Nyrkkeilyvalmentaja ja kommentaattori Pekka Mäki sai huippupestin!
Pekka Mäki, 49, aloittaa Suomen Nyrkkeilyliiton lajipäällikkönä 7.1.2020. Hänen toimipisteensä sijaitsee Sporttitalossa Helsingin Pitäjämäellä.
Lajipäällikkö vastaa nyrkkeilyn maajoukkuetoiminnan johtamisesta sekä tuloksellisuudesta. Mäen pääasiallisiin työtehtäviin kuuluu maajoukkuetoiminnan organisoinnin lisäksi muun muassa resurssien riittävyyden varmistaminen. Lisäksi hän vastaa sidosryhmäyhteistyöstä, valmennusosaamisen sekä leirijärjestelmän kehittämisestä ja koordinoinnista.
Pekka Mäen valmennettavat ovat menestyneet niin olympiatyylin kuin ammattilaisnyrkkeilyssä. Hän on suorittanut kansainvälisen lajiliiton, AIBA:n korkeimman valmentajakoulutuksen ja on Nyrkkeilyliiton valmennusvaliokunnan jäsen. Lisäksi Mäellä on laaja sidosryhmäverkosto sekä kotimaassa että ulkomailla.
– Pekka Mäen tausta sekä olympiatyylin että ammattilaisnyrkkeilyn valmennuksesta lisäävät tärkeää osaamista Nyrkkeilyliiton toimintaan. Pystymme strategiamme mukaisesti panostamaan valmennusosaamisen kehittämiseen ja siten varmistamaan nyrkkeilymenestyksen jatkumisen vielä tulevaisuudessakin, sanoo Nyrkkeilyliiton toiminnanjohtaja Marko Laine.
– Olympiavuotena työni pääpaino tulee olemaan huippu-urheilijoissamme, joille tulee tarjota parhaat mahdolliset olosuhteet valmistautumisessaan kohti olympialaisia. Odotan myös innolla työtä seuravalmennuksen kehittämisen parissa. Meidän tulee yhdessä miettiä, miten tukea seuravalmentajiamme työtä ja samalla lisätä heidän tietotaitoaan, jotta pohja urheilijoiden kansainväliselle menestykselle saadaan luotua jo seuratasolla, toteaa Pekka Mäki.
Lähde: Nyrkkeilyliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Suomen lentopallomaajoukkue sai kannustavan arvion – ”Se on saavutettavissa oleva”
- Vasta 16-vuotias mäkihyppylupaus kuoli rajussa kolarissa
- EM-kultamitalisti Silja Kosonen leikkauspöydälle – ”todellakin haluan”
- Hilla Uusimäki teki Suomen ennätyksen – silti pettymys painaa
- Nuori kiinalaistähti teki jälleen historiaa – ”Olen todella innoissani ja onnellinen”
- Lentopallon EM-kisat 2026: Aikataulu, ottelut, tv
- Jokereissa pakka uusiksi – Tomek Valtonen pudotti kolme uutta hankintaa
- Ennätyskausi jätti hampaankoloon – Emilia Karell kertoo nyt miksi
- Urheilucast: Jori Lehterälle viritellään siirtoa Liigan jättiseuraan – ”Aina saa olla aktiivinen”
- Lotta Kemppinen yllätti treenivideollaan – julkaisu räjähti suosioon
- Urheilucast: Jori Lehterälle viritellään siirtoa Liigan jättiseuraan – ”Aina saa olla aktiivinen”
- Norjan hiihdossa kuohuu taas – huippuhiihtäjältä raju syytös valmentajan toiminnasta
- Jokereissa pakka uusiksi – Tomek Valtonen pudotti kolme uutta hankintaa
- Suomeen MM-pronssia! – lämpötila kohosi jopa 37 asteeseen
- Lotta Kemppinen yllätti treenivideollaan – julkaisu räjähti suosioon
- Ella Junnilan elämässä suuri käänne – julkaisi kuvat hääpäivästään
- Ennätyskausi jätti hampaankoloon – Emilia Karell kertoo nyt miksi
- Norjalainen juoksutähti kuoli järkyttävässä onnettomuudessa
- Oho! Esko Eerikäinen hyppää häkkiin – tässä vastustaja
- Nuori kiinalaistähti teki jälleen historiaa – ”Olen todella innoissani ja onnellinen”