Suomalaisurheilija jäi neljänneksi Dubain MM-kisojen 400 metrillä – Törmäily aiheutti mitaliputken katkeamisen: ”Voimat eivät enää lopussa riittäneet”
Kuva: Getty Images
Henry Mannin saalis parayleisurheilun MM-kisoista Dubaista oli kaksi pistesijaa. Manni kelasi T34-luokassa 400 metrillä neljänneksi ja 100 metrillä kuudenneksi. Torstaina hän haki paikkaa 800 metrin finaaliin, mutta jäi alkueriin.
– Se harmittaa, että pitkä mitaliputki katkesi. Olen vuodesta 2013 lähtien ollut mitaleilla jokaisessa arvokilpailussa, Manni harmitteli SUL:n tiedotteessa.
Manni oli 800 metrin alkuerässään neljäs ajalla 1.52,64. Erien kolme parasta eteni suoraan finaaliin. Aikavertailusta sinne vaadittiin 1.49,23.
– Olin vielä toisen kierroksen alussa kärjen mukana, mutta sitten eturengas osui Australian Rheed McCrackenin takarenkaaseen, ja muutti osumasta suuntaan. Jouduin korjaamaan suuntaa ja jäin sen verran jälkeen, että voimat eivät enää lopussa riittäneet ottamaan muita kiinni, Manni kertaili.
Mannin erän voitti matkan suursuosikki, Tunisian Walid Ktila ajalla 1.51,64. McCracken oli kolmas ja meni suoraan loppukilpailuun ajalla 1.52,07.
Olkapäävamma kiusasi voimaharjoittelua, Tokio tavoitteena
Mannille 800 metrin finaalipaikan lipuminen sivun suun oli pettymys. Sitä kuten mitaliputken katkeamista selittää ainakin osittain helmikuussa penkkipunnerruksessa tullut olkapäävamma, joka puraisi vankasti voimaharjoitteluun
– Esimerkiksi penkkipunnerrusta en ole tehnyt helmikuun jälkeen lainkaan. Kelaamaan olen pystynyt, Manni tuumi.
– Olen ensi viikolla menossa lääkäriin katsomaan, mikä on olkapään tilanne. Toivon mukaan pääsen taas jatkamaan voimaharjoittelua.
Tulevan kesän päätavoite Mannilla on Tokion paralympiakisoissa, jonne Dubaista ei vielä hellinyt paikkaa, mutta se ei Mannia huoleta.
– Ajattelen niin, että kelaan keväällä niin kovaa, että olen Tokiossa mukana.
Lähde: SUL:n tiedote
LUE MYÖS:
- Suomalaisjätti jyrää Bakussa – Martti Puumalainen mitalin tuntumassa
- Suomalaislupaukselle pettymys MM-kisoissa – Los Angelesin unelma elää
- Elina Lampela: kuva julki sairaalavuoteelta
- IL: Ella Mikkola sai tylyn arvion – nyt tuli napakka vastaus
- Juoksutähdelle erikoinen tappio Saksassa – olutta piti juoda kesken kilpailun
- MM-kisojen johtaja joutuu oikeuteen – erosi kaikista tehtävistään
- Valtteri Bottaksen tempaus ei vakuuttanut kaikkia ”hän pilasi kilpailuni”
- Suomalaisheittäjältä pysäyttävä ilmoitus – polvi petti harjoituksissa
- Saku Alatalo sai jälleen potkut – pitkä sopimus julkaistiin viisi päivää sitten
- Tuomas Heikkilä teki rajun ratkaisun – laji vaihtuu ja tähtäimessä olympialaiset
- Suomalaisheittäjältä pysäyttävä ilmoitus – polvi petti harjoituksissa
- Suomalaisjuoksija räväytti syksyn huippuajan – vanha ennätys historiaan
- Saku Alatalo sai jälleen potkut – pitkä sopimus julkaistiin viisi päivää sitten
- Norjan hiihtotähti sivuun maajoukkueleiriltä – taustalla vaikea tilanne
- Tuomas Heikkilä teki rajun ratkaisun – laji vaihtuu ja tähtäimessä olympialaiset
- Valtteri Bottaksen tempaus ei vakuuttanut kaikkia ”hän pilasi kilpailuni”
- Ella Rummukainen avautui lapsuuden vaikeuksistaan – diagnoosi jo toisella luokalla
- Romanssihuhut kiihtyvät! Seiska julkaisi salakuvia Alisa Vainiosta julkkismiehen kanssa
- SK: Feran hallitus koolle – aiheena kohun keskellä oleva Saku Alatalo
- Tapio Pulkkasen hurja vire jatkuu – loistopäivä toi unelman entistä lähemmäs