LP Salo naisten lentopallon Mestarien liigan lohkovaiheeseen – ”Tämä on hieno juttu”
Kuva: Juha Tamminen
Naisten hallitseva lentopallon Suomen mestari LP Viesti, Eurokentillä LP Salo, on saanut paikan kauden 2019-2020 Mestarien liigan lohkovaiheeseen. Kyse on neljännestä kerrasta, kun suomalaisjoukkue on mukana lohkovaiheessa nykymuotoisessa Mestarien liigassa.
LP Salo oli ensimmäisellä varasijalla 18 suoran paikan lohkovaiheeseen saavista joukkueista. Valkovenäläisen Minchanka Minskin luopuminen paikasta koitui salolaisjoukkueen siunaukseksi. 1-3 kierrokselta mukaan karsitaan vielä kaksi joukkuetta ja lohkovaiheessa pelataan viidessä neljän joukkueen lohkossa kaksinkertainen sarja. Lohkot arvotaan syksyllä.
Suoraan lohkovaiheeseen pääsi kolme joukkuetta Turkista, Italiasta ja Venäjältä sekä kaksi Puolasta ja Ranskasta. Yhden paikan saivat Suomen lisäksi, Saksa, Slovenia, Bulgaria sekä Romania.
Lohkopelit käynnistyvät marraskuun puolivälin jälkeen.
Aiemmin suomalaisjoukkueista ovat lohkovaiheessa olleet kaudella 2014-2015 LP Salo (naiset), 2017-2018 Ford Store Levoranta/VaLePa (miehet) ja viime kaudella Hämeenlinna (naiset).
LP Viestin päävalmentaja ja urheilutoimenjohtaja Tomi Lemminkäinen osasi toivoa ja odottaa lohkopaikkaa alkukesän ajan.
– Periaatteessa olisi aina hienoa päästä mukaan pelaamalla, mutta totta kai tämä on hieno juttu. Osasimme tätä odottaa kuitenkin mahdollisesti tapahtuvaksi.
– Toivottavasti pelaajamme ymmärtävät mihin me olemme nyt päässeet. On paljon maailmanluokankin pelaajia, jotka eivät koskaan pääse näitä pelaajia pelaamaan. Suomalaispelaajille pelaaminen oman maalaisessa joukkueessa Mestarien liigaa on upea tilaisuus. Kiitos tietysti kuuluu pitkälti viime kauden mestarijoukkueelle.
– Uskoisin, että vahvistusten hakeminen on nyt asteen helpompaa, tarjoaahan tämä upean näyttöpaikan, Lemminkäinen totesi joukkueen täydentämisestä.
– Tietysti arvontakoreja ei vielä tiedetä, mutta suomalaispelaajien joukkueiden kohtaaminen olisi tietysti hienoa. Joku huippujoukkuehan tulee tietysti vastaan, turkkilainen tai italialainen joukkue olisi hienoa. Toisaalta puolalaisjoukkueita emme ole ihme kyllä koskaan Eurocupeissa kohdanneet, Lemminkäinen mietiskeli vastustajista.
Suomalaispelaajien joukkueista suoraan lohkovaiheessa ovat Roosa Koskelon Stuttgart ja Kaisa Alangon Nantes.
Miesten Mestarien liigassa mukana on hallitseva mestari VaLePa Sastamala Tampere, joka on yksi kymmenestä 1-3 kierrokselle osallistuvasta joukkueesta. Todennäköisesti VaLePa aloittaa pelit 2. kierrokselta. 1-3 kierroksen otteluohjelma arvotaan Luxemburgissa keskiviikkona kello 14.
Tämän jälkeen arvotaan myös CEV Cupin ja Challenge Cupin otteluparit. Suomalaisjoukkueista mukana CEV Cupissa ovat Hämeenlinnan Lentopallokerho ja Savo Volley sekä Challenge Cupissa Pölkky Kuusamo ja LP-Vampula.
Lähde: Lentopalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Naisten syöksylaskukisassa hurjia ulosajoja – yksi vietiin paareilla pois
- Juha Mieto lataa suoraan IS:lle – ”Iivo Niskaselta en odota kultaa”
- Suvi Minkkisen kilpasiskolta shokkipäätös: ura ohi!
- Venla Lehtoselta tunteikas päivitys
- Mitä ihmettä? Aleksandr Bolshunovin nimi ilmestyi lähtölistalle – sitten tapahtui jotain yllättävää
- Kaisa Mäkäräinen nähdään taas kilpailemassa
- Atleetti: Iivo Niskanen tuo olympialaisiin salaisen aseen – ”Siitä saa selkeän hyödyn”
- Yllättävä tieto Joakim Abrahamssonista Ylellä
- Hurjia meriittejä ja iso aukko: Tiesitkö tätä maajoukkueen uudesta päävalmentajasta
- Aleksandr Bolshunov sai ikäviä uutisia
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Yle: Jasmi Joensuu ja Emil Liekari puhuvat suunsa puhtaaksi uudesta päävalmentajasta
- Kova ehdotus: Suomi talviolympialaisten isäntämaaksi
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Ylellä tipahti kova arvio Saara Keskitalosta
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suorat sanat Suomen uudesta hiihtopäävalmentajasta