Upeaa! Tuuli Petäjä-Sirén nappasi Suomelle olympiamaapaikan MM-vesillä Tokioon – ”Olen saanut itseluottamusta”
Kuva: Getty Images
Tuuli Petäjä-Sirén saavutti Suomelle maapaikan Tokion olympialaisiin RS:X-luokassa. Petäjä-Sirén ylsi Italian Garda-järvellä kilpailtavissa MM-kilpailuissa kultafinaaliryhmään, mikä varmisti paikan.
– Kiva, että se varmistui jo nyt. Tämän viikon kilpailen täysillä hyvästä MM-menestyksestä, ja sitten istumme alas ja suunnittelemme seuraavien 10 kuukauden askeleet kohti olympialaisia, Petäjä-Sirén sanoo.
Petäjä-Sirén on kahden kilpailupäivän jälkeen sijalla 22. MM-regatta päättyy lauantaina 10 parhaan mitalilähtöön.
– Vaikka tänään ei ollut ihan yhtä hyvä päivä kuin eilen (lähtövoitto), niin ihan iskuasemista pääsen loppuviikkoon. Erityisesti onnistuneet startit ilahduttivat tänään. Olen saanut niihin enemmän itseluottamusta.
Petäjä-Sirén on edustanut Suomea Pekingin, Lontoon ja Rion olympialaisissa. Hän voitti Lontoosta olympiahopeaa ja oli Riossa 10:s.
Suomella on nyt maapaikat Tokioon kolmessa purjehduksen olympialuokassa (RS:X, Laser standard ja Laser radial). Nacra 17- ja 49er FX -luokissa maapaikoista sekä maailmanmestaruuksista kamppaillaan joulukuun alussa Aucklandissa. Finnjollien viimeinen Euroopan kiintiön maapaikka jaetaan ensi keväänä Genovan maailmancupissa.
Lähde: Purjehdusliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Krista Pärmäkosken unelmakoti tuli myyntiin – järvimaisema ja poreallas
- Viisinkertainen maailmanmestari pitää taukoa ampumahiihdosta – tähtää silti olympialaisiin
- Emma Tainion kausi päättyi karuun paljastukseen – edessä iso muutos
- Alisa Vainio yrittää ennennäkemätöntä temppua – kertoi supervoimastaan
- Lindsey Vonn, 41, julkisti suhteensa nuoreen urheilijamieheen – kuvat puhuvat puolestaan
- Lentopallon EM-kisat 2026: Suomi, välierä, tulokset, tv
- Italian leirissä valtava pettymys – joukkueen tähdeltä suoraa puhetta
- Jättisensaatio! – Suomi pudotti maailmanmestari Italian
- Yleisurheilun EM-kisoihin valtava palkkiomuutos – potti paisuu miljooniin
- Yllättävä lopetus ampumahiihdossa – ranskalainen jättää kilpakentät
- Yllättävä lopetus ampumahiihdossa – ranskalainen jättää kilpakentät
- Jättisensaatio! – Suomi pudotti maailmanmestari Italian
- Hilla Uusimäki teki Suomen ennätyksen – silti pettymys painaa
- Vasta 16-vuotias mäkihyppylupaus kuoli rajussa kolarissa
- Italian leirissä valtava pettymys – joukkueen tähdeltä suoraa puhetta
- Urheilucast: Jori Lehterälle viritellään siirtoa Liigan jättiseuraan – ”Aina saa olla aktiivinen”
- Suomen lentopallomaajoukkue sai kannustavan arvion – ”Se on saavutettavissa oleva”
- Yleisurheilun EM-kisoihin valtava palkkiomuutos – potti paisuu miljooniin
- Lotta Kemppinen yllätti treenivideollaan – julkaisu räjähti suosioon
- Lindsey Vonn, 41, julkisti suhteensa nuoreen urheilijamieheen – kuvat puhuvat puolestaan