Euroopan kisat jatkuivat Valko-Venäjän Minskissä – Suomalaisampujat osallistuivat uuteen lajiin: ”Katsotaan miten tämä kehittyy”
Kuva: Getty Images
Historian toiset Euroopan kisat jatkuivat tiistaina Valko-Venäjän Minskissä. Kisoissa ammuttiin tiistaina yksi suomalaislaji, joka oli 50m pienoiskiväärin makuuasennon parikilpailu. Tämä uusi laji on myös syyskuussa Italiassa järjestettävien EM-kilpailujen ohjelmassa.
Suomen joukkueessa ampuivat Juho Kurki (Kankaanpään Ampumaurheilijat) ja Emmi Hyrkäs (Simpeleen Hahlo). Suomelle kirjattiin 40 laukauksen peruskilpailussa (20+20) 411,0 pistettä. Kurjen tulos oli 206,9 ja Hyrkkään 204,1. Suomi sijoittui 15:nneksi.
– Tämä oli ihan ookoo ”välipala”. Kisa oli hyvä ampua olosuhteiden takia, Kurki viittasi huomiseen pienoiskiväärin asentokilpailuun.
– Ihan kiva ja nopea kisa tämä oli. On vaikea sanoa mitään sen enempää yhden peruskilpailun perusteella. Katsotaan miten tämä kehittyy.
Hyrkkäällä oli vaikeuksia tuulen kanssa, jota hän ei aluksi ”ymmärtänyt”.
– Sitten alkoi tulla ihan hyviä pätkiä. Yksi huono laukaus (8,9) meni kyllä sitten tuuleen, Hyrkäs sanoi kilpailustaan.
Venäjä 1 (Kirill Grigorian – Polina Horosheva) oli peruskilpailun ykkönen 415,5 pisteellään. Peruskilpailun kahdeksan parasta joukkuetta eteni semifinaaleihin. Semifinaalin raja oli 412,0 pistettä.
Finaalissa voiton vei lopulta Sveitsi 1, jonka joukkueessa ampuivat Jan Lochbihler ja Nina Christen.
Juho Kurki kilpailee keskiviikkona 50m pienoiskiväärin asentokilpailussa (3×40 ls). Huomenna ammutaan myös skeetin ensimmäinen kilpailupäivä (75/125 kiekkoa) niin miesten kuin naistenkin sarjassa. Suomalaisista mukana ovat Marjut Heinonen (Oulun Seudun Haulikkoampujat), Oskari Kössi (Sibbo Skyttegille) ja Tommi Takanen (Lahden Ampumaseura).
Euroopan kisojen ampumaurheilu päättyy perjantaina.
Lähde: Ampumaurheiluliiton tiedote
LUE MYÖS:
100 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 100 ilmaiskierrosta Big Bass Splash -peliin!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- ESS: Entinen mäkihyppyvalmentaja tuomittiin – edessä kuusinumeroinen lasku
- Entinen maailmanmestari tuomittiin vakavista rikoksista
- Tätä ei osattu odottaa – Krista Tervo sittenkin Ruotsi-otteluun
- Suomen joukkue julki Ruotsi-otteluun – tämä on Alisa Vainion tilanne
- Lotta Kemppinen teki Espoossa hurjaa jälkeä – näin hän valmistautuu seuraavaan starttiin
- Mika ”Immu” Ilméniltä hurja veto – kaksi tunnettua suomalaisnaista kehään vastakkain
- Hurja juoksu! Krista Pärmäkosken valmennettava yllätti Helsinki Marathonilla
- Ampumahiihtäjä ja valmentaja-puoliso: Vauva tulossa!
- MTV Urheilun näkemys: Nämä seurat putoavat SM-liigasta!
- Hullut päivät Veikkausliigan siirtomarkkinoilla – Yle: Huuhkajien puolustaja Suomeen
- Hirmuveto! Turussa rikottiin 37 vuotta vanha Suomen ennätys
- MTV Urheilun näkemys: Nämä seurat putoavat SM-liigasta!
- Santtu Heikkinen huippuvireessä: ennätysaika!
- Ilona Mononen otti aikalisän EM-pettymyksen jälkeen – kertoo nyt kuulumisistaan
- Silja Kososen suuri hetki – valmentaja ei säästellyt tunteitaan
- Alisa Vainio lähetti toiveen Ylen välityksellä: ”Alkaa ahdistaa”
- Viivi Lehikoinen kellotti SE-ajan ja katosi – paljasti nyt HS:lle, mitä tapahtui
- Seiska: Antti Pennanen ja uusi rakas: yhteinen bisnes
- Nuorten SM-kisat päättyivät – Vilma Väliharju nosti esiin hämmästyttävän luvun
- Keihästähdeltä onnellinen uutinen – julkaisi kuvia juhlapäivästä