Suomalaiskävelijä hurjaan aikaan harvinaisessa tapahtumassa! Tulos maailman kärkikymmenikköön – ”Yksi tämän vuoden kohokohta”
Kuva: Getty Images
Lappeenrannan Urheilu-Miehien Aku Partanen käveli 3000 metriä loistoaikaan 11.23,0 Imatran Pallo-Veikkojen ja Kiteen Pallon superpesisottelun tauolla. Tulos on maailman tämän vuoden yhdeksänneksi paras.
– Tämä oli hauska juttu ja meille kävelijöille hieno mahdollisuus. Näin laji näyttäytyy muillekin kuin yleisurheiluväelle. Yleisö kannusti kovasti ja tapahtuma palveli myös hyvänä irtiottoharjoituksena, Partanen arvioi uudenmuotoista tapahtumaa.
Suomen ennätys tällä matkalla on jo kolmenkymmenen vuoden takaa, jolloin Reima Salonen käveli Helsingin olympiastadionilla Työväen Urheiluliiton liittojuhlissa 11.19,49. Partanen jäi siis Salosen ennätyksestä vain 3½ sekuntia.
Olosuhteet huipputuloksen tekemiseksi eivät olleet mitenkään otolliset. Rata oli jyrkkäkaarteinen ja pituudeltaan vain 250 metriä. Kävelyalustakin oli totutusta poikkeava ja tuuli puhalteli avoimella pesäpallostadionilla.
– Hiukan harmittaa, että ennätys jäi noin lähelle. Kilpailullisesti ei ollut mitään erikoista. Aika tasaisia kierroksia suunnitelman mukaan. Seuraavaksi kilpailen Kalevan kisoissa kotiyleisön edessä Lappeenrannan satamassa. Se tulee olemaan yksi tämän vuoden kohokohta, Partanen jatkoi.
– Elokuun puolenvälin jälkeen suuntaan Ranskaan Font Romeun vuoristoleirille ja sieltä vajaaksi kahdeksi viikoksi Turkkiin, mistä suoraan Dohan MM-kilpailuihin. Dohassa viisikymppiä kävellään kuumuuden takia yöaikaan kello 23.30 alkaen.
– Turkin leirillä hyvin tärkeää on sopeutuminen kuumuuteen. Pelkän asumisen lisäksi myös harjoitellaan kuumassa. Kaikkein kovimmat tehoharjoitukset ja nukkuminen pitää kuitenkin tehdä viileässä, jotta palautuminen on riittävää, Partanen analysoi valmistautumistaan MM-kilpailuihin.
Partasen jalanjäljissä Espoon Tapioiden kaksi vuonna 1999 syntynyttä lahjakkuutta kävelivät Imatralla omat ennätyksensä. Joni Havan uusi ennätys kirjataan 12.23,0 ja Jaakko Määttäsen 12.36,0.
Lähde: Urheiluliitto
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Suomen EM-joukkue meni uusiksi – loukkaantuminen pudotti yhden nimen
- Suomen uusi pikajuoksutähti paljasti hurjan suunnitelmansa Ylelle – lajikin vaihtuu
- Suomen EM-keihäskolmikko ratkesi – yksi nimi putosi viime metreillä
- Jere Karalahti latasi suorat sanat Immulle – ”Olet kautta aikojen suurin paskahousu”
- Suomen kuulantyönnön lupaus ei peitellyt tavoitettaan – ”Se on ihan ajan kysymys”
- Suomalaiset huiput ottivat kantaa tv-kuvauksiin – ”pyllistän kameraa kohti”
- Venäjän olympiapaluu sai rajun vastaiskun – Ukraina vei asian oikeuteen
- Neljän vuoden tauko ei lannistanut – Ruotsin keihästähti tähtää nyt olympialaisiin
- Perttu Hyvärinen avautui MTV:lle uran jälkeisestä elämästä – ”Vaarallinen kokemus”
- Suomen EM-joukkue herättää jälleen kohun – samat kysymykset nousevat pintaan
- Suomen kuulantyönnön lupaus ei peitellyt tavoitettaan – ”Se on ihan ajan kysymys”
- IL: Suomalaisurheilijoiden pitkä parisuhde ohi – vahvistus tuli Kalevan kisojen yhteydessä
- Suomen EM-keihäskolmikko ratkesi – yksi nimi putosi viime metreillä
- Suomen uusi pikajuoksutähti paljasti hurjan suunnitelmansa Ylelle – lajikin vaihtuu
- Emma Tainio avautui rajusti Kalevan kisojen pettymyksestä – ”Jättää sydämen tyhjäksi”
- Pitkä kilpailutauko muutti kaiken – Viivi Lehikoinen kertoo nyt suoraan
- Suomen EM-joukkue herättää jälleen kohun – samat kysymykset nousevat pintaan
- Suomen EM-joukkue kasvoi – yksi nimi joutuu vielä piinaavaan odotukseen
- Jere Karalahti latasi suorat sanat Immulle – ”Olet kautta aikojen suurin paskahousu”
- Suomalaiset huiput ottivat kantaa tv-kuvauksiin – ”pyllistän kameraa kohti”