Suomi hävisi Tshekille EFT-turnauksen toisessa ottelussa – ”Kypsyys ei nyt riittänyt”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen alle 19-vuotiaat tytöt kärsivät 2-5-tappion Tshekille EFT-turnauksen toisessa ottelussa.
Kotiyleisön edessä pelannut Tshekki otti ohjat käsiin heti alusta alkaen. Nopeat ja kaksinkamppailuvoimaiset tshekittäret pitivät sinivalkoiset takanaan hyvän alkurynnistyksen tukemana. Suomen parhaat hetket osuivat toiseen erään, mutta tällä kertaa se ei kantanut hedelmää.
– Kypsyys ei nyt riittänyt. Liikettä oli paremmin kuin eilen, mutta pallon kanssa tehtiin välillä huonoja ratkaisuja. Tiedettiin, että Tshekki on vastaiskujoukkue ja aika samanlainen tämä peli oli kuin vuosi sitten Sveitsissä heitä vastaan, päävalmentaja Hannu Santanen kertasi ottelun tärkeimmät asiat.
Tshekki tunnetaan joukkueena, jota on vaikea pysäyttää sen saatua hurmoksen päälle. Näin tapahtui tänään, kun se kotiyleisön tukemana vyörytti heti alkuvihellyksestä saakka.
Ottelu alkoi Suomen kannalta varsin murheellisesti. Tshekin nuoret karkasivat jo yhdeksännellä minuutilla 3-0-johtoon ja kun Suomen puolustuksen merkkauspelikään ei ollut parasta mahdollista, Hannu Santanen kutsui pelaajansa aikalisälle varhaisessa vaiheessa.
– Aikalisällä yritin vain rauhoitella joukkuetta ja painottaa, että mitään ihmeellistä ei tarvitse tehdä ja vain pelata omaa peliämme. Samalla oli tarkoitus katkaista vastustajan flow´ta.
Aikalisän jälkeenkään ei Suomen tahti parantunut, vaan Tshekillä oli paikkoja kasvattaa johtoaan. Suomen paras paikka avautui erän lopulla ylivoimalla, mutta Anni Räisäsen ranneveto osui tolppaan.
Toinen erä oli tuloksellisesti tänään Suomen paras jakso ja tuotti Suomen ainoat maalit. Taimi Mikkolan tilalle kakkoskenttään nostettu Elli Kylmäluoma avasi Suomen maalitilin 25. minuutilla. SSRA:n isokokoinen hyökkääjä sai pallon oikeaan laitaan, otti muutaman nopean askeleen keskemmällä ja laukoi tilanteeksi 1-3. Tshekki ei tästä kuitenkaan hämmentynyt, vaan hyökkäyspään pallonriistosta Eliska Chuda napautti pelivälineen yläkulmaan ja kasvatti eron taas kolmeen.
Suomen toinen ylivoima toi kaivatun tuloksen. Jo ensimmäisessä ylivoimassa hyvää laukaustaan väläyttänyt Anni Räisänen viritti kaukaa pallon matalana Tshekin maaliin, ehdittyään sitä ennen jälleen kolistella tolppaa.
Päätöserässä Inka Lippojoella oli paikka tuoda Suomi Tshekin kantaan, mutta läpiajosta ei maalia nähty. Sen sijaan Nela Havlinova upotti rangaistuslaukauksesta loppuluvuiksi 5-2. Jobinpostia tuli vielä ottelun viimeisellä minuutilla, kun Emilia Pietilä loukkasi jalkansa ja hänet jouduttiin kantamaan pois kentältä.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 60 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta peliin Reactoonz 100!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Suomi nappasi MM-hopeaa huipputrillerissä
- Suomalaislupaus loistovireessä nuorten MM-kisoissa – palkintosija lähellä
- Ruotsi juhli olympiamitaleita – mutta kulisseissa kuohuu rajusti
- Ruotsille kaksoisvoitto Kontiolahdella – yksi ele sulatti katsojien sydämet
- Jättipommi – Minja Korhonen, 18, voitti Lahden maailmancupin kisan!
- Shokkitieto Lahdesta: Mäkihypyn supertähti hylättiin – Antti Aalto nousee!
- Hyvärisen ura päätökseen Salpausselällä – ystävän päivitys kosketti faneja
- IL: Tämä on Jasmi Joensuun tilanne nyt
- Salpausselällä nähdään viikonloppuna olympiasankarit – odotukset korkealla
- Karmea käänne Lahdessa – neljä Suomen hiihtomiestä ulos maailmancupista!
- Shokkitieto Lahdesta: Mäkihypyn supertähti hylättiin – Antti Aalto nousee!
- Karmea käänne Lahdessa – neljä Suomen hiihtomiestä ulos maailmancupista!
- Suomi nappasi MM-hopeaa huipputrillerissä
- Yksi suuri nimi on poissa – Suomen ennätysmies on kuollut
- Suomen maajoukkuehiihtäjä: ura ohi!
- Ruotsi juhli olympiamitaleita – mutta kulisseissa kuohuu rajusti
- Ruotsille kaksoisvoitto Kontiolahdella – yksi ele sulatti katsojien sydämet
- IL: Tämä on Jasmi Joensuun tilanne nyt
- Suomalaislupaus loistovireessä nuorten MM-kisoissa – palkintosija lähellä
- Hyvärisen ura päätökseen Salpausselällä – ystävän päivitys kosketti faneja