Tässä ovat Lahden IRONMAN-kilpailun voittajat – ”Oksentelin pyöräilyn aikana”
Kuva: Getty Images
Nokian Tyres IRONMAN 70.3 Finland kilpailtiin lauantaina Lahdessa. Miesten kilpailun nopein oli Tanskan Daniel Baekkegård ja naisten ykkönen oli Iso-Britannian India Lee.
Miesten kilpailu ratkesi juoksuosuudella, kun Baekkegård siirtyi kilpailun kärkeen. Baekkegårdin voittoaika oli 3.45,38.
– Olen hyvässä juoksukunnossa, joten olin itsevarma ja tiesin, että pystyn juoksemaan kovaa. Uinnin jälkeen oli huono olo, ja oksentelin pyöräilyn aikana. Silti juoksu kulki todella hyvin. Tämä oli toinen kerta Suomessa ja tämä on mahtava paikka kilpailla, Baekkegård kertoi.
Toiseksi sijoittui Australian Nicholas Kastelein, joka jäi Baekkegårdille noin kaksi ja puoli minuuttia. Miesten kolmas oli Sveitsin Manuel Kueng, jonka loppuaika oli 3.50,07.
India Lee naisten ykkönen
India Lee siirtyi kilpailun johtoon pyöräilyssä, eikä luovuttanut kärkipaikkaa enää muille. Leen loppuaika oli 4.17,55.
– Pyöräilin hieman liian kovaa, ja valmentaja ei varmaan tule tykkäämään siitä. Juoksu lähti hyvin käyntiin, mutta toisella kympillä tuli vatsakramppeja, ja olin epävarma pystynkö juoksemaan maaliin. Tämä on ensimmäinen kertani Suomessa. Yleisö oli uskomaton. Tulen ehdottomasti ensi vuonna uudestaan, India Lee kertoi.
Naisten kilpailun kakkonen oli Iso-Britannian Katrina Rye ajalla 4.21,09. Kaisa Sali nousi juoksuosuudella kolmanneksi. Salin loppuaika oli 4.24,30.
– Oli mieletöntä kisata kotiyleisön edessä. Kannustus oli jäätävää! En ollut ihan palautunut edellisestä kilpailusta, mutta tästä lähtee treeni kohti Havaijin MM-kilpailuja, Sali totesi.
Nokian Tyres IRONMAN 70.3 Finlandin kilpailumatkat olivat uinti 1,9 km, pyöräily 90 km ja juoksu 21,1 km. Tapahtumakeskuksena toimivat Sibeliustalo ja Matkustajasatama. Kansainvälisen kilpailun osallistujista peräti 40 % oli Suomen ulkopuolelta.
Lähde: Fitra tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Aleksandr Bolshunov sai ikäviä uutisia
- Supermalli ja kvanttifysiikan opiskelija – olympialaisten mitalisuosikilta ei meriittejä puutu
- Täällä järjestetään Pohjoismaiden suurin kamppailutapahtuma
- Yleltä iso tieto: Hiihtoliitto palkkaamassa norjalaisen huippuosaajan
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Ylen Inka Henelius sivuun – tässä korvaaja olympialaisiin
- Wilma Murto: karu takaisku!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Jymy-yllätys: Samppa Lajusen poika lähtee Milanon olympialaisiin – kirjoittaa huimaa historiaa!
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suora mielipide Johanna Matintalosta
- Yle: Jasmi Joensuu ja Emil Liekari puhuvat suunsa puhtaaksi uudesta päävalmentajasta
- Suomen hiihtopäävalmentaja Ylelle: Iivo Niskaselta toivotaan yhtä isoa muutosta!
- Johanna Matintalo latasi karun faktan Atleetille
- Ylellä tipahti kova arvio Saara Keskitalosta
- Näin Hiihtoliitto kommentoi uuden päävalmentajan jättipalkkaa
- Ylen Inka Henelius sivuun – tässä korvaaja olympialaisiin
- Yle: Aino-Kaisa Saariselta suorat sanat Suomen uudesta hiihtopäävalmentajasta
- Kova ehdotus: Suomi talviolympialaisten isäntämaaksi