Salla Sipponen kiskaisi halliennätyksensä: “Heitin vielä huonolla tekniikalla”

Keuruun Kisailijoiden Salla Sipponen voitti naisten kiekonheiton halliennätyksellään 57,21 Tampereen Pirkkahallissa käydyssä leirikilpailussa. Sipposen aiempi halliennätys oli viime vuonna heitetty 56,53.
Sipponen heitti Tampereella tasaisen sarjan, jonka toiseksi ja kolmanneksi parhaat heitot kantoivat 56,53 ja 56,51. Sipposen voittotulos on alkutalven kotimainen kärki ja rikkoo elokuisten Pariisin EM-kisojen 57 metrin tulosrajan.
– Syksyn ja alkuvuoden harjoittelu on mennyt hyvin. Ominaisuudet ovat menneet eteenpäin, enkä ole sairastellut. Heitossa oli hyvin tehoa, mutta heitin vielä tosi huonolla tekniikalla, Sipponen kertaili.
Kuopion Reippaan Eveliina Rouvali voitti Tampereella naisten kuulantyönnön alkutalven kotimaisella kärkituloksella 16,02.
Yleisurheilutuloksia/Tampere
Kiekon ja kuulan leirikisa Pirkkahallissa:
Naiset, kiekko: 1) Salla Sipponen KeurKi 57,21 (kkk), 2) Sanna Kämäräinen LapinlVe 54,04, 3) Lotta-Kaisa Eliander TuUL 52,59.
Kuula: 1) Eveliina Rouvali KuopRei 16,02 (kkk), 2) Senja Mäkitörmä VarpVi 15,58, 3) Suvi Helin TampPy 14,67, 4) Emilia Kangas SeinäjsU 14,65.
Miehet, kuula: 1) Samuli Kyrönviita IkaalU 17,63 (kkk), 2) Nico Oksanen TuUL 17,47.
Kiekko: 1) Ville Kivioja NokU 52,25 (kkk).
Lähde: Urheiluliiton tiedote
Luetuimmat
- Suomalaisjuoksijan uimapukukuva käänsi katseita ympäri maailmaa – “Kyllä on kuumaa”
- Järkyttävä uutinen tavoitti Ella Junnilan – korkeushyppääjä reagoi välittömästi
- Kaisa Mäkäräisen kesäinen kuva loksauttaa leukoja – “Upea”
- Suomalaisheittäjä kilpaili “juhannustunnelmissa” – huonostihan siinä kävi
- Suomalaisjuoksijalta mahtiaika – älytön ennätysparannus!
- IS: Sami Jauhojärvi teki shokkitempun – järkyttyi itsekin omasta käytöksestään
- Maria Huntington epäonnistui – kisan jälkeen karu kommentti
- Ei sille mitään voi – Maria Huntington myönsi ikävän todellisuuden
- Se on nyt selvää: Tero Pitkämäki paljasti Oliver Helanderin tilanteen
- Painonnostaja Anni Vuohijoki seisoo joka aamu ilman vaatteita – tämän vuoksi hän sen tekee