Jälleen huippukiinnitys! – 100 metrin olympiavoittaja ja hallitseva maailmanmestari saapuu Suomeen kilpailemaan
Kuva: Getty Images
Yhdysvaltojen Justin Gatlin tulee kilpailemaan Paavo Nurmen kisoissa Turussa. Amerikkalainen pikajuoksun huippunimi pinkoo Turussa kesäkuun 11. päivä 100 metriä ja on yksi tämän vuoden kilpailun supertähdistä.
Naisten 100 metrin supertähti on Trinidadin Michelle-Lee Ahye. Hän on juossut matkan 10,82 ja oli Rion olympiakisoissa kuudes. Kaksissa edellisissä MM-kisoissa hän on ollut viides ja kuudes.
Turussa Ahyen haastavat ainakin Yhdysvaltain hallitseva 60 metrin hallimestari Shania Collins ja lajin kotimaiset kärkinimet, kuten Hanna-Maari Latvala.
Naisten 100 metrin aidoissa suomalaisaiturit pääsevät mittelemään vauhtiaan MM-viitosta ja MM-hallien hopeamitalistia, Yhdysvaltain Christina Clemonsia vastaan. Yhdysvaltain Ebony Morrison puolustaa kisan voittoa ja amerikkalaisjuoksijoista Turussa juoksee myös kuluvalla kaudella 12,81 pinkonut Yhdysvaltain Evonne Britton.
Myös Gatlinille on luvassa hyviä haastajia kuten Norsunluurannikon Arthur Gue Cissé, joka kiihdytti 100 metriä viime vuonna 9,94, pikamatkan 10,00 juossut Japanin Ryota Yamagata sekä hallitseva 22-vuotiaiden Euroopan mestari, britti Ojie Edoburun.
Lähde: Urheiluliiton tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- EM-mitalisti Kristiina Mäkelä teki yllättävän paluun – rooli vaihtui
- Saga Vannisen ympärillä kuohuu – nyt nousi esiin iso kysymys valmentajasta
- Suomen moukarikuningattaret ottivat yhteen – Silja Kosonen tykitti voittoon
- Wilma Heltelän kilpakumppanilta raju päätös – ”mielenterveys tulee ensin”
- Olympialaisissa kilpaillut huippu-urheilija kuoli traagisesti – järkyttävä onnettomuus
- Huima suoritus Malesiassa: suomalainen taisteli maailmanmestariksi
- Suomalaismoukaroijan kausi katkesi karulla tavalla – nyt tuli surullinen ilmoitus
- Ruotsin hiihtotähdet loistavat poissaolollaan – hiihtopomolta tyly viesti
- Hurja vire jatkuu – Emma Tainio tykitti uuden ennätyksen
- Tero Pitkämäen pojat murskasivat vastustajat – kaksoisvoitto ylivoimaisesti