Savo Volley avasi vuoden komealla voitolla – päävalmentaja paljasti, koska kokeneet Ojansivu ja Siltala palaavat kokoonpanoon

Kuva: Getty Images
Savo Volley avasi Mestaruusliigan kevätkauden selkeällä voitolla Karelian Hurmoksesta.
Siilinjärvellä pelatun kotiottelun lukemat kirjattiin 3-0 (25-15, 25-18, 25-20).
Ottelu oli täydellisesti kotijoukkueen hallinnassa lukuun ottamatta pientä suvantovaihetta kolmannen erän alussa. Savo Volley terästäytyi kuitenkin niin, ettei erän ja niin ollen ottelun voittajasta ollut epäselvyyttä.
– Meillä on viimeisimmissä otteluissa ollut ottelun lähtö aina hyvä, analysoi Savo Volleyn päävalmentaja Jukka Tuovinen.
– Tämä tarkoittaa sitä, että joukkueen valmistautuminen peliin on kohdallaan. Se lähtee pelaajista itsestään, minun ei valmentajana juuri siihen tarvitse puuttua.
– Peliämme kuvaa hyvin tällä hetkellä sana nauttiminen. Pelaajista näkyy, että he nauttivat pelaamisesta.
Vastustajan valmentaja Aigars Birzulis myönsi, että hänen joukkueellaan ei ole tällä hetkellä paras henkinen taso.
– Emme pärjää top-neloseen kuuluvia joukkueita vastaan, ja se näkyy asennevaikeutena. Pelaajilla ei ole itseluottamusta siihen, että voisimme voittaa näitä joukkueita, sanoi Birzulis.
– Meiltä puuttui nyt yksi tärkeä pelaaja (loukkaantunut Mikko Räsänen), eikä meillä ollut näin kentällä yhtään pelaajaa, joka olisi johtanut peliä.
Savo Volley pelasi ilman konkareitaan. Sekä Lelu Ojansivu että Antti Siltala olivat pois pelaavasta kokoonpanosta, mutta kumpikin palaa tositoimiin pian.
– Konkareilla oli vähän keväthuoltoa, ja kaikki pelaajat ovat mukana, kun lähdemme viikon lopulla vieraspelikiertueelle, sanoi Jukka Tuovinen.
Ojansivun korvannut Eetu Häyrinen hoiti tonttinsa mallikkaasti, ja keräsi kentän korkeimmat pisteet 16/+7.
Miro Määttänen oli totutun vahva (15/+10). Keskipelaaja Severi Savonsalmi parantaa peliään koko ajan, nyt lähes virheettömällä pelillä kertyi pisteet 13/+11.
Lähde: Savo Volleyn tiedote
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Elina Lampela poseerasi treeniasussaan – fanit haltioissaan
- Vahvistus: Suvi Minkkinen tekee uuden aluevaltauksen
- Viivi Lehikoinen vaihtoi bilevaihteelle – tämä oli naisen viesti
- Frida Karlsson avautui intiimistä vaatimuksesta – ”Hieman järkyttynyt”
- Alisa Vainion päivitys ällistyttää – fanien reaktio oli melkoinen
- Therese Johaugin viesti oli liikaa aviomiehelle – ”Ei, en pysty tähän”
- Karu tieto: Kerttu Niskasen kilpasisko ulkona olympialaisista
- Eron hetki – suomalaiset hiihtotähdet lähtivät eri suuntiin
- Suomalainen yleisurheilutähti hempeili vaalean rakkaansa kanssa – onnitteluja sateli
- Legendaarinen Yle-ura ohi – näin kirjoitti Laura Arffman
- Eron hetki – suomalaiset hiihtotähdet lähtivät eri suuntiin
- Legendaarinen Yle-ura ohi – näin kirjoitti Laura Arffman
- Krista Pärmäkoski teki oharit – kilpasiskolta selvät sanat
- Elina Lampela poseerasi treeniasussaan – fanit haltioissaan
- Suomen ennätys – seitsenottelijalta kova temppu maailmalla
- Vahvistus: Suvi Minkkinen tekee uuden aluevaltauksen
- Lotta Harala haastoi miehen – jälki oli karua
- Viivi Lehikoinen vaihtoi bilevaihteelle – tämä oli naisen viesti
- Miesvalmentaja sekoili Suomen ampumahiihtonaisten kanssa
- Alisa Vainion päivitys ällistyttää – fanien reaktio oli melkoinen