Suomen ykköspelaaja on tiukassa karanteenissa Budapestissa – ”Nyt otetaan kyllä luulot pois niiltä, jotka haluaisivat treenata”
Kuva: Getty Images
Kansainvälinen Pöytätennisliitto ITTF päätti tyhjentää koronaviruspandemian vuoksi koko kilpailukalenterinsa ainakin kesäkuun loppuun saakka.
Kun Tokion olympiakisat siirrettiin vuodella eteenpäin, siirtyvät myös kevääksi suunnitellut olympiakarsinnat ja MM-joukkuekilpailut myöhempään ajankohtaan.
Suomen ykköspelaaja Benedek Olah on viettänyt Omanin kisojen jälkeen kaksi viikkoa kotikaranteenissa Budapestissa. Olosuhteet normaaliin harjoitteluun ovat tosin vähintäänkin haastavat.
– Karanteenitoimet Unkarissa ovat tiukat. Halli on kiinni ja sähköt sieltä poikki, joten nyt otetaan kyllä luulot pois niiltä, jotka haluaisivat treenata, Olah kertoo tiedotteessa.
– Lajiharjoittelu on tällä hetkellä siis ihan nolla. Mietin, että ostaisinko pöydän kerrostaloon, että pääsisin edes vähän pelaamaan. Nyt vedän kotona tai sisäpihalla viisi punttitreeniä viikossa ja käyn kolmesti viikossa lenkillä. Muuten sitten lepäilen ja chillailen tyttöystävän kanssa leffojen ja tietokonepelien merkeissä.
Joulukuun alun Finlandia Openin voitto antoi Olahille mukavan itseluottamusbuustin. Onnistumiset kevään kansainvälisissä kisoissa nostivat suomalaisen maailman rankingia 24 pykälää sijalle 95. Kova nousukunto jätti hieman jossiteltavaa myös suoran olympiapaikan suhteen.
– Qatarin ja Omanin pisteet eivät näy vielä, koska maailmanlista jäädytettiin. Omien laskujeni mukaan olisin nyt sijalla 85, millä olisi tullut todennäköisesti paikka Tokioon. Toisaalta tässä saa nyt lisäaikaa valmistautua, Olah pohtii.
Myös kausi Ranskan Pro A -liigassa jäi Olahilta kesken. Suomalaisen edustama Jura Morez TT oli sarjataulukossa toisena, kun pelit lopetettiin 10. maaliskuuta. Poikkeusolosuhteet pitävät Olahin nyt toistaiseksi Unkarissa, mutta katseet on suunnattu tiukasti jo ensi vuoteen.
– Vältän matkustamista, enkä poistu edes kotipihalta. Varastossa on ruokaa ja lisää pystyy tilaamaan. Tavoitteista ei tietenkään tingitä – Tokiossa nähdään, Olah julistaa.
Lähde: Pöytätennisliitto
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Kamera kuvasi kehätytön hameen alle – naisen reaktio oli melkoinen
- Sami Jauhojärvi sanoi sen suoraan: Iivo Niskanen puhui ”bullshittiä”
- Frida Karlssonin ja hiihtomiehen yhteinen hetki puhuttaa
- Yksi oli poissa – Jasmi Joensuu avautui nyt tilanteestaan
- Alisa Vainio paljasti normaalia enemmän – näin ihmiset reagoivat
- Perttu Hyvärinen palasi lähtöviivalle – asiantuntija lausui nopeasti brutaalin totuuden
- Kännisekoilu vei Kalle Palanderin kalterien taakse – ”En hirveän ylpeä”
- Suvi Minkkinen jakoi loistavia uutisia
- Maajoukkueesta kengitty Anne Kyllönen pahasti hukassa – tämän nainen halusi sanoa
- Parempi kuin Ronnie O’Sullivan? Snookerässä ällistyttää – ”Uskomaton esitys”
- Sami Jauhojärvi sanoi sen suoraan: Iivo Niskanen puhui ”bullshittiä”
- Laura Arffman pihalla Ylen hiihtolähetyksestä – nainen paljasti nyt totuuden
- Alisa Vainio paljasti normaalia enemmän – näin ihmiset reagoivat
- Yksi oli poissa – Jasmi Joensuu avautui nyt tilanteestaan
- Se oli siinä: Kerttu Niskanen ja Juho-rakas vahvistivat ison uutisen
- Kamera kuvasi kehätytön hameen alle – naisen reaktio oli melkoinen
- Yle: Suomalainen naisurheilija rakastui valmentajaansa – ikäeroa 20 vuotta
- Frida Karlssonin ja hiihtomiehen yhteinen hetki puhuttaa
- Iivo Niskanen paljasti eläkekertymänsä – lukemat ovat ällistyttävät
- Kännisekoilu vei Kalle Palanderin kalterien taakse – ”En hirveän ylpeä”