Suomalaisjoukkue päättää pelinsä Eurokentillä – Todelliset maailmantähdet vastassa
Kuva: Getty Images
LP Salo päättää oman naisten lentopallon Mestarien liigan lohkovaiheensa tältä kaudelta tiistaina Istanbulissa ja samalla päättyy myös suomalaisjoukkueiden pelit Eurokentillä.
LP Salon urakkaa päättyy Istanbulissa, jossa se kohtaa voittoa omaan jatkopaikkaansa vielä päätöspelistä kaipaavan Fenerbahcen. Maailmantähdet ovat lohkokakkosena naapurinsa Eczacibasin jälkeen ja Eczacibasin voittaessa samassa hallissa juuri ennen tätä peliä omassaan Budowlani Lodzin jää Fenerbahcelle todennäköinen pakkovoitto jatkopaikkaan.
LP Salo on saalistanut yhden erävoiton viidestä aiemmasta pelistään ja se ja tulee jämään jokatapauksessa lohkon viimeiseksi.
Keskiviikon suomalaisjoukkueen vastustaja Fenerbahce sai kasaan täksi kaudeksi kenties parhaan joukkueensa vuosiin. Ulkolaisvahvistusten rooleihin se hankki nuoren kuubalaishakkurin, tulevaisuuden supertähden, Melissa Vargasin, serbialaisen yleispelaajan Brankica Mihajlovicin ja naapuriseurasta VakifBankista yhdysvaltalaisen maailmanmestarin ja olympiamitalistin Kelsey Robinsonin.
Serbian paidassa MM-kultaa, olympiahopeaa ja kaksi EM-kultaa viimeisten kolmen vuoden aikana saavuttanut Brankica Mihajlovic on nyt poissa sormivamman takia, mutta toisaalta Melissa Vargasa palasi juuri sopivasti viime viikonloppuna pelaihommiin oltuaan sieltä pois jo joulukuusta.
Uutena pelaajana joukkueiden joulukuiseen kohtaamiseen Salohallissa on sinikeltaiset saaneet riveihinsä myös yhdysvaltalaisen hakkuri/yleipsleaaja Jordan Thompsonin.
Jos joukkueessa on kovat ulkolaiset, niin myös joukkueen turkkilaisosasto on hurja. Turkin syksyn EM-kisoissa finaaliin ja tammikuussa olympialaisiin karsinnoista johtanut akseli Eda Erdem – Naz Aydemir löytyy ”Keltaisten enkelien” riveistä.
Fenerin ja Turkin maajoukkueen kpateenia Erdemiä voi pitää maailman kovimpana keskipelaajana ja äitiyslomalta entistä ehompana palannutta Nazia maailmanluokan passarina, todellisena tekniikkataiturina. Kahdestaan kaksikko on maajoukkueessa ollut hankkimassa jo mm. kolme EM-mitalia ja molemmilla on palkintokaappi täynnä myös henkilökohtaisia meriittejä arvoturnauksista.
Ja jos on kentällä supertähtiä, niin sellainen löytyy myös penkin edestä. Joukkueen päävalmentaja Zoran Terzic on Serbian naislentopallovallan luoja maailmanmestaruudella, kolmella EM-kullalla sekä olympiahopealla viimeisten vuosien aikana.
Lähde: Lentopalloliiton tiedote
LUE MYÖS:
- Reetta Hurske paljasti – nämä läheisen pysäyttävät sanat muuttivat kaiken
- Mitä ihmettä? Teemu Selänteen golfkaveri herättää raivoa hiihdon maailmancupissa
- Kerttu Niskanen romahti – neljän sanan viesti ei jätä mitään epäselväksi
- Suvi Minkkinen sanoi IL:lle ääneen huiman tavoitteensa
- Eva Wahlströmiltä suoraa puhetta: ”Seksi sen kun paranee”
- Ex-hiihtotähti laukoi Iltalehdessä kylmän kommentin Kerttu Niskasesta
- Iso päätös! Yleisurheilun superlupaus Ella Mikkolalta paljastus lapsuudestaan
- Iivo Niskanen kohtasi ”Puolan miehen” ladulla – ikävä totuus valkeni miehelle samalla sekunnilla
- Dorothea Wierer romahti – nyt saatiin murheellinen tieto
- Hiihtäjä Anne Kyllönen koki tylyn kohtalon
- Aleksandr Bolshunov ylitti taas rajan – hiihtotähden käytös pöyristyttää Venäjällä
- Kilpasisko ällistyi Suvi Minkkisen touhusta – ei ollut uskoa silmiään
- Iivo Niskanen kohtasi ”Puolan miehen” ladulla – ikävä totuus valkeni miehelle samalla sekunnilla
- Hiihtäjä Anne Kyllönen koki tylyn kohtalon
- Iso päätös! Yleisurheilun superlupaus Ella Mikkolalta paljastus lapsuudestaan
- IS: Alisa Vainio sai tilastogurun ällistymään: ”Ei vain ole mahdollista”
- Dorothea Wierer romahti – nyt saatiin murheellinen tieto
- Jasmi Joensuu teki asioita selväksi Norjassa
- Karu fakta Suvi Minkkisestä paljastui – asiantuntija lausui saman tien brutaalit sanat Ylelle
- Robert Helenius avasi suunsa – teki selväksi asioita Suomesta