KaDylle kokenut vahvistus – päävalmentaja: ”En yllättyisi, jos hänen nimensä löytyisi lähitulevaisuudessa maajoukkueen rosterista”

© Kuva: Getty Images
Suomen Cupissa Turun derby! Lue vihje ja lunasta mojova talletusbonus!

Futsalin hallitsevan Suomen mestarin Kampuksen Dynamon (Jyväskylä) uusin sopimuspelaaja on Tervarien ja Sievi FS:n riveistä tuttu kasvo, Juho Väinälä.

Väinälä, 25, on pelannut Futsal-Liigassa kahdeksan kautta, joista kolme ensimmäistä Turun Pallokerhossa 2011–2014 ja sen jälkeen Oulun Tervareissa ja Sievi FS:ssä, jossa hän voitti Suomen mestaruuden kaudella 2016–17. Väinälä oli vuosina 2016 ja 2017 Sievin joukkueessa UEFA Futsal Cupissa.

KaDyn päävalmentaja Vasko Vujović on tyytyväinen seuran uuteen hankintaan:

– Väinälä on ihanteellinen pelaaja tällaiseen joukkueeseen, jolla on hyökkäys- ja puolustusfilosofia. Hän liikkuu pallottomana hyvin luoden tilaa hyökkäysvariaatioille.

– Lisäksi hän antaa harjoituksissa kaikkensa joka minuutti. Hänellä on ajatus mukana pelissä ja soturin luonne. En yllättyisi, jos hänen nimensä löytyisi lähitulevaisuudessa maajoukkueen rosterista, montenegrolainen pohtii seuran tiedotteessa.

Suomen Cupissa Turun derby! Lue vihje ja lunasta mojova talletusbonus!