KaDylle kokenut vahvistus – päävalmentaja: ”En yllättyisi, jos hänen nimensä löytyisi lähitulevaisuudessa maajoukkueen rosterista”

© Kuva: Getty Images
Jatkuuko Pukki-Party Burnleyn vieraana? Lunasta riskitön veto tai talletusbonus!

Futsalin hallitsevan Suomen mestarin Kampuksen Dynamon (Jyväskylä) uusin sopimuspelaaja on Tervarien ja Sievi FS:n riveistä tuttu kasvo, Juho Väinälä.

Väinälä, 25, on pelannut Futsal-Liigassa kahdeksan kautta, joista kolme ensimmäistä Turun Pallokerhossa 2011–2014 ja sen jälkeen Oulun Tervareissa ja Sievi FS:ssä, jossa hän voitti Suomen mestaruuden kaudella 2016–17. Väinälä oli vuosina 2016 ja 2017 Sievin joukkueessa UEFA Futsal Cupissa.

KaDyn päävalmentaja Vasko Vujović on tyytyväinen seuran uuteen hankintaan:

– Väinälä on ihanteellinen pelaaja tällaiseen joukkueeseen, jolla on hyökkäys- ja puolustusfilosofia. Hän liikkuu pallottomana hyvin luoden tilaa hyökkäysvariaatioille.

– Lisäksi hän antaa harjoituksissa kaikkensa joka minuutti. Hänellä on ajatus mukana pelissä ja soturin luonne. En yllättyisi, jos hänen nimensä löytyisi lähitulevaisuudessa maajoukkueen rosterista, montenegrolainen pohtii seuran tiedotteessa.

>>> Lunasta 10€ riskitön veto Liigaan. Tarjous voimassa vain tämän viikon! 

Jatkuuko Pukki-Party Burnleyn vieraana? Lunasta riskitön veto tai talletusbonus!