Suomi suli tasapeliin Israelia vastaan – ”Tuli virheitä ja malttikin petti”
Kuva: Juha Tamminen
Suomen miesten käsipallomaajoukkueen viimeinen kotiottelu MM-karsinnoissa päättyi erinomaisesta alusta huolimatta pistejakoon Israelin kanssa. Israel nousi viime sekunneilla tasoihin ja loppunumerot kirjattiin 26-26 (12-7).
Suomi sai jobinpostia jo ottelupäivän aamuna, kun Teemu Tamminen joutui kuumeen takia jäämään sivuun ja hänen tilalleen pelaavaan ryhmään nousi Christoffer Thor.
Ottelun alussa maalit olivat todella tiukassa ja ensimmäisen kymmenminuuttisen jälkeen taululla lukemat 2-1. Suomen puolustus oli maalivahti Mikael Mäkelän johdolla alussa todella vahvaa ja kun hyökkäyspelissä alkoi jyvä löytyä, Suomi johti jo 9-1 ennen kuin Israel onnistui tekemään ensimmäisen pelitilannemaalinsa ajassa 18.50.
Jakson lopulla Israel alkoi saada hyökkäyspeliään kuntoon ja Suomella oli puolestaan vaikeampi vaihe ja näin vieraat pääsivät ennen taukovihellystä hiukan kaventamaan numeroita.
Tauon jälkeen Israel nousi pariin otteeseen jo maalin päähän, mutta Suomi näytti karkaavan uudestaan jakson puolivälin jälkeen eron venähdettyä jälleen viiteen maaliin. Israelin vaihdettua puolustusmuotoa Suomelle tuli hyökkäyspelissä turhia virheitä ja pallonmenetyksiä. Israel sai kurottua eroa kiinni maali maalilta ja nousi lopulta aivan loppuhetkillä tasoihin.
– Emme päässeet toisella jaksolla samalla tavalla vauhtiin kuin ensimmäisellä. Tuli virheitä ja vähän malttikin petti hyökkäyksessä. Sen kautta Israel pääsi sitten iskemään nopeilla vastahyökkäyksillä, Suomen parhaana palkittu Mäkelä mietti pettyneenä.
Hyvääkin Mäkelä toki ottelusta löysi.
– Yleisilmeeltään tämä oli meiltä kuitenkin hyvää käsipalloa. Itse lopussa sitten sähläsimme voiton. Etenkin ensimmäisellä puoliajalla puolustuspelaaminen oli hyvää ja pääsimme niihin vastaiskuihin, joita tarvitsemme tulosta saadaksemme.
Tulos merkitsi sitä, että Suomi päätyy lohkossa kolmannelle sijalle riippumatta viikonloppuna Kyproksen vieraana pelattavan MM-karsintalohkon päätöskamppailun tuloksesta.
Lähde: Käsipalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ruotsi sai uuden supertähden – hurja loikkavire juuri ennen EM-kisoja
- Motonet GP Tampere 12.7.2026: TV, aikataulu, lajit, osallistujat
- Sara Lappalainen tekee sensaatiopaluun – paljasti erikoisen ”ihmiskokeensa”
- Takaisku Ruotsin supertähdelle – joutui muuttamaan koko kesäharjoittelunsa
- Pettynyt Saara Keskitalo avautui vaikeasta illasta – yksi asia pyörii nyt mielessä
- Pikajuoksun superlupaukselle murskauutinen – MM-haaveet romahtivat
- Venäjä ei hyväksy päätöstä – nyt edessä valitus urheilun huipputuomioistuimeen
- Mette Baas paransi jälleen aikaansa – sitten tuli yllättävä tunnustus suorassa lähetyksessä
- Suomalaistähti hurjasteli Italiassa – SE-lukemat jo vaarallisen lähellä
- Nora Lindahl juoksi elämänsä kilpailun – Ruotsissa voidaan olla kateellisia
- Nora Lindahl juoksi elämänsä kilpailun – Ruotsissa voidaan olla kateellisia
- Nyt se on varmaa – hiihdon MM-kisat palaavat tuttuun kaupunkiin
- Mette Baas paransi jälleen aikaansa – sitten tuli yllättävä tunnustus suorassa lähetyksessä
- Yle: Yhdistetyssä kytee taustalla – nyt puhuu Ilkka Herola
- Suomalaistähti hurjasteli Italiassa – SE-lukemat jo vaarallisen lähellä
- IL: Topi Raitanen palasi viimein kilparadoille – karu kommentti kisan jälkeen
- Pikajuoksun superlupaukselle murskauutinen – MM-haaveet romahtivat
- Venäjä ei hyväksy päätöstä – nyt edessä valitus urheilun huipputuomioistuimeen
- Suomalaispikajuoksija tykitti hurjan ajan – ennätys meni jälleen uusiksi
- Pettynyt Saara Keskitalo avautui vaikeasta illasta – yksi asia pyörii nyt mielessä