Suomalaiset onnistuivat Lillehammerissa – ”Hiihto tuntuu hyvältä ja jaksavalta”

Sini Pyy sekä Inkki Inola edustivat Suomea parahiihdon maailmancupissa Lillehammerissa. Molemmat kokivat onnistuneensa viikonlopun kilpailuissa.
12.-16. joulukuuta hiihdettiin parahiihdon maailmancup Norjan Lillehammerissa. Mukana oli kaksi suomalaista kilpailijaa, Sini Pyy naisten kelkkahiihdossa sekä Inkki Inola oppaansa Vili Sormusen kanssa näkövammaisten hiihdossa.
Ensimmäisellä matkallaan, lyhyessä kelkkahiihdossa, Sini Pyy oli 16. Seuraavana päivänä keskipitkällä matkalla Pyy nosti sijoitustaan kolmenneksitoista ja sprinteissä hän oli taas 16.
Sini Pyy oli kaksijakoisella mielellä kilpailu rupeaman jälkeen.
– Ensimmäiset maailmancupit on kisattu, ja aika ristiriitaiset fiilikset on kisoista. Hiihto tuntuu hyvältä ja jaksavalta, mutta kello ei tykkää vauhdista. Uuden asennon kanssa on vielä paljon haasteita, ja ne näkyvät rajusti kun lähdetään hiihtämään lujaa. Nyt saatiin kuitenkin hyvää tietoa siitä missä mennään, ja palaan kotiin pohtimaan seuraavaa steppiä.
Näkövammaisten miesten sarjaan osallistunut Ski Team Kuusan Inkki Inola koki, että harjoituskaudella on tehty oikeita asioita.
– Kisaviikko meni omalta osalta vaihtelevasti. Perinteisen kisat antoivat hyvää signaalia kuntotasosta ja siitä, että kesällä tehtiin oikeita asioita ja ratkaisuja, joilla saatiin omaa kuntotasoa nostettua. Vapaalla taas on enemmän tekemistä, mutta sekin lähtenee kulkemaan, kun saa vaan tarpeeksi kilometrejä lumella alle.
Viikonlopun aikana Inola hiihti torstain perinteisen kilpailussa sijalle 8. Maanantaina hiihdetyssä sprintissä Inola jäi 0,1 sekuntin päähän välieräpaikasta, mikä jäi hiihtäjää harmittamaan. Lauantain vapaan kilpailu päättyi keskeyttämiseen.
– Tänään viimeisenä kisana oli perinteisen sprintti. Siinä oli osaltani parasta hiihtoa näissä kisoissa. Välierä paikka jäi 0,1s päähän mikä tietenkin vähän jäi harmittamaan. Loppusijoitus oli 9. mihin voi olla kuitenkin suht tyytyväinen. Tästä on hyvä jatkaa kautta eteenpäin. Ja haluaisinkin vielä välittää isot kiitokset kaikille yhteistyökumppaneille, tukijoille, ja kannustus joukoille jotka autatte uralla eteenpäin, Inkki Inola kommentoi Lillehammerin kilpailuiden jälkeen.
Parahiihdon maailmancup jatkuu seuraavan kerran 11.-19. tammikuuta Saksassa.
Lähde: Hiihtoliiton tiedote
Voita kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kaksi VIP-pakettia koripallon EM-kisoihin 2025 Tampereelle!
-
- VIP-pakettiin sisältyy:
- otteluliput Suomen otteluun parhailta paikoilta
- korkeatasoinen ruokailu
- oma nimetty pöytä ennen ottelua, puoliajalla ja ottelun jälkeen
- majoitus Sokos Hotel Ilveksessä
- VIP-pakettiin sisältyy:
-
- Ronnie O’Sullivan teki snookeruransa suurimman virheen – maksoi valtavan hinnan
- Pihalle maajoukkueesta – hiihtotähti alkoi nyt lausua valittuja sanoja
- Ampumahiihdon kohupari hempeili yhdessä
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Lotta Harala teki ikävän paljastuksen IL:lle
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Reetta Hurske lähti Suomesta – avautui nyt tekemästään muutoksesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Komeaa – suomalainen korkeushyppääjä Heta Tuuri laittoi ennätyksensä uusiksi
- Kova kohtalo: Hiihtotähti sittenkin ulos maajoukkueesta
- Johan jysähti – maailmalla tehtiin huima keihäskaari
- Tapaus Iivo Niskanen – Suomen päävalmentaja puhui suunsa puhtaaksi IS:ssä
- Toni Niemisen elämässä tapahtuu taas – ”Aletaan tutustumaan toisiimme”
- Hiihtotähti Jonna Sundling vaihtoi treenivaatteet aivan toisenlaiseen lookiin – fanit ällistyivät näkemästään
- Suomalaisesta yleisurheilijasta kuoriutui ”kauhumorsian” – näin se tapahtui
- Mike Tyson hyppäsi kehään vankilareissun jälkeen – jälki oli järjetöntä
- Merkki keski-iästä: Kaisa Mäkäräinen paljasti, mitä oikein tuli tehtyä
- Suomen yleisurheilulupaukselta mahtava paluu – kiekkoilijarakas mukana juhlissa