Suomalaisnuorukainen hurjassa vauhdissa Färsaarilla – Rikkoi Matti Mattssonin Suomen ennätykset!
Kuva: Getty Images
Pohjoismaiden mestaruusuinnit päättyivät sunnuntai-iltana Färsaarilla. Suomi keräsi yhteensä 30 mitalia.
Kisojen suomalaisnimi oli Vandersin Erik Nurmi. Hän löi taululle kaksi uutta rintauinnin nuorten Suomen ennätystä. Ensin perjantaina Nurmi kellotti 100 metrillä ajan 1.01,16 ja sunnuntaina 200 metrillä lukemat 2.10,53. Molemmissa lajeissa hän syrjäytti Matti Mattssonin nimissä olleet nuorten SE-lukemat vuodelta 2011.
– Olen tosi tyytyväinen, mutta tänne ollaan vain treenattu, ei olla vielä herkistelty, siksi on aika paljon intoa uida SM-uinneissa vielä kovempaa kuin täällä, Nurmi kommentoi.
Omaa tasoaan Nurmi nosti hämmästyttävällä volyymillä. Satasella hänen ennätyksensä koheni noin puoli sekuntia ja kahdella sadalla metrillä jopa kahdella sekunnilla.
Neljä suomalaista kurotti mestaruuteen
Suomalaiset venyivät laajalla rintamalla Färsaarilla. Swimming Jyväskylän Miikka Ruohoniemi palkittiin koko kisojen parhaana miesuimarina FINA-pisteiden perusteella. Ruohoniemi putsasi PM-kultamitalit kaikilla rintauintimatkoilla, 50, 100 ja 200 metrillä. Rintauintimatkoilla tuli menestystä myös naisten puolella, Hanna Kareinen ui tuplamestariksi 50 ja 100 metrin matkoilla. Pohjoismaiden mestareiksi kruunattiin myös junioreissa Jesper Lietzen 200 metrin sekauinnissa ja Aleksi Koprinen 400 metrin sekauinnissa. Sekä nuorten että aikuisten pistetaulukoissa Suomi oli neljäs. Lähde: Uimaliiton tiedoteLUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Kehässä nähtiin todella ruma temppu – Immu raivostui kohutilanteesta
- Aki Manninen jäi jalkoihin – vaimon reaktio kertoo kaiken
- Kuuma yhteenotto maalissa hiihtäjien kesken – tuomaristo puuttui heti
- Suvi Minkkinen romahti – avautui rajuista paineista Ylelle
- IS: Jasmi Joensuu oli minuuttien päässä katastrofista – Arsi Ruuskanen pelasti
- Mette Baas hyytyi oudosti – asiantuntija tyrmää yhden väitteen Iltalehdelle
- IS: Pahasti loukkaantuneesta Inka Heneliuksesta pysäyttävä tieto
- Antti Aalto täräytti jälleen – ”Olosuhde ei ollut helpoin”
- Wilma Murto lipsui kerran päätöksestään – syy paljastaa paljon
- Immun Fight Club – IFC 21.3.2026: Tulokset
- Arsi Ruuskasesta tuli surullinen tieto
- Veronika Stepanova jatkaa provosointia – suoraa kuittailua ruotsalaisille
- Viaplay: Suomen maajoukkuehiihtäjälle riitti: ”Ei tuosta tule v**tu mitään”
- Jessie Diggins paljasti yllättävän asian Suomesta
- Viaplay: Suksifarssi Yhdysvalloissa – Jasmi Joensuu joutui lainaamaan välineet
- Anni Kärävä säväytti jälleen – laittoi kovan näytön pöytään
- Aki Manninen paljasti IL:lle: näin paljon tienaa Immu-ottelusta!
- SE-nainen herkistyi Ylen haastattelussa – yllättävä notkahdus
- ”Hölynpölyä!” – joukkuekaveri tyrmää Johannes Kläbon puheet täysin
- Shokkiuutinen: Kalle Rovanperä keskeyttää kauden – syy pysäyttää