Kaksi Suomen lentismaajoukkueen pelaajaa jättää Mestaruusliigan
Kuva: Getty Images
Viime kaudella Mestaruusliigassa hopeajoukkue Etta Oulua edustaneet sekä maajoukkueessa alkukesän Kultaisessa liigassa pelanneet Joonas Jokela ja Antti Ronkainen jatkavat uraansa Keski-Euroopan sarjoissa.
Kuusamon Pallo-Karhuissa ja Napapiirin Palloketuissa juniorivuodet viettänyt Ronkainen vaihtaa pohjoisen maisemat Saksan Bundesliigaan ja SVG Lüneburgiin.
– Totta kai olen innoissaan, kun pääsen vihdoin ulkomaille – se on ollut aina tavoitteena. Bundesliiga on sarjana hyvä. Lisäksi joukkueesta ja valmentajasta olen kuullut pelkkää positiivista. Uskoisin, että sarjan taso ja joukkue ovat minulle sopivia. Tiedossa on paljon kovia pelejä, joten nyt on hyvä paikka kehittyä, 22-vuotias Ronkainen näkee.
Päättyneellä kaudella Lüneburg eteni Bundesliigassa aina välieriin, joissa joukkue putosi VfB Friedrichshafenille. Aiemmin keväällä Bundesliigaan tekivät sopimukset jo Tommi Siirilä (Hypo Tirol AlpenVolleys Haching) sekä Niklas Seppänen (SWD Powervolleys Düren).
Miesten maaotteluita 189-senttisellä yleispelaajalla on takanaan 23. Ronkainen on mukana elokuun olympiakarsintoihin valmistautuvassa maajoukkueryhmässä.
Jokela Sveitsin mestarijoukkueeseen
Hakkuri Joonas Jokelan (20) tie vie puolestaan Sveitsin hallitsevan mestarijoukkueen Lausanne UC:n paitaan.
– Hienoa, että pystyn ottamaan urallani askeleita eteenpäin. Odotan kauden alkua ja sitä, että pääsen tekemään hommia uudessa ympäristössä ja auttamaan jengiä. Sarjana Sveitsin liiga on todennäköisesti aika lailla samaa tasoa kuin Mestaruusliiga. Europelien kautta saadaan varmasti kovia pelejä ja hyviä näytönpaikkoja maailmalle, hollolalaisen Salpiksen kasvatti muotoilee.
Lausannen tie viime kauden CEV Cupissa päättyi toisella kierroksella italialaista Trentino Itasia vastaan. Aikuisten maaotteluita 202-senttinen Jokela on pelannut kaikkiaan 22. Myös Jokela jatkaa heinäkuun maajoukkueleirityksessä.
Lähde: Lentopalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Johannes Kläbon kuppi meni nurin – tylyä toimintaa Rukalla
- Suvi Minkkinen veti heti johtopäätöksiään – merkittävä muutos viime kauteen
- Kerttu Niskanen tuli haastattelupaikalle – lausui heti selvät sanat
- Poikkeuksellista sekoilua – Kaisa Mäkäräinen ei voinut käsittää Suomen ampumahiihtotähtien touhua
- Yle: Janne Ahosta odotti koruton näky – johtopäätös oli synkkä
- Aino-Kaisa Saarisen mitta täyttyi Ylellä – nämä miehet saivat kuulla kunniansa
- Suomen hiihtotähti heitti hanskat tiskiin – Virpi Sarasvuon reaktio oli harvinaisen selvä
- Shokkikäänne: Ylen hiihtolähetyksessä tippui uutispommi
- Jasmi Joensuu sanoi suoraan totuuden – valehtelevatko muut Suomen hiihtotähdet?
- Yle: Wilma Murto lähetti melkoisen viestin kiekkomiehelle
- Yle: Janne Ahosta odotti koruton näky – johtopäätös oli synkkä
- Suomen hiihtotähti heitti hanskat tiskiin – Virpi Sarasvuon reaktio oli harvinaisen selvä
- Poikkeuksellista sekoilua – Kaisa Mäkäräinen ei voinut käsittää Suomen ampumahiihtotähtien touhua
- Hiihtonainen näytti ovea – Ville Nousiainen puhui nyt suunsa puhtaaksi Ylellä
- Shokkikäänne: Ylen hiihtolähetyksessä tippui uutispommi
- Kerttu Niskanen tuli haastattelupaikalle – lausui heti selvät sanat
- Johannes Kläbo katsoi Iivo Niskasen menoa – lausui IL:lle tylyn tuomionsa
- Venäjän hiihtotähti ei voinut käsittää, mitä suomalainen hiihtäjä sanoi hänelle päin naamaa
- Aino-Kaisa Saarisen mitta täyttyi Ylellä – nämä miehet saivat kuulla kunniansa
- Sami Jauhojärven intiimi kysymys oli liikaa – Toni Nieminenkin meni vaikeaksi