Huomio UFC-pomot! Makwan Amirkhani lupaa teille näytöksen: ”Mä tarviin nyt ylennyksen”
Kuva: Getty Images
Makwan Amirkhanin ainoa tavoite elämässä tällä hetkellä on nousta UFC:n höyhensarjan mestariksi. Seuraava etappi kohti tuota tavoitetta otetaan lauantaina, kun hän kohtaa Tukholmassa Chris Fishgoldin.
Vasta kolmanteen otteluunsa UFC:ssä valmistautuva Fishgold hakee myös itse ottelusta nostetta uralleen ja näyttöjä kohti kovempia vastustajia. Amirkhani myöntää, että häneltä vaaditaan ja hän vaatii itseltään suvereenia voittoa Fishgoldista.
– Totta kai. Se miten sä vakuutat sun työnantajat, että sä olet sen verran kova sun omassa duunissasi, että sä tarviit ylennyksen.
– Mä tarviin nyt ylennyksen, mä tarviin jonkun kovemman jätkän vastaan tämän jälkeen. Mä haluan haastaa itseni, mä haluan nähdä kuinka kovia jätkiä siellä Top 5:ssa on. Katotaan riittääkö mun rahkeet. Jos ei riitä, mä sanon että anteeksi että mä yritin, ja lähden pois, Amirkhani lataa SuomiUrheilu.comille.
Samaan hengenvetoon Amirhkani jatkaa, että perääntymistä ei tulla koskaan näkemään.
– Mä tiedän missä kunnossa mä olen. Mä tiedän, miten paljon mä olen tehnyt töitä tämän eteen ja mä tiedän että se riittää. Joka päivä mä teen enemmän ja enemmän töitä. Tämä on ainoa asia mikä mua kiinnostaa mun elämässä tällä hetkellä. Mua ei kiinnosta mikään muu. Mä olen päättänyt, mikä musta tulee, miten mä menestyn ja milloin mä menestyn. Ja mä haluan mun mahdollisuuden.
– Ja se vaatii, että mä hoitelen Fishgoldin siihen tyyliin, että kenelläkään ei jää mitään sanomista, Amirkhani päättää.
Makwan Amirkhanin ja Chris Fishgoldin höyhensarjan ottelun sisältävän Tukholman UFC-illan pääottelu on alemman raskaan sarjan ottelu Alexander Gustafsson vs. Anthony Smith. Suora lähetys otteluillasta alkaa ennakkostudiolla Viaplayssa lauantaina 1.6. klo 19.30.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Saksasta ällistyttävä paljastus Suvi Minkkisestä
- Sami Jauhojärvi veti johtopäätöksensä: Suomen hiihtonainen pihalle olympialaisista
- Suomen maajoukkuevalmentajalta selvää tekstiä Kerttu Niskasesta ja hänen valmentajamiehestään
- Alisa Vainio täräytti mahtiajan – ex-ennätysnainen laukoi rajua tekstiä Ylelle
- Paljonpuhuvat sanat: Jasmi Joensuu suolasi lätkärakkaansa julkisesti
- Ella Junnilan ulkonäössä tapahtui merkittävä muutos – tästä on kyse
- Ice Cage 6
- Kulisseissa tapahtuu – Yle: Suomen ampumahiihtomaajoukkuetta odottaa shokkiuutinen
- Hiihtotähti paljasti: Iivo Niskanen lausui miehelle jäätävät sanat hotellilla
- Suomen A-maajoukkuehiihtäjä lähti kotiin – ”Iso pettymys”
- Jasmi Joensuu teki asioita selväksi Norjassa
- Kerttu Niskanen romahti – neljän sanan viesti ei jätä mitään epäselväksi
- Hiihtotähti paljasti: Iivo Niskanen lausui miehelle jäätävät sanat hotellilla
- Ex-hiihtotähti laukoi Iltalehdessä kylmän kommentin Kerttu Niskasesta
- Suomen A-maajoukkuehiihtäjä lähti kotiin – ”Iso pettymys”
- Frida Karlsson ”surullisessa” tilanteessa – hämmästeli kilpasiskonsa käytöstä
- Therese Johaugin viesti oli liikaa – Norjan hiihtotähti murtui kyyneliin
- Kulisseissa tapahtuu – Yle: Suomen ampumahiihtomaajoukkuetta odottaa shokkiuutinen
- Ikävä totuus paljastui: Suomen ampumahiihtonaiselta murheellinen päivitys
- Ylen asiantuntijalta tyly tuomio – Perttu Hyvärinen nosti kädet pystyyn