Suomalaiskävelijät lähtevät uhmaamaan Dohan hellettä – ”Tämä on nyt erikoisen kova kisa”
Kuva: Getty Images
Aku Partanen ja Jarkko Kinnunen lähtevät urakoimaan lauantain vastaisen yön 50 kilometrille Dohassa.
– Oma alkuvauhti tulee olemaan selvästi normaalia hitaampi. Uskon, että jos on ottanut alun rauhassa, lopussa ei varmasti harmita. Eikä vauhtia sinällään kannata tuijotella vaan lähtee sen mukaan miten kroppa heräilee. Tavoite on ehjä, nousujohtoinen kisa, Partanen sanoo.
Partasella on takanaan kaksijakoinen harjoituskausi. Lappeenrannan Kalevan kisoihin asti kaikki meni hyvin, mutta elokuun harjoittelussa oli ryppyjä.
– Syyskuu oli taas nousujohteinen ja tänne tuloa edeltänyt Turkin leiri parani loppua kohden. Tilanne on ok. Muuten en olisi lähtenyt kisaan.
Turkin leirillä Partanen ja Kinnunen kävelivät molemmat harjoituksia päivän kuumimpaan aikaan. Vaikka ilman kosteus Belekissa ei ollut Dohan tasoa, lämpötila oli sama, jossa Dohassa kilpaillaan, joten hellekisaan lähteminen ei hirvitä.
– On se uusi tilanne, mutta on pyritty tekemään kaikki niin hyvin kuin osattu ja pystytty. Olen myös pyrkinyt välttämään sellaista ajatuksen pyörittämistä, että tämä on nyt erikoisen kova kisa, Partanen sanoo.
Kisan aikana Partanen ja Kinnunen nauttivat kumpikin nestettä noin 5-6 litraa. Nestettä on tankattu tasaisesti myös kisat edeltävät päivät.
– Koko ajan on juotu riittävästi, eli niin että pissa on kirkasta. Myös painoa on seurattu aamuista, että se pysyy ja vaikka vähän kasvaa, Kinnunen kertoo.
Kinnunen: Alussa ei kannata hirveästi keulia, Kuikka ei kilpaile
Kinnunen kilpaillut arvokisoissa 50 kilometrillä vuodesta 2006 lähtien. Dohan kilpailuun hän lähtee takanaan rahtusen rikkonainen harjoituskausi. Jalkavaiva kiusasi sydänkesän harjoittelua, mutta sittemmin tekeminen on kiertynyt jengoilleen. – Elokuun alusta tai puolivälistä, kaikki mennyt normaalisti. Kunnon puolesta tilanne on ihan hyvä, muuten en olisi lähtenyt matkaan, Kinnunen sanoo. Matkaan Kinnunen lähtee samalla taktiikalla Partanen kanssa. – Alussa ei hirvittävästi kannata keulia. Mennään hitaasti kiiruhtaen ja tarkasti kehon signaaleja kuunnellen. Termostaattia ei saa päästä kuumenemaan tai sitten peli on menetetty. Naisten kilpailussa Suomella ei ole osanottajaa. Tiia Kuikan kilpailemisen estää lievä virusperäinen ylähengitysteiden tulehdus. – Hänen vointinsa on flunssainen ja tukkoinen. Kuumetta ei ole, mutta tuollainen pieni flunssa vaikuttaa suorituskykyyn sen verran, että hän ei kilpailisi normioloissakaan, joten näissä oloissa on turha lähteä kilpailemaan, sanoo Suomen MM-joukkueen lääkäri Ilkka Räsänen. Lähde: Urheiluliiton tiedoteLUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- IS: Janni Hussi paljasti tulonsa rallista – yritys takoo suuria summia
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- YLE: Kulissien takana kuohui – Suomen alppimaajoukkueessa vakava ilmapiirikriisi
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Wilma Heltelän tunnelmat nousussa – seuraava kilpailu jo tiedossa
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Jukolan viesti 2026 – Kotka: Tulokset ja osallistujat
- Valavuori vs Palander – Beazt Fight Nigt tulokset
- Suomen EM-haaveille kylmää vettä niskaan – Saara Keskitalon poissaolo puhutti
- Näin Palander ja Valavuori kommentoivat kohuottelun jälkeen – ”Kävi sääliksi”
- Uusi päävalmentaja teki nopean johtopäätöksen: nämä asiat eivät ole riittävällä tasolla hiihtäjillä
- Jättiyllätys moukarinheitossa – maailmanmestarin hurja voittoputki katkesi
- Suomeen vaihtanut pikajuoksija räväytti – historiallinen aika heti tauluun
- Kalle Palander tyrmäsi Aleksi Valavuoren!
- Haastattelu: Antero Mertaranta astuu kehään Beazt Fightissa – ennakoi kohuottelua
- Seiväskuningas järjesti satumaiset häät Ranskan Rivieralla – yksityiskohdat visusti salassa
- Jukolan viestissä huima trilleri – voitto karkasi vain sekunneilla
- Harvinainen kurkistus Iivo Niskasen yksityiselämään – kuvat julki