Tässä ovat kaikki yleisurheilun SM-hallien sunnuntain tulokset!

© Kuva: Juha Tamminen

Yleisurheilutuloksia/ SM-hallit
Tampere:
Suomen hallimestaruuskilpailut, 2. päivä

(Pitkä 300 m rata.)

Finaalit:
Miehet, 200 m: 1) Samuel Purola OulPy 20,85, 2) Oskari Lehtonen NurmijYU 21,36, 3) Ville Aarnivala TampPy 21,55, 4) Roope Saarinen EsboIF 21,74, 5) Tuukka Huuskola EsboIF 21,89, Viljami Kaasalainen JyväskKU DNS.
800 m: 1) Joonas Rinne SaarijPu 1.50,66, 2) Jaakko Lehtilä TampPy 1.52,75, 3) Eelis Uitto ViipU 1.53,41, 4) Panu Jantunen HKV 1.53,74, 5) Niko Viljola HKV 1.54,22, 6) Lauri Hassi OrivPo 1.54,24, 7) Mikko Rahkola PudasjU 1.55,11, 8) Alex Rauhala VasaIS 1.55,98, 9) Aleksi Kivelä LempKiYU 1.56,18, 10) Antton Launto SauvU 1.56,45,
11) Lassi Kuva LahdA 1.56,63, 12) Joni Virkkala GamlakIF 1.56,91, 13) Niklas Heikkilä KuusUS 1.57,23, 14) Jussi Raittinen KurikRy 1.58,74.
3000 m: 1) Samu Mikkonen JoensKa 8.18,16, 2) Martti Siikaluoma LahdA 8.18,19, 3) Eero Saleva HKV 8.21,73, 4) Ossi Kekki LahdA 8.23,41, 5) Miika Tenhunen NivU 8.23,61, 6) Hannu Granberg LahdA 8.26,25, 7) Arttu Vattulainen JoensKa 8.27,74, 8) Mika Kotiranta JoensKa 8.29,62, 9) Robin Kronqvist IKFalken 8.31,43, 10) Aki Nummela HKV 8.39,01,
11) Samuli Hussa LimNM 8.39,94, 12) Konsta Hämäläinen JoensKa 8.41,30, 13) Mikko Hirvonen JoensKa 8.41,55, 14) Niklas Wihlman TuUL 8.43,96, 15) Jussi Karkkulainen PyhäsU 8.50,06, 16) Antti Ihamäki AlajA 8.50,61, 17) Samu Heikkonen LappUM 9.00,00.
60 m aj: 1) Elmo Lakka JyväskKU 7,69 (sivuaa kkk), 2) Ilari Manninen JyväskKU 8,02, 3) Viktor Kantele BorgÂAk 8,24, 4) Pyry Santahuhta KanksLei 8,25, 5) Miska Sundberg JyväskKU 8,29, 6) Juuso Hassi OrivPo 8,43, 7) Otto Seppälä LammKo 9,05.
300 m aj: 1) Tuomas Lehtonen LiedPa 36,08 (kkk), 2) Jonni Blomqvist BorgÂAk 37,33, 3) Anton Tallbacka HIFK 38,02, 4) Kalle Stylman LiedPa 38,80, 5) Edward Lindberg IFSibboV 38,81, 6) Samuli Raikunen LiedPa 38,84, 7) Iiro Surkka JyväskKU 38,89, 8) Pekka Sinkkonen HIFK 38,89, 9) Kasperi Valonen TampPy 41,37.
Seiväs: 1) Urho Kujanpää TampPy 540, 1) Tommi Holttinen SomE 540, 3) Mikko Paavola AlajA 530, 4) Juho Alasaari LaihLu 520, 5) Tomas Wecksten KarhU 510, 6) Johan-Antti Kivilahti HaapajKi 510, 7) Eetu Turakainen TuUL 495, 8) Anton Kunnas IFSibboV 495, 8) Jami Siira TampPy 495, 10) Leo Uusimäki KU-58 480, 10) Einari Välimäki NoormNo 480, 10) Olli Rannikko NokU 480, 13) Jere Keskinen VaasTo 480,
Pituus: 1) Topias Koukkula KangU 767 (kkk), 2) Kristian Pulli ViipU 759, 3) Julius Toivola JyväskKU 709, 4) Janne Etelämäki KuortKu 704, 5) Tuomas Rouvali JyväskKU 703, 6) Valtteri Välläri JanJa 696, 7) Joska Tommola LahdA 690, 8) Miika Mäkinen RiihimKi 669, 9) Konsta Kauppinen OrimJy 666. Joona Luotonen IFSibboV NM, Iikka Alingue JanJa NM.
Kuula: 1) Eero Ahola PorinYU 18,68 (kkk), 2) Arttu Kangas KanksLei 18,44, 3) Tomas Söderlund IFRaseb 17,94, 4) Samuli Kyrönviita IkaalU 17,47, 5) Mikko Toiviainen LoimJa 17,34, 6) Nico Oksanen TuUL 17,24, 7) Panu Tirkkonen KeitKu 16,46, 8) Niklas Loukola SeinäjSU 16,11, 9) Lauri Lindqvist SiilPo 15,75.
4 x 300 m: 1) Esbo IF 2.19,35, 2) Helsingin Kisa-Veikot 2.20,15, 3) Kenttäurheilijat -58 2.21,20, 4) Tampereen Pyrintö 1 2.21,41, 5) Helsingfors IFK 2.21,58, 6) Jyväskylän Kenttäurheilijat 2 2.24,20, 7) IF Sibbo-Vargarna 2.24,86, 8) Noormarkun Nopsa 2.25,46, 9) Tampereen Pyrintö 2 2.27,18, 10) Jyväskylän Kenttäurheilijat 3 2.28,05, 11) Tampereen Pyrintö 3 2.32,67.

Naiset, 200 m: 1) Aino Pulkkinen JyväskKU 24,14, 2) Milja Thureson TurTo 24,32, 3) Mette Baas VeitsilKV 24,64, 4) Jenna Kokkonen KajKi 24,79, 5) Nea Mattila HIFK 24,98, 6) Johanna Kylmänen RaisKu 25,05.
800 m: 1) Nathalie Blomqvist IKFalken 2.10,40, 2) Heini Ikonen JyväskKU 2.12,34, 3) Ronja Koskela KuivAu 2.12,71, 4) Moona Latvala HKV 2.12,81, 5) Alisa Virtanen JyväskKU 2.12,95, 6) Janette Niemi JyväskKU 2.13,14, 7) Jonna Julin IFNykn 2.13,86, 8) Erika Utriainen VeitsilKV 2.14,43, 9) Emilia Jousimaa EsboIF 2.14,94, 10) Kiia Keinonen TampPy 2.15,60, 11) Viola Westling TuUL 2.15,67, 12) Viivi Lankinen TuUL 2.16,16, 13) Marika Aarnio TurWei 2.16,74, 14) Roosa Lahtinen YlöjU 2.17,67, 15) Maria Murtorinne-Taskinen KuopRei 2.18,04, Kirsi Pekkanen KuopRei DNS.
3000 m: 1) Camilla Richardsson VasaIS 9.18,40, 2) Johanna Peiponen RovanLa 9.45,66, 3) Nina Chydenius GamlakIF 9.49,21, 4) Kaisa Tyni PyhtY 9.51,03, 5) Mona Jäppinen HKV 9.52,79, 6) Taru Häyrinen MikkKV 9.57,45, 7) Katarina Skräddar HelsJy 9.57,57, 8) Laura Karkkulainen PyhäsU 9.59,79, 9) Iida Haataja OulPy 10.00,28, 10) Pinja Kotinurmi LahdA 10.04,19,
11) Anne-Marika Partanen KuopRei 10.11,40, 12) Sara-Elise Ruokonen KuusjHu 10.11,56, 13) Amanda Virtanen TuUL 10.20,37, 14) Linnea Harala SomE 10.21,47, 15) Krista Lindholm PudasjU 10.22,39, 16) Oona-Mari Hakulinen JyväskKU 10.22,58, 17) Emma Hakala EspTa 10.49,92.
60 m aj: 1) Nooralotta Neziri JyväskKU 8,07, 2) Lotta Harala TampPy 8,28, 3) Julia Enarvi JyväskKU 8,47, 4) Saara Keskitalo EspTa 8,48, 5) Saga Vanninen TampPy 8,48, 6) Anni Siirtola HKV 8,54, Reetta Hurske TampPy DQ, Olivia Ben Khalifa TampPy DQ.
300 m aj: 1) Viivi Lehikoinen HIFK 40,97 (halli-SE), 2) Eveliina Määttänen KeskiUYU 41,11, 3) Frida Hämäläinen TampPy 41,83, 4) Heidi Salminen JyväskKU 42,07, 5) Annika Hannola HKV 42,41, 6) Meeri Salomaa EsboIF 42,86, 7) Laura Loponen OulPy 42,88, 8) Mathilda Kvist VasaIS 43,29, 9) Noora Toivo ToijVau 43,50, 10) Erin Karjalahti NurmijYU 43,71, 11) Simone Wiklund IFNykn 44,48, 12) Pinja Heinonen TampPy 44,49, 13) Mari Heinonen KajKi 44,87, 14) Veera Mattila VammsVoi 46,22.
Korkeus: 1) Laura Rautanen VilppVei 185 (kkk), 2) Heta Tuuri LahdA 185 (kkk), 3) Sini Lällä JyväskKU 185 (kkk), 4) Jessica Kähärä MikkKV 182, 5) Elin Pajunen IFÅsar 174, 5) Linda Sandblom HangöIK 174, 5) Viivi Voutilainen TuUL 174, 8) Ilona ƒyräväinen KarhKa 174, 9) Miia Sillman TampPy 174, 10) Miia Lindholm HIFK 169, 11) Gabriela Kosonen JyväskKU 164,
Kolmiloikka: 1) Senni Salminen ImU 13,80, 2) Emma Pullola VaasVa 13,24, 3) Tilda Lipasti HIFK 12,82, 4) Elina Kostiainen VihdVie 12,76, 5) Ella Nisula KuivAu 12,51, 6) Oona Nieminen JyväskKU 12,44, 7) Jessica Miettinen JoensKa 12,43, 8) Lotta Kirvesmies MikkKV 12,13, 9) Roosa Mähönen JyväskKU 12,09, 10) Maria Peura TervTe 12,02, 11) Pinja Kössi PaimU 11,96, 12) Wilhelmiina Harju JyväskKU 11,86, 13) Janita Leppäranta KristU 11,70, 14) Gia Reinholm JyväskKU 11,58.
4 x 300 m: 1) Jyväskylän Kenttäurheilijat 1 2.40,51, 2) Helsingin Kisa-Veikot 2.42,38, 3) Tampereen Pyrintö 1 2.42,64, 4) Veitsiluodon Kisaveikot 2.44,30, 5) Oulun Pyrintö 2.45,64, 6) Lahden Ahkera 2.46,90, 7) Jyväskylän Kenttäurheilijat 2 2.47,71, 8) Vasa IS 2.48,21, 9) Tampereen Pyrintö 2 2.48,52, 10) Turun Urheiluliitto 2.48,87, 11) Jyväskylän Kenttäurheilijat 4 2.50,30, 12) Jyväskylän Kenttäurheilijat 3 2.51,73.

Kultainen juoksija -kilpailu: 1) Jyväskylän Kenttäurheilijat 75, 2) Tampereen Pyrintö 52, 3) Helsingin Kisa-Veikot 37, 4) Helsingfors IFK 33, 5) Lappeenrannan Urheilu-Miehet 23, 6) Lahden Ahkera, Espoon Tapiot, Oulun Pyrintö 20 10) Joensuun Kataja 19,

Alkuerät:

Miehet 200 m: 1) Samuel Purola OulPy 21,22, 2) Oskari Lehtonen NurmijYU 21,46, 3) Tuukka Huuskola EsboIF 21,68, 4) Ville Aarnivala TampPy 21,69, 5) Viljami Kaasalainen JyväskKU 21,70, 6) Roope Saarinen EsboIF 21,97, 7) Matias Linkoaho HKV 22,07, 8) Ilari Ryyppö TampU 22,20, 9) Filiph Johansson GamlakIF 22,22, 10) Lassi Kaukonen HKV 22,26,
11) Niko Kangasoja OulPy 22,35, 12) Erno Mehtonen SavonlRie 22,44, 13) Eemeli Välimäki NoormNo 22,47, 14) Christoffer Envall IKFalken 22,54, 15) Asseri Välimäki NoormNo 22,60, 16) Tommi Mäkinen HKV 22,60, 17) Pietari Valoranta JyväskKU 22,62, 18) Jonathan Brace EsboIF 22,72, 19) Pavel Mäkinen HIFK 22,74, 20) Mikael Granqvist IFSibboV 22,77, 21) Kristian Peltola JyväskKU 23,00, 22) Elias Jrad KU-58 23,40, Riku Illukka VantSa DNS

Naiset 200 m: 1) Aino Pulkkinen JyväskKU 24,39, 2) Milja Thureson TurTo 24,65, 3) Mette Baas VeitsilKV 24,66, 4) Jenna Kokkonen KajKi 24,80, 5) Johanna Kylmänen RaisKu 24,86, 6) Nea Mattila HIFK 24,93, 7) Alina Strömberg LarsmoIF 25,01, 8) Maria Räsänen LapinlVe 25,10, 9) Sara Siltala HKV 25,17, 10) Netta Salo SavonlRie 25,21,
11) Jandeh Jallow OulPy 25,25, 12) Veera Pudas VeitsilKV 25,25, 13) Kira Kruuti HKV 25,38, 14) Taru Väisänen OulPy 25,47, 15) Emma Tainio PaimU 25,48, 16) Jasmin Showlah HIFK 25,52, 17) Elisabet Salmela VeitsilKV 25,54, 18) Säde Honkala TuUL 25,60, 19) Martta Rautala ViipU 25,60, 20) Julia Ihantola EspTa 25,63,
21) Sofia Järvelin AlavU 25,66, 22) Simone Wiklund IFNykn 25,82, 23) Merituuli Jääskeläinen LappUM 25,88, 24) Anne-Mari Lehtiö KU-58 25,94, 25) Laura Kemppainen PohjKoi 25,97, 26) Anniina Laitinen HKV 25,97, 27) Laura Koivisto JyväskKU 26,23, 28) Helmi Kortetmaa KannU 26,23, 29) Minea Fogelholm EspTa 26,34, 30) Evelina Ojaniittu TurWei 26,58, Sara Francis KiuruvU DQ.
60 m aj: 1) Reetta Hurske TampPy 8,07, 2) Nooralotta Neziri JyväskKU 8,09, 3) Lotta Harala TampPy 8,28, 4) Anni Siirtola HKV 8,45, 5) Saga Vanninen TampPy 8,51, 6) Saara Keskitalo EspTa 8,52, 7) Olivia Ben Khalifa TampPy 8,57, 8) Janette Rinne HKV 8,59, 9) Julia Enarvi JyväskKU 8,61, 10) Marika Partinen JoensKa 8,67,
11) Ella Nisula KuivAu 8,69, 12) Essi Vehmaa LappUM 8,70, 13) Nora-Julia Isoluoma JyväskKU 8,71, 14) Lotta Vento TuUL 8,72, 15) Tanja Kokkonen LappUM 8,76, 16) Sonja StÂng KuivAu 8,82, 17) Jessica Rautelin EsboIF 8,91, 18) Sanni Kettunen SalVil 8,98, 19) Janika Pulkkinen SavonlRie 9,04, 20) Mari Heinonen KajKi 9,06, 21) Heidi Parikka HKV 9,06, 22) Reetta Hämäläinen LahdA 9,10, 23) Eveliina Bogdanoff KuivAu 9,17.

Lähde: Urheiluliiton tiedote


Näin saat 20 vapaapeliä

Et tarvitse omaa talletusta

  • Avaa pelitili Kalevala Kasinolle.
  • Valitse suosikkipeli Reactoonz ja pelaa 20 vapaapeliä ilman omaa talletusta!
  • Lisäksi tarjolla huikea 325€ bonus.