VaLePalle toinen finaalivoitto Oulussa – ”Tiedettiin, että tulee vaikea peli”
Kuva: Getty Images
Miesten Mestaruusliigan finaalisarjan toinen ottelu Oulussa Kastellin monitoimitalolla päättyi VaLePa Sastamala Tampereen 1-3 (21-25, 25-22, 19-25, 22-25) voittoon. Ottelu oli huomattavasti ensimmäistä tasaisempi.
Ottelun ensimmäisessä erässä Valepa otti muutaman pisteen johdon ja erä eteni myös näissä merkeissä. Etta pysyi iskuetäisyydellä, muttei onnistunut nousemaan rinnalle. Erä Valepalle 21-15.
Toisessa erässä puolestaan mentiin Ettan komennossa. Kotijoukkue karkasi erän alussa 7-4- johtoon ja ero pysyi samana aivan erän loppuhetkille asti. Lopussa Valepa hiipi vielä pisteen päähän, mutta erä päättyi Erik Sundbergin hyökkäysvirheeseen. Pitkälle erätauolle marssittiin Ettan 25-22- erävoiton jälkeen.
Kolmannessa erässä Etta johti vielä 9-8, mutta nousi selkeään 19-25 erävoittoon. Erityisesti Sundberg oli vahvassa hyökkäysvireessä. Neljännessä erässä tasaisen alun jälkeen Valepa otti johdon. Etta kuitenkin hiipi iskuetäisyydelle ja tasoitti erän lopussa tilanteeksi 21-21. Vuorotellen tehtiin vielä yksi piste joukkuetta kohdin, mutta kolme viimeistä pistettä meni vierasjoukkueelle. Erä Valepalle 22-25 ja ottelu 1-3.
Radovan Gacic, Valepa:
– Tiedettiin, että tulee vaikea peli. Etta saa aina Oulussa – hallilla ei niin väliä – uskomattoman hyvän draivin päälle. He koskevat palloon todella laadukkaasti. Hyvä että voitettiin, helpompi lähteä kolmanteen peliin.
Olli Kuoksa, Etta:
– Totta kai oli parempi peli kuin viimeksi, oltiin tällä kertaa henkisesti valmiimpia. Meidän pitää olla kovempia, oli kolmannen erän alussa viisi pinnapalloa mitä ei käytetty. Syöttäminen on vielä liian pehmeää, se kun saadaan toimimaan niin saadaan toimimaan niin alkaa oma peli olemaan hyvällä tasolla.
Lähde: Lentopalloliitto
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Naisten syöksylaskukisassa hurjia ulosajoja – yksi vietiin paareilla pois
- Juha Mieto lataa suoraan IS:lle – ”Iivo Niskaselta en odota kultaa”
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Venla Lehtoselta tunteikas päivitys
- Mitä ihmettä? Aleksandr Bolshunovin nimi ilmestyi lähtölistalle – sitten tapahtui jotain yllättävää
- Kaisa Mäkäräinen nähdään taas kilpailemassa
- Atleetti: Iivo Niskanen tuo olympialaisiin salaisen aseen – ”Siitä saa selkeän hyödyn”
- Yllättävä tieto Joakim Abrahamssonista Ylellä
- Hurjia meriittejä ja iso aukko: Tiesitkö tätä maajoukkueen uudesta päävalmentajasta
- Aleksandr Bolshunov sai ikäviä uutisia
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Yle: Jasmi Joensuu ja Emil Liekari puhuvat suunsa puhtaaksi uudesta päävalmentajasta
- Kova ehdotus: Suomi talviolympialaisten isäntämaaksi
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Ylellä tipahti kova arvio Saara Keskitalosta
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suorat sanat Suomen uudesta hiihtopäävalmentajasta