Classic käänsi kahden maalin tappioaseman voitoksi ”pelimiehen kympillä” – Eemeli Salin rohmusi hirmutehot

Salibandyliigaa pelattiin perjantaina sarjataulukon molemmissa päissä. Espoossa Classic nousi huippuottelun voittoon Oilersista maalein 10-7, ja Sipoossa Steelers löi häntäpään kamppailussa ÅIF:n jatkoajalla 5-4.
Valpas Oilers testasi voittoputkessa porskuttavien mestarien vireystilaa karkaamalla 11 minuutissa kolmen maalin johtoon, mutta Classic ei häkeltynyt vaan punnersi pelin toisessa erässä tasoihin. Oilersin uusi nousu kolmannen erän avauspuolikkaalla 7–5-johtoon pisti jo uumoilemaan yllätystä, mutta viimeisellä kympillä Classic näytti, miksi se on maailman paras seurajoukkue. Eemeli Salin kavensi pallolla, jonka erotuomari näki käyneen juuri ja juuri yli maaliviivan ja syötti sitten Sami Johanssonin kilauttamaan yläputken kautta tasoituksen. Oilersin keskialueen pallonmenetys pohjusti Classicille ylivoimahyökkäyksen ja Jussi Pihan maalin, ja tänään tehot 3+3 hamstrannut Eemeli Salin vapautti pitkällä syötöllä Sami Johanssonin kieputtamaan tilanteeksi 7-9. Päätöslukemat huitaisi Nico Salo puolihuolimattoman näköisesti omasta päästä tyhjään verkkoon.
Sipoossa Steelers oli viisi ja puoli minuuttia ennen loppua 4–2-johdossa ja kiinni kolmessa pisteessä. Täyteen pottiin ei nuoren ryhmän kantti vielä riittänyt, kun ÅIF:n Oliver Sillanpää kavensi ja minuuttia ennen loppua Atte Huovinen tinttasi rangaistuslaukauksesta varman tasoituksen. Jatkoajalla ei Teräsmiehillä enää ollut menetettävää, ja Julius Aaltonen laukoi lisäpisteen Hämeenlinnaan sijoittamalla pallon etuyläkulmaan.
Salibandyliigan lauantain ottelut ovat EräViikingit–OLS ja Tiikerit–SPV.
Lähde: Salibandyliiton tiedote
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Paljastus: Reetta Hurskeen henkilökohtaisessa elämässä iso muutos
- Kaisa Mäkäräiseltä uusi aluevaltaus – jälki olikin sitten rumaa
- Avussa lauottiin suoraa tekstiä Wilma Murrosta ja hänen ”siviilielämästään”
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- Voi ei: Suomen olympiasensaatiosta saatiin shokkiuutinen
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu
- SE-naiselta musertava uutinen – Lotta Harala reagoi välittömästi
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Suomalaiselta korkeushyppääjältä hurja tulos – mykistävää ylivoimaa
- UM: Robert Helenius vahvisti – tämän tunnetun naisen kanssa hän nyt asuu
- Tätä on toivottu: Kerttu Niskaselle loistavia uutisia
- Oliver Helander keskeytti harjoittelun – IL:lle raju väite keihästähden nykykunnosta
- Suomalaisheittäjä voitti yli kymmenellä metrillä – pettyi silti
- Maailman toiseksi paras – nyt jysähti hurja suomalainen yleisurheilutulos
- Senni Salminen puhui Ylelle suhteestaan tämän miehen kanssa
- Silja Kosonen katsoi Ylen jutun itsestään – lausui saman tien suorat sanat: ”Huh huh”
- IL:lle täräytettiin skandaalinkäryinen väite Silja Kososen kilpakumppaneista
- Suomen hiihtonaisilta uusi aluevaltaus – Krista Pärmäkoskelta raju temppu