Huikeaa! Vasta 15-vuotias Ada Hautala selvitti tiensä finaaliin Sloveniassa – ”Fiilis on superhyvä”

Naisten telinevoimistelun maailmancupien ensikertalaiset, Ada Hautala Oulun Pyrinnöstä ja Iida Haapala Voimisteluseura Keski-Uusimasta kilpailivat Slovenian Koperissa Challenge Cupissa. Eilinen kisapäivä lähti hieman tahmeasti liikkeelle, mutta päivään mahtui myös onnistumisia. Tänään Hautala nappasi paikat puomi- sekä permantofinaaliin onnistuneilla sarjoilla. Hautala sijoittui sekä puomilla että permannolla seitsemänneksi, puomilla pistein 12,200 ja permannolla 12,600.
– Fiilis on superhyvä! Oli todella kivaa kisata ja nautin tekemisestä paljon. Puomilla muutamien liikkeiden alastulot jäi harmittamaan, mutta ne voi korjata finaalissa, summasi 15-vuotias Hautala.
Haapalalla oli tänään mukana hieman epäonnea. Puomilla näkyi jännitys ja flikki-piiskasta tuli harmittava tippuminen. Haapalalle puomilta pisteet 10,300 ja sijoitus 22. Permannolla hän suoritti sarjansa kauniisti läpi, mutta volttipätkien alastuloissa oli hieman haasteita eivätkä pisteet aivan riittäneet finaaliin. Haapala oli pistein 11,850 sijalla 16.
– Hyvä fiilis, vaikka puomin tippuminen harmittaa. Permannolla esiintyminen oli ihanaa, nautin siitä paljon, tuumasi Haapala.
Eilen Hautala voimisteli vahvat hypyt jääden vain 0,1 pisteen päähään hyppyfinaalista. Adan pisteet olivat 13,350 ensimmäisestä ja 12,600 toisesta hypystä. Hypyn loppupisteiksi siis 12,975 ja Adan sijoitus 11. Nojapuilla tytöillä oli epäonnea matkassa. Haapala voimisteli pisteet 10,750 ja Hautala tuli heti perässä pistein 10,650. Harmilliset tippumiset rokottivat nojapuiden E-pisteitä.
Lähde: Voimisteluliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ampujahiihtäjä Venla Lehtosen muodonmuutos kääntää katseita – ”Olet kuuma”
- Urheilulegendalla ja rakkaalla ikäeroa 49 vuotta – tämä kysymys suhteesta oli liikaa missirakkaalle
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Lotta Haralan rakas avasi vihdoin suunsa – näin SE-nainen reagoi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Ilon päivä – hiihdon uusi tähtipari sai loistavia uutisia
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Suomalaisjuoksija Emma Tainio käänsi katseita kuntosalilla – ”Raju mimmi”
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- IL:lle paljastettiin Wilma Murron elämänmuutos
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Ampujahiihtäjä Venla Lehtosen muodonmuutos kääntää katseita – ”Olet kuuma”