökumppani.
– Olemme erittäin tyytyväisiä ja innoissamme tästä sopimuksesta. Neuvottelut etenivät hyvässä hengessä. Molemmilla osapuolilla oli alusta saakka voimakas tahtotila päästä yhteistyöhön, joten pääsimme melko vaivattomasti yhteisymmärrykseen yksityiskohdista, sanoo Trexet Finlandin toimitusjohtaja Janne Mäkelä.
Craftin tuote- ja brändivastaava Jussi Lehmusvirran mukaan Craftin pitkä kokemus huippu-urheilijoiden vaatteiden suunnittelusta sekä laaja ja kattava mallisto ovat yhdistelmä, joka takaaurheilijoille parhaat mahdolliset varusteet.
Uudet varusteet tulevatmaajoukkueiden käyttöönkesäkuun alkupuolella.
– Malliston rakennus ja suunnittelu on hyvässä vauhdissa. Tuotevalikoimassa yhdistämmevarasto- ja custom-tuotteita, jotka suunnitellaan vain ja ainoastaan yleisurheilumaajoukkueen käyttöön, Lehmusvirta sanoo.
Suomen yleisurheilumaajoukkue pukee jatkossa päällensä Craftin asusteet. Nelivuotinen sopimus julkaistiin Espoossa tänään (3.4.2019). #yleisurheilu #craft
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suvi Minkkiseltä kovaa puhetta olympialaisista
- Kaisa Mäkäräinen tiesi jo etukäteen syyn Suvi Minkkisen huippusuoritukseen
- Paljastus: Ruotsin hiihtotähti salakuvasi norjalaisia
- Maajoukkuehiihtäjä joutuu jättämään SM-hiihdot väliin – ”Aika ruvella”
- SM-hiihdoille ikävä takaisku – avauspäivän kilpailut peruttu!
- ”Koko maa on ihan perseestä” – Emilia Soini ryöpytti Suomea ja keilaajia, squashliitolta jyrkkä vastaus
- Video: Näin Sivert Bakkenia muistettiin ampumahiihdon maailmancupissa
- Vilma Nissinen sai tappouhkauksia – avautuu nyt kohusta: ”Kiitos ihan perkeleesti”
- Iivo Niskanen: yllätysratkaisu!
- Koripallon Mestarien liiga -pelissä käsittämätön näky – osa pelaajista lähti lätkimään kesken pelin, lopussa vain kaksi kentällä
- Salaisuus Krista Pärmäkoskesta paljastui – joukkuekaveri avautui Viaplaylla
- SM-hiihdoille ikävä takaisku – avauspäivän kilpailut peruttu!
- Vilma Nissinen sai tappouhkauksia – avautuu nyt kohusta: ”Kiitos ihan perkeleesti”
- Iivo Niskanen: yllätysratkaisu!
- Maajoukkuehiihtäjä joutuu jättämään SM-hiihdot väliin – ”Aika ruvella”
- Mäkiviikolla katastrofi – ”Meidän on pysyttävä kärsivällisinä”
- Suomi saa merkittävän edun ampumahiihdon maailmancupiin
- ”Koko maa on ihan perseestä” – Emilia Soini ryöpytti Suomea ja keilaajia, squashliitolta jyrkkä vastaus
- Ilman apurahaa jääneeltä suomalaisurheilijalta raju purkaus: ”Koko maa on ihan perseestä”
- Suomen Eduard Hallberg nappasi järkyttävän rahasumman alppihiihdon maailmancupissa
