Upea suomalaispäivä Nuorten olympialaisissa – ”Tästä on hyvä jatkaa”
Kuva: Juha Tamminen
Suomalaisnuoret ylsivät upeisiin suorituksiin Nuorten talviolympialaisten yhdeksäntenä kilpailupäivänä. Kiteen Urheilijoita ja Vuokatti-Ruka urheiluakatemiaa edustava Perttu Reponen teki huiman nousun yhdistetyn hiihto-osuudella ja nousi nuorten olympiahopealle. Suomen toinen edustaja Waltteri Karhumaa lähti hiihto-osuudelle 15:nneltä sijalta hieman yli minuutin kärkeä jäljessä, mutta nousi lopputuloksissa upeasti kahdeksanneksi. Lisäksi Eveliina Taka ja Alexander Ståhlberg sijoittuivat 10 parhaan joukkoon.
Eveliina Taka kahdeksas slopestylen finaalissa
Mountain Club Ounasvaaraa ja Vuokatti-Ruka urheiluakatemiaa edustava Eveliina Taka laski kahdeksanneksi tyttöjen lumilautailun slopestyle -kisassa. Taka oli aamulla käydyn karsinnan kymmenes pistein 38,50 ja selviytyi 12 laskijan finaaliin. Finaalissa laskettiin kolme kierrosta, joissa Taka kirjautti parhaat pisteensä 39,25 heti ensimmäisellä laskullaan. Nuorten olympiakultaa nappasi BelgianEvy Poppe pistein 94,00. Tyttöjen yhdistetyn kilpailussa Annamaija Oinas oli mäkiosuuden jälkeen sijalla 19. Hän pystyi nousemaan hiihto-osuudella yhden sijan ja jäi kisan voittaneelle Itävallan Lisa Hirnerille hieman yli 3 minuuttia.Alexander Ståhlberg uutuuslajin kymmenes
Maastohiihdon uutuuslajissa ski crossissa Norvalla Ski Teamin ja Vaasan seudun urheiluakatemian Alexander Ståhlberg selviytyi karsinnoista ja erävaiheesta finaaliin, jossa hän oli 10:s. Ski Cross on sprinttityyppinen kilpailu, jossa edetään aika-ajojen kautta erävaiheeseen ja finaaleihin maastoradalla, johon on sijoitettu esteitä ja suksitaitoja vaativia elementtejä. Ståhlberg kaatui finaalin loppuosassa, ja oli itse hieman pettynyt suoritukseensa. Valmennusjohto antoi kuitenkin suomalaisille puhtaat paperit. – Tiukka rata, kestoltaan lähes 5 minuuttia, eikä kenelläkään kilpailukokemusta tästä lajista aiemmin. Se oli räväkkä aloitus näille kisoille, mutta suomalaiset selviytyivät päivästä ihan hyvin ja tästä on hyvä jatkaa huomisiin sprintteihin, maastohiihdon valmentaja Juho Halonen kommentoi. Tyttöjen puolella Eevi-Inkeri Tossavainen ja Tuuli Raunio selvisivät välieriin. Muista suomalaisista Sonja Leinamo, Veeti Pyykkö ja Matias Hyvönen eivät selvinneet karsinnasta erävaiheeseen. Finaalissa tyttöjen voittajaksi hiihti Sveitsin Siri Wigger ja pojissa Norjan Nikolai Holmbö. Lähde: Olympiakomitean tiedoteLUE MYÖS:
- Robert Helenius avasi suunsa – teki selväksi asioita Suomesta
- Johannes Kläbon tyly käytös Suomessa nousi nyt tapetille – ”Lapsellista”
- Silja Kosonen teki poikkeuksellisen ratkaisun – sitten tuli painava puheenvuoro
- Iivo Niskanen tuli maaliin – Ylen asiantuntija sanoi saman tien ääneen lohduttoman totuuden
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Aino-Kaisa Saarinen antoi palaa Ylellä – musertava arvio Suomen hiihtotähdistä
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Kilpasisko ällistyi Suvi Minkkisen touhusta – ei ollut uskoa silmiään
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Eronnut hiihtolegenda Riitta-Liisa Lassila löysi onnen
- Suvi Minkkinen voitti – Dorothea Wierer lausui karut sanat
- Ylen asiantuntija: Iivo Niskasen on tehtävä shokkiratkaisu
- Hiihtotähti Frida Karlsson joutui raivon kohteeksi
- Nyt alkoi tapahtua: Lotta Haralalta tilannepäivitys
- Sonja Leinamo kertoi koko totuuden tilanteestaan
- Paljastus: Krista Pärmäkoskelta tylyä toimintaa kulisseissa
- Salailu päättyi – koko totuus Reetta Hurskeesta paljastui nyt
- Iivo Niskanen tuli maaliin – Ylen asiantuntija sanoi saman tien ääneen lohduttoman totuuden
- Aino-Kaisa Saarinen antoi palaa Ylellä – musertava arvio Suomen hiihtotähdistä