Tokion olympialaisiin täysipainoisesti tähtäävä suomalaisurheilija tulessa viikonloppuna – ”Odotan kovaa taistelua”

Uudistuneet nyrkkeilyn Suomen mestaruuskilpailut alkavat tulevana lauantaina Helsingissä. Viikonloppuna isketään alku- ja puolivälieräottelut, joiden voittajat varmistavat mitalisijat. Välierät ja loppuottelut taas käydään toukokuussa Töölön Kisahallissa.
Arslan Khataev, 20 on menestynyt suomalaisnyrkkeilijöistä viime aikoina parhaiten. Hän voitti maaliskuussa GeeBee-turnauksen ensimmäisenä suomalaismiehenä sitten vuoden 2012. Viime vuonna Khataev sijoittui alle 22-vuotiaiden EM-kilpailuissa kuudenneksi ja miesten EM-kilpailuissa yhdeksänneksi.
Sarjassa 60 kiloa ottelevan Khataevin SM-kisurakka alkaa tulevana sunnuntaina, kun hän kohtaa lauantaina käytävän Kerim Kadyrovin ja Mergim Kryeziun välisen ottelun voittajan.
– Veikkaan että saan Kerimin vastaani ja odotan kovaa taistelua nuorelta kaverilta. Kauden päätavoitteeni on syyskuisissa MM-kilpailuissa, kertoo Tokion olympialaisiin täysipainoisesti tähtäävä Khataev.
Muut Suomen arvokilpailunyrkkeilijät Mira Potkonen, Elina Gustafsson, Satu Lehtonen, Tiina Hahl, Anni Viantie, Santeri Laine, Muhammad Abdilrasoon, Krenar Aliu ja Antti Lehmusvirpiu arvottiin suoraan 11.-12. toukokuuta Töölön Kisahallissa pidettävään lopputurnaukseen.
Lähde: Nyrkkeilyn SM-kilpailujen tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ampujahiihtäjä Venla Lehtosen muodonmuutos kääntää katseita – ”Olet kuuma”
- Urheilulegendalla ja rakkaalla ikäeroa 49 vuotta – tämä kysymys suhteesta oli liikaa missirakkaalle
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään