”Koko maa on ihan perseestä” – Emilia Soini ryöpytti Suomea ja keilaajia, squashliitolta jyrkkä vastaus
Suomen Squashliitto on ottanut selkeästi etäisyyttä Emilia Soinin rajuihin kommentteihin opetus- ja kulttuuriministeriön urheilija-apurahapäätöksistä.
Soini julkaisi keskiviikkona Instagramissa kirjoituksen, jossa hän purki turhautumistaan jäätyään ilman OKM:n apurahaa. Soini arvosteli voimakkaasti Suomen huippu-urheilun tilaa ja apurahajärjestelmää sekä vertasi omaa tilannettaan keilaajiin, joista neljä sai täyden 24 000 euron apurahan.
– Suomen huippu-urheilu on kyllä aika huolestuttavassa tilassa. Porukka aika korkealtakin tasolta jaksaa itkeä jostain Mogadishu-vertauksesta. Itkekää tästä. Koko maa on ihan perseestä. Ja tämän maan urheiluun liittyvä politiikka, Soini tilitti kirjoituksessaan.
Myös keilaajat saivat osansa Soinin kritiikistä.
– Olkoon vaikka kuinka moninkertaisia maailmanmestareita, niin vittu mikä vitsi. Ei mitään henkilökohtaista heitä kohtaan, jos ovat hyviä, niin kunnioitan kaikkea heidän saavuttamaansa. Mutta kyllä se huippu-urheilusta on aika kaukana. Hieno ja vaativa laji, mutta ei urheilulaji.
Squashliiton mukaan Soinin näkemykset eivät edusta liiton kantaa.
– Urheilijamme ulostulo OKM:n urheilija-apurahapäätöksiin liittyen on aiheuttanut kyselyjä siitä, edustaako hänen mielipiteensä Squashliiton kantaa. Ei edusta, liitto linjaa tiedotteessaan.
Squashliitto kertoo kuitenkin ymmärtävänsä urheilijoiden taloudellisen ahdingon, erityisesti yksilölajeissa.
– Jaamme pelaajamme tuskan siitä, että etenkin yksilölajeissa taloudelliset mahdollisuudet huipulle pyrkimiseen ovat nykytilanteessa lähes olemattomat. Jaamme myös harmin siitä, ettei EM-mitalitason urheilijallakaan ole enää nykyään mahdollisuutta apurahaan.
Erityisesti keilailuun kohdistuneeseen kritiikkiin Squashliitto suhtautuu jyrkästi.
– Keilailu on globaalisti erittäin kilpailtu laji ja apurahan saaneet urheilijat täyttävät apurahakriteerit.
Liitto korostaa arvostavansa kaikkia lajeja ja toivottaa apurahan saaneille urheilijoille menestystä jatkossa.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KOK: Venäjän armeijaan liitetty hiihtäjä pääsee olympialaisiin
- Ruotsin yleisurheilun naistähti paljasti tilanteensa – ”Olen sinkku”
- Krista Pärmäkosken somepaljastus tuotti viestitulvan: ”Voimia ja jaksamista”
- Hylkäys kohukisassa – huippuhiihtäjän sisko raivostui ratasekoilusta
- Reetta Hurske: Maailman kärkiaika
- Ampumahiihtojoukkueelta hämmentävä ratkaisu
- Shokkipaljastus! – ruotsalainen myönsi voittaneen huijaamalla
- Ylen olympialähetykset maksumuurin taakse – ”Ei sovi velvollisuuteen”
- Doping-pommi: Suomessa loistanut 100 metrin pikajuoksutähti kärysi
- Therese Johaugilta yllätysilmoitus: ”Se oli aivan maagista”
- Ylen olympialähetykset maksumuurin taakse – ”Ei sovi velvollisuuteen”
- Doping-pommi: Suomessa loistanut 100 metrin pikajuoksutähti kärysi
- Ampumahiihtojoukkueelta hämmentävä ratkaisu
- Iivo Niskasen kilpakumppani aiheutti ihmetystä Ylellä
- Ruotsin yleisurheilutähti joutui salakuvauksen uhriksi – videolla yli miljoona katsojaa
- Urheilucast: Jokerit tekemässä järisyttävän kaappauksen Liigassa!
- Mitä ihmettä? – Supertähti harjoitteli olympialaduilla ilman lupaa
- Palkintopallihiihtäjä jätettiin tylysti ulos olympialaisista: ”Olen sanaton”
- Therese Johaugilta yllätysilmoitus: ”Se oli aivan maagista”
- Shokkipaljastus! – ruotsalainen myönsi voittaneen huijaamalla