Yllätyskäänne kohuvalmentajan tapauksessa! – Mirjami Penttisen seura antoi selvityksen, mutta Taitoluisteluliittoa on estetty päätöksessä: ”Me teemme kaikkemme”
Kuva: Getty Images
Suomen Taitoluisteluliiton liittohallitus on tänään 28.3.2020 kokouksessaan kuullut taitoluisteluseura HSK:n (Helsingfors Skridskoklubb rf/Helsingin Luistinklubi ry) selvityksen siitä, miten seura aikoo varmistaa eettisyyden ja luisteluharrastuksen turvallisuuden omassa toiminnassaan.
Taustalla on tapahtumat liittyen epäasialliseen käytökseen syyllistyneeseen valmentajaan. Tammikuussa 2020 Suomen Taitoluisteluliiton kurinpitolautakunta antoi HSK:ssa toimineelle valmentajalle 12 kuukauden kilpailukiellon. Kilpailukielto oli tapahtumahetken sääntöjen mukaisesti ankarin mahdollinen rangaistuslaji. Päätöksen jälkeen HSK:n silloinen hallitus vapautti valmentajan työntekovelvoitteesta, mutta seitsemän viikon kuluttua HSK:n ylimääräisessä kokouksessaan valitsema uusi hallitus purki tämän vapautuksen.
Liitto on aiemmin ilmoittanut, että seuran on suhtauduttava valmentajansa saamaan rangaistukseen vakavasti, sillä on kyse ennen kaikkea lasten ja nuorten harrastuksen turvallisuudesta. Liitto ei ole ollut tyytyväinen HSK:n uuden hallituksen toimintaan erityisesti tässä asiassa.
Liittohallitus ei tehnyt kokouksessa päätöksiä jatkotoimenpiteistä HSK:n osalta, vaan jätti asian pöydälle. Aiemmin tällä viikolla HSK teki käräjäoikeudelle turvaamistoimihakemuksen, jonka seurauksena käräjäoikeus väliaikaisesti kielsi Suomen Taitoluisteluliittoa tekemästä mahdollista päätöstä erottaa HSK liiton jäsenyydestä. Turvaamistoimimääräys on annettu käräjäoikeuden toimesta Taitoluisteluliittoa kuulematta ja se on väliaikainen.
”Meidän näkökulmastamme kaikki ratkaisuvaihtoehdot eivät olleet tässä tilanteessa mahdollisia. Näin ollen päätökset jatkotoimista seuran suhteen lykkääntyvät”, toteaa Suomen Taitoluisteluliiton hallituksen puheenjohtaja Laura Raitio.
Prosessi etenee niin, että seuraavaksi käräjäoikeus kuulee Suomen Taitoluisteluliittoa. Tämän jälkeen käräjäoikeus päättää, muuttuuko turvaamistoimi väliaikaisesta pysyväksi vai peruutetaanko se.
”Meidän kantamme asian vakavuuteen ei ole missään vaiheessa muuttunut. Keskeinen edellytys kaikille jäsenseuroille – ja koko lajin oikeutus merkittävänä lasten ja nuorten urheiluharrastuksena – on se, että jokainen valmennuskerta on kaikille harrastajille turvallinen, iloa tuottava ja kannustava”, sanoo Raitio.
Puheenjohtaja Raitio toteaa olevansa pahoillaan siitä, että asian käsittely on pitkittynyt.
”Me teemme tässä asiassa kaiken, minkä voimme. Rohkeat nuoret uskalsivat tuoda epäkohtia esiin ja meidän tehtävämme on nyt osoittaa, että toimimme luottamuksen arvoisesti ja että epäkohtiin oikeasti puututaan”, Raitio toteaa.
Lähde: Taitoluisteluliiton tiedote
LUE MYÖS:
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- F1-legenda vaihtoi ratin lenkkareihin – hurja aika maratonilla
- Yllätysdiili – IL: Topi Raitanen löi rahoiksi: ”Se on bisnestä”
- Täydellinen venyminen paineen alla – Harri Heliövaara ja Henry Patten jatkoon
- MTV: Wilma Heltelä tapaturmassa
- Vankilasta maailmanmestariksi – nyt viimeinen ottelu 50-vuotiaana
- Alppihiihdon rahalista julki – yksi nimi täysin omassa luokassaan
- Verinen maratondraama – Alisa Vainion kilpasiskon jalka repesi kesken kisan
- Suomen hiihtonaiselta raju purkaus: ”Sai hävetä”
- Entinen Putinin tukija nyt vaikeuksissa – Venäjältä kova toimenpide uhkaa
- Nuori lupaus taas kohun keskellä – sekoili strippiklubilla
- Maavaihdos kohahduttaa – superlupaus jättää Norjan ja siirtyy edustamaan Ruotsia
- Hyvästien paikka – Joni Mäki päätyi rajuun ratkaisuun
- Suomen naishiihtäjä lopetti uransa – osallistuu nyt toisen lajin MM-kisoihin!
- Jättiyllätys – Nooralotta Neziri miettii totaalista lajinvaihtoa!
- Olympiasankari palkittiin – kotikaupunki muisti Vilma Ryyttyä isosti
- Kaisa Mäkäräinen kohtasi haasteen – ”En tiedä miten pitäisi”
- Frida Karlsson vangitsi katseita punaisella matolla – tyyli puhuttaa
- MTV: Wilma Heltelä tapaturmassa
- Hiihdon tuore olympiamitalisti vaativaan leikkaukseen
- Kauden kotimainen kärkitulos – Vilma Itälinna aloitti lupaavasti Italiassa